Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Czym są, do czego służą i wiele innych, najczęstszych pytań (+odpowiedzi) o wibrysy u psa

Choć kojarzą się głównie z kotami, zdobią również pyszczki naszych kanapowców. Wibrysy, powszechnie znane jako wąsy u psa, stanowią kluczowy element sensoryczny w anatomii tych zwierząt. Są to wyspecjalizowane włosy, grubsze i dłuższe niż pozostała sierść. Znajdują się głównie w okolicy pyska, nad oczami oraz na dolnej części szczęki.

Odgrywają zasadniczą rolę jako organ dotyku, umożliwiając czworonogom odbieranie subtelnych zmian w swoim otoczeniu. Wibrysy, w odróżnieniu od innych włosów, zawierają bogatą sieć nerwową i są bezpośrednio połączone z obszarami mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie informacji sensorycznej. Dzięki temu psy są w stanie wykrywać nawet najmniejsze przepływy powietrza oraz wibracje, a w efekcie "wizualizować" obiekty czy przeszkody w całkowitej ciemności. 

wasy-u-psa

Czy można obciąć wąsy u psa? 

Jest to praktyka niezalecana i potencjalnie szkodliwa dla dobrostanu zwierzęcia. Wibrysy pełnią nieocenioną funkcję w procesie eksploracji świata przez psy, pomagając im w orientacji przestrzennej oraz ocenie odległości do obiektów czy ich kształtów.

Usunięcie wąsów może prowadzić do:

 • dezorientacji,
 • zwiększenia poziomu stresu,
 • problemów z nawigacją, szczególnie w nieznanych lub słabo oświetlonych środowiskach.

Przeczytaj także „Nosework – co to jest i jak nauczyć go swojego psa?”.

Wypadające wąsy u psa – czy należy się martwić? 

Zjawisko wypadania wąsów u psa może budzić niepokój wśród opiekunów, jednak w większości przypadków jest to proces naturalny i nie powinien być powodem do zmartwień.

Wibrysy, podobnie jak inne włosy, przechodzą cykle życiowe, które obejmują fazy:

 • wzrostu,
 • spoczynku,
 • wypadania.

Naturalna ich wymiana umożliwia odnowę i utrzymanie funkcjonalności. Niemniej, nadmierne wypadanie wąsów lub ich uszkodzenie może być sygnałem problemów zdrowotnych, takich jak:

 • choroby skóry,
 • zaburzenia hormonalne,
 • niedobory żywieniowe.

W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z weterynarzem, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny i ewentualnie dostosować dietę lub wprowadzić odpowiednie leczenie. 

wibrysy-u-psa

Czy wibrysy odrastają u psa? 

W kontekście regeneracji, wibrysy u psa mają zdolność do odrastania po utracie czy uszkodzeniu. Proces ten może jednak trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od:

 • indywidualnych cech organizmu zwierzęcia,
 • wieku,
 • ogólnego stanu zdrowia.

Odrastające wąsy mogą początkowo wydawać się słabsze lub cieńsze, ale z czasem zazwyczaj odzyskują swoją pierwotną strukturę i grubość. Ważne jest, aby w tym okresie zapewnić psu odpowiednie warunki do regeneracji, w tym zbilansowaną dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze, które wspierają zdrowy wzrost włosów i utrzymanie dobrej kondycji skóry. W tym zakresie koniecznie poznaj naszą bogatą ofertę wysokiej jakości zróżnicowanych karm i przysmaków dla psów.

Podsumowując, wibrysy są niezastąpionym narzędziem sensorycznym w życiu psów, umożliwiającym im interakcję ze swoim otoczeniem w sposób, który ludziom może wydawać się nieosiągalny. Ich obecność i integralność są kluczowe dla bezpieczeństwa, dobrostanu i zdolności adaptacyjnych zwierzaka.

 • Pielęgnacja wąsów u czworonogów,
 • unikanie ich niepotrzebnego obcinania,
 • zwracanie uwagi na wszelkie niepokojące zmiany

są ważnymi zadaniami stojącymi przed odpowiedzialnym opiekunem. Zrozumienie dla ich wyjątkowej roli podkreśla wagę holistycznego podejścia do zdrowia i dobrostanu naszych czworonożnych przyjaciół. 

Wzbogać swoją wiedzę o swoim czworonogu o więcej ciekawych informacji i poznaj przydatne wskazówki – odwiedź nasz blog.