Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Co szkodzi kotu? Tego NIGDY nie wkładaj do kociej miski

co_szkodzi_kotom

Co szkodzi kotom? To warto wiedzieć!

Jeśli chcesz zapewnić kotu zdrową i zbilansowaną dietę, zawsze musisz mieć na uwadze jego wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Warto nie tylko wiedzieć, co podawać swoim pupilom, ale również, co nie powinno znajdować się w ich miskach.

Co szkodzi kotu?

 • Produkty ciężkostrawne (bogate w węglowodany) – powodują dolegliwości trawienne.
 • Pokarmy niepełnowartościowe (np. zawierające białko roślinne) – nie zaspokajają potrzeb pokarmowych kotów, przyczyniają się do niedoborów żywieniowych.
 • Substancje toksyczne (np. kofeina, etanol) – wywołują zaburzenia w funkcjonowaniu komórek i narządów.
 • Substancje antyodżywcze (np. fityniany, szczawiany, awidyna) – ograniczają wchłanianie witamin i minerałów.

Chcesz mieć pewność, że do miski Twojego mruczka trafiają tylko wartościowe i bezpieczne składniki? Sięgnij po wysokiej jakości karmy dla kota Fitmin.

Czego nie dawać kotu? Lista produktów, które mogą zaszkodzić zwierzęciu

Chcesz wiedzieć, co szkodzi kotom? Oto lista popularnych produktów, którymi nigdy nie powinieneś częstować swojego podopiecznego.

Resztki z obiadu

Dzielenie się z pupilem obiadem to nie najlepszy pomysł. Resztki z Twojego talerza mogą poważnie zaszkodzić kotu. Koty nie powinny spożywać słonych i ostrych potraw. Dlaczego? Sól w dużych dawkach uszkadza nerki. Mocno aromatyczne przyprawy zawierają olejki eteryczne, które podrażniają przewód pokarmowy kota. Z kolei jedzenie kości i ości pozostałych z obiadu może skończyć się dla kota zadławieniem, a nawet perforacją jelit.

Karma dla psa

Czym nie karmić kota? Z pewnością karmą dla psa. Kocie i psie potrzeby żywieniowe znacznie się różnią. Produkty dla psów są pozbawiona niektórych składników, które znajdują się w karmach dla kotów.

Koty w odróżnieniu od psów nie potrafią syntezować tauryny, witaminy A, witaminy B3 czy kwasu arachidonowego. Maja też wyższe zapotrzebowanie na białko. Regularne serwowanie kotu psiej karmy może doprowadzić do niedoborów żywieniowych.

Słodycze

Słodycze lekarstwem na kocią chandrę? W żadnym wypadku! Koty nie rozpoznają słodkiego smaku, dlatego jedzenie słodyczy nie sprawia im podobnej przyjemności jak ludziom. Regularne spożywanie słodyczy przez kota to prosta droga do otyłości.

Niektóre słodkości są dla kotów szczególnie toksyczne. Co szkodzi kotom? Czekolada, czekoladowe ciasteczka lub kremy zawierają teobrominę oraz kofeinę. Substancje te powodują groźne w skutkach zaburzenia pracy układu nerwowego i krążenia.

co_szkodzi_kotu

Czosnek i cebula

Czego nie dawać kotu? Na liście produktów bezwzględnie zakazanych dla mruczków znajdują się warzywa cebulowe. Czosnek, cebula i szczypiorek oraz przygotowywane z nich dania mogą doprowadzić do poważnego zatrucia. Znajdują się w nich dwusiarczki, które uszkadzają erytrocyty i powodują rozpad hemoglobiny. Po zjedzeniu czosnku lub cebuli u kota rozwija się anemia.

Mleko

Mleko przez lata uchodziło za idealny koci przysmak. Nic bardziej mylnego. Ze względu na niską aktywność enzymu laktazy większość dorosłych kotów nie trawi zawartej w mleku laktozy. Picie mleka często powoduje u kotów biegunki, wzdęcia i inne dolegliwości trawienne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o mleku w diecie kota? Przeczytaj: „Czy koty piją mleko? Odkryj mity o tym, jak karmić kota”.

Surowe jaja

Choć jaja mogą być wartościowym uzupełnieniem diety kota, lepiej zrezygnuj z podawania ich pupilowi na surowo. W surowych jajach znajduje się awidyna, która utrudnia wchłanianie biotyny. Regularne serwowanie kotu surowych jaj może spowodować niedobory biotyny, a w konsekwencji problemy ze skórą i sierścią.

Winogrona i rodzynki

Winogrona i rodzynki nie nadają się na kocią przekąskę. Choć do dziś nie udało się rozwikłać, co odpowiada za ich toksyczność, podawanie ich kotom jest zakazane. Spożycie winogron lub rodzynek może wywołać u kota zaburzenia żołądkowo-jelitowe i niewydolność nerek.

Zatrucie u kota – objawy

Koty są szczególnie narażone na zatrucia, ze względu na specyficzny metabolizm. Z powodu ograniczonej detoksykacji dochodzi u nich do kumulowania się toksycznych substancji. Co istotne, objawy zatrucia u kota mogą wystąpić nawet po kilku tygodniach od spożycia toksycznych substancji.

Obawiasz się, że Twój pupil zjadł „zakazany” produkt? Dokładnie obserwuj kota. Pierwsze sygnały zatrucia to zwykle:

 • wymioty,
 • obfite ślinienie się,
 • biegunka.

Następnie pojawiają się symptomy ze strony układu nerwowego i krążenia:

 • zaburzenia rytmu serca,
 • drgawki,
 • dezorientacja,
 • osłabienie,
 • trudności z oddychaniem,
 • śpiączka.

Jeśli podejrzewasz zatrucie u kota, nie czekaj – jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.