Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Nie uwierzysz, co potrafią najmądrzejsze psy!

najinteligentniejsze-psy

Inteligencja psa – czym jest i od czego zależy?

Psia inteligencja to temat zgłębiany przez naukowców i behawiorystów od wielu lat. Według badań i obserwacji fachowców najmądrzejsze psy to te, które najszybciej się uczą i najlepiej współpracują z człowiekiem, słuchając jego komend i wykonując je. Jeśli jednak opiekun nie zapewni psu odpowiedniego szkolenia i nie będzie konsekwentny, sprytne zwierzę wykorzysta błędy wychowawcze człowieka i przełoży je na swoją korzyść.

Badania naukowe wykazały, że inteligencja psa zwykle powiązana jest z rasą czworonoga, choć nie stanowi to reguły. Najinteligentniejsze psy, żeby w pełni rozwinąć swój potencjał, potrzebują odpowiedniego treningu. Wystarczy im zaledwie kilka prób, by opanować trenowaną zdolność i zrozumieć konkretną komendę. Doświadczeni opiekunowie doskonale wiedzą, co zrobić, żeby utrwalić psią wiedzę, dlatego zawsze kończą ćwiczenia nagrodą – chwilą wspólnej zabawy, pieszczotami i pochwałą czy pysznym przysmakiem.

Najinteligentniejsze psy – jakie to rasy?

Mądry pies w domu to marzenie każdego, kto pragnie mieć nieodłącznego towarzysza w postaci czworonoga. Jeśli zapewnisz zwierzęciu odpowiednią dyscyplinę oraz treningi, po których będziesz go nagradzać, Twój pupil wkrótce zaskoczy Cię umiejętnościami. Oto najmądrzejsze rasy psów – sprawdź, czy Twój czworonożny przyjaciel znajduje się na tej liście!

 • Border collie,
 • pudel,
 • owczarek niemiecki,
 • golden retriever,
 • doberman,
 • owczarek szetlandzki,
 • labrador retriever,
 • rottweiler,
 • papillon,
 • australian cattle dog.

Na jakiej podstawie dokonano tego wyboru? Inteligentne psy wyróżnia się przede wszystkim na podstawie ilości prób, jakiej potrzebują, by opanować konkretną umiejętność oraz stopnia ich posłuszeństwa.

Przedstawiciele wyżej wymienionych ras uczyli się nowych komend błyskawicznie – zwykle wystarczało mniej niż pięć prób. Badacze ocenili bardzo wysoko również ich zdolności podporządkowania się opiekunowi – najmądrzejsze psy były posłuszne aż w 95% przypadków!

Pamiętaj, że nie tylko rasa ma wpływ na iloraz psiej inteligencji – ważne są również inne czynniki, takie jak:

 • więź łącząca czworonoga z opiekunem,
 • systematyczne treningi,
 • rozwojowe i zróżnicowane zabawy.

Kilka pomysłów na wartościowe spędzanie czasu ze swoim pupilem znajdziesz tu: 4 angażujące zabawy z psem w domu.

Nie bez znaczenia jest także zdrowa, zbilansowana dieta – karma bogata w mięso, białko zwierzęce oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe wspiera pracę mózgu i zdolności intelektualne zwierzęcia.

Co potrafią najmądrzejsze psy? Te umiejętności Cię zaskoczą!

Według specjalistów najinteligentniejsza rasa psa to właśnie border collie. Poza tym, że  ekspresowo przyswaja wiedzę, jest też niezastąpionym pomocnikiem pasterzy. Potrafi nie tylko bardzo sprawnie zaganiać owce, ale także odnajdywać zaginione zwierzęta i przyprowadzać je do stada. Świetnie współpracuje z innymi psami, a przy tym, w pełni koncentruje się na wykonywanym zadaniu.

Choć border collie to zdaniem naukowców najmądrzejszy pies świata, owczarek niemiecki również zaskakuje swoimi możliwościami intelektualnymi. Bardzo szybko się uczy, przyswaja komendy i potrafi odpowiednio na nie reagować. Właśnie dlatego owczarki niemieckie najczęściej są towarzyszami osób z niepełnosprawnościami lub pracujących w służbach mundurowych.

najmadrzejsze-psy

Jak widzisz, najmądrzejszy pies na świecie to przedstawiciel dużej rasy, wyróżniający się nie tylko wysokim ilorazem inteligencji, ale również sprawnością i siłą fizyczną. Czy w takim razie istnieją mądre małe psy? Oczywiście! Pudel miniaturowy, owczarek szetlandzki czy papillon, to dużo mniejsze czworonogi, niż owczarki albo dobermany, a jednak równie szybko się uczą nowych rzeczy i posłuszeństwa w stosunku do opiekuna.

Jak odpowiednio zadbać o pupila, by rozwijać jego umiejętności? Ciekawe artykuły na temat psiego rozwoju, zdrowia i pielęgnacji znajdziesz na blogu Fitmin.