Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

5 największych przysmaków dla koni

przysmaki-dla-konia

Przysmaki dla koni to dyskusyjny temat, jednak podając je z głową, możesz nie tylko sprawić przyjemność swojemu wierzchowcowi, ale również zafundować mu odpowiednią dawkę składników odżywczych. Właściwie dobrane smaczki dla konia sprawią, że jego codzienna dieta będzie prawidłowo zbilansowana pod względem odżywczym i energetycznym.

Jakie przysmaki dla konia wybierać i o czym pamiętać?

Marchewki i jabłka to najpopularniejsze, a jednocześnie najzdrowsze smakołyki dla koni. Od czasu do czasu swojemu wierzchowcowi możesz podać też inne przysmaki – to znakomity sposób na uzupełnienie ważnych witamin, makro- i mikroelementów w końskiej diecie.

Osoby zaczynające swoją przygodę z jeździectwem czy hodowlą wierzchowców nie zawsze mają wiedzę z zakresu poprawnego karmienia koni także łakociami.  Jakie zatem smaczki dla koni są rekomendowane przez weterynarzy i hodowców, a których należy unikać?

Kromka chleba

Suchy chleb to tradycyjny koński przysmak, jednak nie każdy rodzaj pieczywa nadaje się do podawania wierzchowcom. Chleb przeznaczony dla konia powinien być dobrze wysuszony i czysty. Jeśli zauważysz na nim pleśń, lepiej wyrzuć go do kosza. Niewskazane jest także podawanie świeżego pieczywa czy kromek posmarowanych masłem lub dżemem. Z uwagi na to, że suchy chleb zawiera duże wartości fosforu, optymalna porcja to od dwóch do trzech kromek dziennie.

Warzywa i owoce bogate w naturalny cukier

Cukier w diecie wierzchowców jest czymś bardzo potrzebnym – pomaga im się prawidłowo rozwijać i być aktywnym. Nie warto jednak przesadzać z jego ilością. W przypadku zwierzęcia ważącego 500 kg, jednorazowa „porcja” cukru nie powinna przekraczać 200 gramów. Lepiej unikać podawania kostek cukru, a tym bardziej słodyczy.

Dobrym wyborem będzie włączenie do końskiej buraków cukrowych lub innych warzyw czy owoców o wysokiej zawartości cukru (prócz marchwi i jabłek, są to m.in. gruszki i winogrona). Jeśli chodzi o jabłka, nie trzeba ich kroć na ćwiartki czy wyjmować owocni. Możesz podać je wierzchowcowi w całości – wraz z ogryzkiem.

Ziołowe cukierki

Ziołowe cukierki to idealne smaczki dla koni. Nie zawierają konserwantów ani barwników, a ponadto łatwo schować je w kieszeni, bo nie brudzą i nie kruszą się (z tego powodu stanowią one świetną formę nagrody podczas treningów). Jeśli Twój wierzchowiec ze względów zdrowotnych (np. cukrzycy) nie może spożywać specjalnych końskich słodyczy, wybierz ziołowe cukierki o niskim indeksie glikemicznym.

Krokiety miodowe

Krokieciki miodowe  to zdrowe, lekkostrawne i bardzo smaczne przysmaki dla koni. Zabierając je ze sobą na trening, możesz nagrodzić swojego wierzchowca, nawet jeśli ma w pysku wędzidło. Co ważne, krokieciki są też pozbawione są składników z potencjałem alergennym.

Ciasteczka domowej roboty

Jeśli chcesz rozpieścić swojego rumaka, możesz własnoręcznie wykonać dla niego ciasteczka. Domowe smaczki dla koni powinny być jednak dobrze wypieczone, suche i chrupiące, a przede wszystkim – wykonane z dozwolonych składników (pamiętaj o ograniczeniu cukru!). To świetne rozwiązanie, jeśli Twój koń ma specjalne potrzeby żywieniowe, których nie spełniają sklepowe produkty.

smakolyki-dla-konia

Smakołyki dla konia – o tym warto pamiętać

Smaczki dla konia możesz podawać zwierzęciu z ręki lub umieścić je w wiadrze czy korycie. Używanie wiadra jest prawdopodobnie najbezpieczniejsze, ale jeśli chcesz karmić ręcznie, połóż smakołyk na środku płaskiej dłoni i pchnij go lekko w kierunku pyska konia. Nie cofaj ręki w momencie, gdy zwierzę sięga po smakołyk!

Smakołyki nigdy nie powinny być podawane w nadmiarze. Konie są przystosowane do ciągłego spożywania niewielkich ilości jedzenia, więc Twój wierzchowiec zawsze będzie chciał innego przysmaku. Dla jego dobrego samopoczucia naucz się mówić „nie”. Wszystkie przysmaki dodają kalorii, których nie każdy koń potrzebuje. Karmienie zbyt dużą ilością przysmaków może zakończyć się kolką lub inną nieprzyjemną dolegliwością.

Sprawdź ofertę gotowych przysmaków dla koni  dostępnych w sklepie Fitmin.pl.