Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Sznaucer średni – długość życia, waga, choroby

sznaucer-sredni

Sznaucer średni – pochodzenie

Ojczyzną rasy są Niemcy, gdzie sznaucery pełniły rolę psów stróżujących. Ich głównym zadaniem było tępienie gryzoni, w czym były bezkonkurencyjne (nawet w porównaniu z kotami). Pinczery, nazywane szczurołapami, występowały w dwóch odmianach: gładkowłosej i szorstkowłosej. Dopiero w 1836 roku psy szorstkowłose zaczęto nazywać sznaucerami.

Nazwa ta prawdopodobnie wywodzi się od niemieckiego słowa Schnauze, które oznacza pysk, brodę. W 1895 roku miłośnicy sznaucerów utworzyli pierwszy Klub Hodowców – Pinscher Schnauzer Verband, zamieniony w 1921 r. na Pincher Schnauzer Klub. Wówczas powstał oficjalny opis rasy i zaczęto prowadzić księgi rodowodowe. Warto dodać, że polskie hodowle sznaucerów uważane są za jedne z najlepszych w Europie.

Jak wygląda sznaucer? Wygląd, budowa ciała, umaszczenie

Sylwetka sznaucera wpisana jest w kwadrat, co oznacza, że wysokość w kłębie jest prawie identyczna jak długość tułowia.  Sznaucer jest psem krępym, o zwartej budowie i eleganckim ruchu. Rozróżniamy odmianę olbrzymią, średnią i miniaturową.

W wielu publikacjach można jeszcze natrafić na wizerunki sznaucerów z kopiowanymi uszami i ogonem. Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku zabrania już tego typu praktyk i zobowiązuje hodowców do pozostawiania psich uszu i ogonów w stanie naturalnym. Ogon sznaucera może być sierpowaty, noszony powyżej linii grzbietu lub nawet zakręcony.

Sznaucer średni ma gęstą i szorstką sierść, która na pysku tworzy charakterystyczną dla rasy brodę. Wzorcowe umaszczenie rasy to jednolicie czarne bądź w kolorze pieprzu i soli. Sznaucer miniaturowy czarny ma również podszerstek w tym samym kolorze. Charakterystyczną cechą u tej rasy są krzaczaste brwi nad oczami oraz uszy, które są najczęściej wiszące, ale wysoko osadzone i skierowane do przodu.

Ile waży sznaucer średni? Waga psa tej waha się pomiędzy 14 a 20 kilogramami, wzrost wynosi nie więcej niż 50 centymetrów w kłębie. W naturze występuje również sznaucer miniaturowy (niemiecka nazwa Zwergschnauzer) – to pies o wzroście od 30 do 35 cm i wadze do 8 kg. Samce są większe i cięższe od suczek. 

sznaucer-miniaturowy

Sznaucer średni – usposobienie, cechy charakteru

Sznaucer średni ma silną osobowość, przez co wymaga konsekwencji w wychowaniu i szkoleniu. Odpowiednio prowadzony doskonale spisuje się w większości psich sportów. Z powodzeniem może być szkolony na kursach PT (Pies Towarzyszący) czy PTT (Pies Towarzysząco-Tropiący). Posiada szczególne predyspozycje w zakresie pracy węchowej, dlatego też jest wykorzystywany przez służby specjalne do wykrywania narkotyków czy ładunków wybuchowych. Istnieją doniesienia, że potrafi również „zdiagnozować” u ludzi wczesne stadium raka.

Trzeba jednak pamiętać, że sznaucery nie mają służalczej natury, w związku z tym współpraca z psem opiera się na wytworzonej wcześniej więzi z właścicielem, wzajemnym zaufaniu i odpowiedniej motywacji. Sznaucer musi mieć możliwość spożytkowania energii podczas długich spacerów i zabaw z psimi kolegami. Nawet kilkumiesięczny szczeniak tej rasy wykazuje się dużą chęcią do zabaw i spacerów.

Ogród, nawet bardzo duży, nie zastąpi psu spaceru ani związanych z nim bodźców i kontaktów z innymi zwierzętami. Znudzony i niewybiegany sznaucer w krótkim czasie może zacząć przejawiać problemy behawioralne, a ujściem dla jego frustracji będą meble czy też inne akcesoria domowe.

Agility, flyball, frisbee – to również dyscypliny, w których sznaucer się odnajdzie. Może również brać udział w zawodach canicrossu (bieg z psem) lub być towarzyszem długich wypraw górskich (dogtrekking).

Sznaucery średnie są bardziej energiczne i dziarskie od sznaucerów miniaturowych. Doskonale spisują się w roli psów rodzinnych. Dobrze czują się w warunkach miejskich. Ich optymalny rozmiar oraz łatwość w utrzymaniu powodują, że nadal jest to rasa dość popularną. Nie na tyle jednak by były masowo hodowane i trafiały w nieodpowiednie ręce. I całe szczęście.

sznaucer-sredni-czarny

Sznaucer średni – pielęgnacja, choroby

Pielęgnacja sznaucera nie jest wymagająca ani skomplikowana. Poza trymowaniem wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu. Trymowanie to tradycyjny element pielęgnacji psów szorstkowłosych, polega na usuwaniu (wyrywaniu) martwego włosa, co ma utrzymać typowy dla rasy wygląd. Zwykle takie zabiegi wykonuje się w salonie groomerskim co 3-4 miesiące. Są one jednak dość bolesne i nieprzyjemne dla psa, dlatego coraz częściej nóż trymerski zastępowany jest przez tradycyjną maszynkę do strzyżenia.

Piękna broda sznaucera również wymaga regularnej pielęgnacji, ponieważ gromadzące się w niej resztki wody i jedzenia, połączone ze śliną, mogą prowadzić do gromadzenia się bakterii lub wystąpienia reakcji alergicznych.

Ile żyje sznaucer średni? Długość życia, choroby

Pod względem długości życia, sznaucery zaliczane są do psów długowiecznych. Zarówno sznaucer miniaturowy, jak i średni czy olbrzymi, może żyć nawet 15 lat. Oczywiście wiele zależy od stanu zdrowia pupila, uwarunkowań genetycznych oraz tego, czy zapewniamy mu odpowiednią dawkę ruchu i karmimy właściwą karmą.

Sznaucer (zarówno mały, średni, jak i duży) rzadko zapada na poważne choroby. Jeśli już ląduje na sali zabiegowej w przychodni weterynaryjnej to z powodu zaćmy, dysplazji stawu biodrowego lub zespołu komedonów (to choroba o podłożu genetycznym, bardzo oporna na leczenie). 

sznaucer-sredni-waga

Sznaucer średni i miniaturowy – jaka jest cena psa z rodowodem?

Zastanawiasz się, ile kosztuje najpopularniejszy wariant rasy, czyli sznaucer średni? Cena psów, które pochodząc z certyfikowanej hodowli wpisanej do ZKwP, zaczyna się od 4,5 tys. zł. Nieco mniej przyjdzie nam zapłacić za sznaucera miniaturowego (od 2 do 4 tys. zł). Cena sznaucera olbrzymiego waha się natomiast od 1,8 do 2,5 tys. zł.

sznaucer-sredni-cena

Być może zainteresuje Cię również rasa „Husky syberyjski”.