Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Szczepienie kota – czy, kiedy i na co zaszczepić mruczka?

kiedy -zczepic-kota

Na szczepienie w szczególności powinni zdecydować się właściciele kotów spacerujących na zewnątrz. Twój pupil przez cały czas przebywa w domu? Nie czuj się bezpiecznie. Chyba niemal każdy koci opiekun choć raz miał do czynienia z niekontrolowaną ucieczką podopiecznego.

Domowe kociaki nie mają wykształconej odporności. Nawet jednorazowy kontakt ze zwierzęciem zakażonym może być dla nich bardzo niebezpieczny. Jakie szczepienia dla kota kanapowca” są wskazane?

Szczepienie dla kota: czy są jakieś przeciwwskazania?

Nie zaleca się szczepienia kotów osłabionych, chorych, jak również samiczek będących w ciąży.  

Szczepienie na wirusową kocią białaczkę powinno być poprzedzone wykonaniem testu FeLV/FIV. U kota, który już jest nosicielem tej choroby, podanie wakcyny może wywołać jej rozwój.

Kiedy zalecane jest pierwsze szczepienie kota?

Pierwsza dawka powinna być podana kociakom pomiędzy 8, a 9 tygodniem życia. Początkowo dysponują one przeciwciałami podanymi wraz z mlekiem matki.  Wraz z każdym kolejnym tygodniem ta naturalna ochrona będzie coraz słabsza.

szczepienie-kota

Podstawowe szczepienia dla kota

Szczepienia podstawowe to takie, których wykonanie zaleca się w odniesieniu do wszystkich kotów – bez względu na prowadzony przez nich tryb życia.  

Tego typu szczepienia mają za zadanie nie dopuścić do rozwoju następujących chorób:

  1. Panleukopenia zwana także nosówką kotów lub kocim tyfusem – choroba z zapaleniem jelit w przebiegu objawiająca się wymiotami, biegunką, apatią, niechęcią do jedzenia.

Tyfus jest chorobą śmiertelną, szczególnie groźną dla kociąt, choć dotyka także dorosłych osobników.

  1. Herpeswiroza, czyli wirusowe zapalenie nosa i tchawicy zwane kocim katarem – choroba objawiająca się katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, gorączką i osłabieniem.

Zarażone osobniki będą nosicielami wirusa przez całe życie. W momentach osłabienia będzie on wywoływał u nich nawrót choroby.

  1. Kaliciwiroza, czyli zakażenie górnych dróg oddechowych – choroba objawiająca się występowaniem wydzieliny z nosa, jamy ustnej i spojówek.

Może wywołać ona zapalenie dziąseł, płuc, a także doprowadzić do uszkodzenia nerek i innych narządów wewnętrznych. To schorzenie z dużą śmiertelnością, szczególnie niebezpieczne dla dorosłych kotów.

Wyżej wymienione szczepienia dla kotów powinny być powtórzone w 12 i 16 tygodniu życia. Po upływie roku zaleca się podanie kolejnej, przypominającej dawki.

Co rok w ten sposób powinny być szczepione koty wychodzące na zewnątrz oraz te przebywające w hotelach zwierzęcych, domach tymczasowych, pozostające w bliskim kontakcie z innymi zwierzętami.

Dodatkowe szczepienie kota: kiedy jest wskazane?

Szczepienia dodatkowe należy rozpatrywać ściśle w odniesieniu do sytuacji danego kota. Chronią one koty m.in. przed następującymi chorobami:

  1. Chlamydioza – choroba o podłożu bakteryjnym wywołująca zapalenie spojówek, katar, a nawet zapalenie płuc. Szczególnie podatne na nią są koty rasowe.
  2. Dermatofitozy – choroby o podłożu grzybiczym objawiające się świądem, łysieniem, obecnością rumienia i suchych łusek na skórze. W podwyższonej grupie ryzyka są koty przebywające w dużych skupiskach zwierząt.

Szczepienie kota na wściekliznę jest rekomendowane w przypadku osobników wychodzących na zewnątrz lub mieszkających przy gospodarstwie domowym. Są one narażone na kontakt z innymi kotami, dzikimi zwierzętami, a także nietoperzami.

Więcej informacji na temat kocich dolegliwości znajdziesz w artykule: „Na co chorują koty – najczęstsze choroby i jak im zapobiegać?”.

Czy szczepić kota niewychodzącego?

Koty pozostające w domu powinny odbyć podstawowe szczepienia. Biorąc pod uwagę ich niewielkie szanse na kontakt z chorymi osobnikami, można zmniejszyć częstotliwość podawania im kolejnych dawek. Dorosłe osobniki z tej grupy można szczepić raz na 2-3 lata.

Zachowanie kota po szczepieniu: co powinno wzbudzić Twój niepokój?

Większość kotów odczuwa w takiej sytuacji niepokój. Bądź przy swoim pupilu, przytul go, pogłaskaj. Możesz zaoferować mu w nagrodę przysmak. Mogą to być smakowite paski z mięsa jagnięcego, drobiu lub wołowiny, za to bez dodatku chemii, cukru, soli oraz skrobi.

Występujący w miejscu ukłucia ból, obrzęk, zaczerwienienie, stan zapalny nie powinny Cię martwić, o ile ustąpią po 2-3 dniach od momentu przyjęcia szczepionki. Podobnie przedstawia się kwestia apatii, osłabienia i gorączki.

Jeśli zaobserwujesz u swojego kociaka wymioty, biegunkę oraz inne objawy poza tymi wyżej wymienionymi, udaj z nim do lecznicy.