York – pogromca szczurów na salonach

Maleńkie yorki robią coraz większą karierę w świecie rasowych psów – i to nie tylko w naszym kraju. Staje się tak zapewne dzięki promocji tej rasy przez różnego rodzaju celebrytki, traktujące zwierzęta jak kolejny gadżet do torebki – czego oczywiście nie polecamy. Właściwa nazwa tej rasy to Yorkshire terrier – bo początki jej wywodzą się z angielskiego hrabstwa Yorkshire położonego przy granicy ze Szkocją. Rasa powstała poprzez mutacje większych okazów terrierów żyjących na terenie dawnej Szkocji. Były one wykorzystywane do polowań na borsuki, zające, lisy i inne zwierzęta zamieszkujące nory. Terriery należą do grupy norowców – dzięki charakterystycznej budowie ciała, wąskiemu i niskiemu tułowiowi pozwalającemu na łatwe wchodzenie do nor i płoszenie będącej tam zwierzyny. Poprzez kolejne pokolenia hodowcom udało się zminiaturyzować rasę do rozmiarów, które znamy obecnie. Jako łatwe, z powodu niewielkich rozmiarów, w transporcie stały się ulubionymi psami wędrownych robotników, którzy migrowali ze wsi i miasteczek Anglii i Szkocji do większych aglomeracji.

russ-cuthrell-Vc1SLcyS66I-unsplash

Po co biednym anglosaskim robotnikom, którzy często przymierali sami głodem, dodatkowy problem w postaci psa, nawet małego? Powód był zupełnie prozaiczny i zrozumiały – plagi szczurów, które opanowały ówczesne duże miasta, a szczególnie ich kanały. Robotnicy wynajmowali najtańsze mieszkania, które były położone właśnie w okolicach ścieków i kanałów, gdzie królowały te wszędobylskie gryzonie. Choć same yorki były niewiele większe od szczurów, to okazały się prawdziwą doskonałą bronią w walce z tą plagą, która uprzykrzała życie, szczególnie biedniejszym warstwom społeczeństwa. Działo się tak dlatego, że pomimo zmniejszenia rozmiarów, dzięki mutacjom, tej odmiany terriera nadal pozostał typowy dla nich charakter. Yorki to psy waleczne, wszędobylskie, silne i niepoddające się łatwo w walce – wręcz doskonała broń na szczury! W XIX wieku przeprowadzane były nawet zawody yorków polowaniu na szczury. Trudno uwierzyć, że obecny bywalec torebek gwiazd, „król” kokardek i papilotów, władca kanap i ludzkich kolan ma tak podłe pochodzenie.
Pamiętajmy, że yorki potrzebują też odpowiedniej dla swojego temperamentu diety – najlepiej dostosowanej specjalnie dla ras miniaturowych takiej jak Fitmin Purity Mini Adult.

autor: Tomek Tyszko