Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Psy myśliwskie – czy odnajdą się na kanapie?

psy-mysliwskie

Pies myśliwski – co warto o nim wiedzieć?

Psy myśliwskie to od wieków nieodłączni towarzysze ludzi. Dzięki silnie wykształconemu instynktowi łowieckiemu są idealnymi kompanami podczas polowania. Niewystarczająca ilość aktywności oraz wrażeń związanych z polowaniem lub przynajmniej jego imitacją może sprawić, że pies myśliwski zacznie szukać rozrywki samodzielnie. Efektem tego będą pogryzione buty, poszarpane dywany, czy rozerwane poduszki.

Tym, co wyróżnia psy myśliwskie, bez wątpienia jest tzw. umiejętność „pracy z wiatrem”. W słowniku myśliwych oznacza to zdolność czworonoga do rozpoznawania i podążania za zapachem potencjalnej zdobyczy. Wyróżnia się:

 • wiatr górny – to węszenie z uniesioną głową. Pies myśliwski potrafi rozpoznać woń innego zwierzęcia, wyłapując ją z powietrza i wskazać jego pozycję w linii prostej;
 • wiatr dolny – sposób węszenia z opuszczoną głową i nosem „przy ziemi”. Psy myśliwskie, które pracują w ten sposób, tropią zwierzynę po pozostawionych śladach i podążają jej śladem.

Nie wszystkie psy myśliwskie mają takie same umiejętności. Ze względu na konkretne zachowania w czasie polowań, dzieli się je na:

 • aportery – do ich zadań należy przynoszenie ustrzelonej przez myśliwego zwierzyny,
 • wyżły – najbardziej wszechstronne myśliwskie psy. Tropią, wystawiają zwierzynę i aportują,
 • norowce – potrafią skutecznie wypłoszyć zwierzęta z kryjówki (nory),
 • dzikarze – niezastąpione w przypadku polowań na dziki,
 • psy gończe – naprowadzają łowcę na trop zwierzyny,
 • posokowce – umieją zlokalizować postrzeloną zdobycz i doprowadzić do niej myśliwego.

Część psów myśliwskich specjalizuje się wyłącznie w jednym z powyższych zachowań, natomiast niektóre rasy mogą służyć pomocą na różnych etapach polowania. Warto wiedzieć, że umiejętności te mogą być zarówno wrodzone, jak i wyuczone – zależy to w dużej mierze od rasy zwierzęcia.

Psy myśliwskie – rasy

Jakie czworonogi uznawane są od wieków za myśliwskie? Psy następujących ras idealnie nadają się na towarzyszy każdego łowcy:

 • cocker spaniel, golden retriever, labrador retriever, chesapeake by retriever – to wybitne aportery,
 • wyżeł weimarski, wyżeł niemiecki, pointer, spaniel francuski, seter irlandzki – to tylko kilka wszechstronnych ras myśliwskich (wyżły),
 • foksterier, jack russell terrier, jamnik, terier walijski – to znakomite norowce,
 • beagle, terier myśliwski, jamnik, foksterier – to doskonali partnerzy do polowań na dziki,
 • bloodhound, basset hound, pies gończy polski, harrier – to myśliwskie psy gończe,
 • pies gończy alpejski, posokowiec hanowerski, posokowiec bawarski – należą do grupy posokowców.

Przy okazji należy obalić mit, że im większa rasa, tym lepszy pies myśliwski. Rasy mniejsze oraz średnie doskonale radzą sobie w roli norowców, czy dzikarzy.

pies-mysliwski-rasy

Pies myśliwski – jak o niego zadbać?

Psy myśliwskie odnajdą się w roli domowych pupili, jeśli trafią na odpowiedzialnego opiekuna, który zatroszczy się o ich naturalne potrzeby. Rasy myśliwskie potrzebują dużo ruchu i aktywności na powietrzu, dlatego koniecznie trzeba im to zapewnić. Ponadto ważna jest zbilansowana dieta – pies myśliwski powinien spożywać karmę bogatą w minerały oraz makro- i mikroelementy.

Kluczową rolą właściciela jest wypracowanie tzw. przywołania awaryjnego. Pies myśliwski, zgodnie ze swoim instynktem, będzie podążał za „zdobyczą”, którą może być kot, wiewiórka, plastikowa torebka, ale także rower, czy samochód. Taka pogoń często bywa bardzo niebezpieczna dla czworonoga. Przywołanie awaryjne spowoduje natychmiastowy powrót do opiekuna.

Psy myśliwskie zawsze powinny przejść trening i bezwzględnie stosować się do poleceń właściciela. Po dobrze wykonanym zadaniu koniecznie nagródź pupila pysznym przysmakiem!

Więcej informacji na temat różnych ras psów, ich zdrowia i pielęgnacji, znajdziesz na blogu Fitmin.