Choroba psa – 5 najczęstszych przypadłości

choroba-cushinga-u-psa

Choroba psa – co może ją zwiastować?

Psie choroby są dużo trudniejsze do zdiagnozowania, niż ludzkie. Czworonogi niestety nie powiedzą opiekunowi, ani lekarzowi, co im dolega, dlatego tak ważne jest dokładne obserwowanie zwierzęcych zachowań. Jakie zmiany powinny szczególnie zaniepokoić? Choroba psa często w pierwszej fazie może objawiać się:

  • apatią,
  • niechęcia do jedzenia,
  • stronieniem od wspólnych zabaw.

Jeśli Twój pupil, zwykle pełen energii i z apetytem godnym lwa, nagle stroni od kontaktu i szerokim łukiem omija miskę z jedzeniem, powinieneś pójść z nim do lekarza weterynarii.

Bardzo wyraźnymi objawami choroby u psa są wszelkie dolegliwości pokarmowe – wymioty i biegunka to sygnały, których nie wolno lekceważyć. Pamiętaj, że samo rozwolnienie nie jest schorzeniem – to jedynie efekt zaburzeń w pracy układu pokarmowego, próba zwalczenia zatrucia lub pozbycia się ciała obcego, które zalega w drogach pokarmowych. W takiej sytuacji dbaj o nawadnianie swojego pupila i skontaktuj się z lekarzem.

Sprawdź również: Skręt żołądka u psa – czym jest, jakie są objawy i jak pomóc choremu psu?

Choroby psów – 5 najczęstszych przypadłości

Jakie choroby psów weterynarze diagnozują najczęściej? Są to dolegliwości związane zarówno z układem pokarmowym, gospodarką hormonalną, stawami oraz pasożytami.

Alergie oraz nietolerancje pokarmowe

Coraz częściej psy, niezależnie od rasy i wielkości, reagują alergią na różne substancje – nie tylko pokarmowe. Uczulenie objawia się zwykle silnym drapaniem, zaczerwienieniem naskórka oraz ubytkiem sierści w danym miejscu. Alergia ujawnia się nie tylko po spożyciu niektórych składników zawartych w pożywieniu, ale również przez kontakt z pyłkami roślin i różnymi materiałami. Warto sprawdzić, z czego wykonana jest smycz, obroża, a nawet miska – pies może być uczulony nawet na detergent, którego używasz do mycia.

Choroba Cushinga u psa

Zespół Cushinga to schorzenie endokrynologiczne, związane z nadczynnością kory nadnerczy. Narażone na nie są głównie czworonogi w średnim i starszym wieku. Choroba Cushinga u psa początkowo objawia się wzmożonym pragnieniem i apetytem, częstym oddawaniem dużych ilości moczu (czasami także popuszczaniem) oraz nietypowym dyszeniem. W takim przypadku, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, który wykona niezbędne badania potwierdzające chorobę i zaleci odpowiednie leczenie.

Anaplazmoza i inne choroby odkleszczowe u psa

Każda odkleszczowa choroba psa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia zwierzęcia. Najczęściej występujące schorzenia po ugryzieniu przez kleszcza to babeszjoza, borelioza oraz anaplazmoza. U psów występuje najczęściej wysoka gorączka i pojawia się niechęć do jedzenia. Pozostałe objawy mogą się różnić, w zależności od rodzaju schorzenia. Pamiętaj, że niektóre choroby odkleszczowe u psa są wyleczalne, jeśli tylko odpowiednio wcześnie się je zdiagnozuje.

choroba-psa

Pasożyty

Niechciani lokatorzy, tacy jak glisty, tasiemce, czy tęgoryjce mogą sprawiać czworonogowi wiele cierpienia. Chory pies wymiotuje, ma biegunkę, chudnie i staje się apatyczny. Żeby zapobiec rozwojowi pasożytów, warto regularnie oddawać próbkę psiego kału do analizy laboratoryjnej. Lekarz weterynarii może również zalecić przyjmowanie odstraszających pasożyty.

Toczeń rumieniowaty u psa

To autoimmunologiczna i trudna do zdiagnozowania choroba psa. Może powodować wystąpienie wielu symptomów, charakterystycznych dla różnych schorzeń – początkowo pojawia się brak apetytu, apatia i spadek masy ciała. Następnie toczeń rumieniowaty u psa daje objawy dermatologiczne. Choroba jest nieuleczalna, ale dobra opieka weterynaryjna i leki mogą ją skutecznie wyciszyć.

Psie choroby – jak sobie z nimi radzić?

Choć niektóre objawy, takie jak pojedyncze wymioty czy chwilowe rozwolnienie, wcale nie muszą wiązać się z poważnym schorzeniem, to jednak warto obserwować swoje zwierzę. Jeśli towarzyszy im gorączka, zmiany dermatologiczne lub choroby oczu u psa, jak najszybciej skontaktuj się z kliniką weterynaryjną i postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie działaj na własną rękę, nie czekaj, aż samo przejdzie, nie podawaj zwierzęciu leków dla ludzi. W ten sposób najlepiej zadbasz o zdrowie swojego pupila!