Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Maltańczyk - usposobienie, cena, charakter, długość życia

pies-maltanczyk

Maltańczyk – pochodzenie

Dokładna historia powstania maltańczyków nie jest znana, jednak pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się jeszcze za czasów starożytnych, co czyni ją jedną z najstarszych na świecie. O maltańczykach pisał również sam Arystoteles. Psy tej rasy pierwotnie zamieszkiwały Maltę oraz tereny Basenu Morza Śródziemnego, sprowadzone zostały tam przez Fenicjan. Wiele źródeł wskazuje jednak na to, że mogą mieć azjatyckie korzenie.

Na przestrzeni tysięcy lat obecność maltańczyków zwykle czemuś służyła. Często towarzyszyły one arystokracji, zaś w Egipcie były przedmiotem kultu i uznawane za symbol luksusu oraz bogactwa. Wbrew pozorom, psy tej rasy nie zamieszkiwały wyłącznie królewskich komnat i zamków - wykorzystywano je również przez chłopów do polowania na gryzonie w portach i nadmorskich miasteczkach. Aktualnie maltańczyki wiodą prym głównie jako psy do towarzystwa.

Czym charakteryzuje się pies maltańczyk?

Obecnie obowiązujący wzorzec rasy został zaktualizowany i opublikowany w 1989 roku. Cechą charakterystyczną maltańczyków jest długi, prosty, jedwabisty i śnieżnobiały włos pozbawiony podszerstka. Wśród hodowców znaleźć można również psy o umaszczeniu w odcieniu kości słoniowej.  Wzorzec FCI nie zakłada żadnych łat, znaczeń czy innych wariantów kolorystycznych. Czarny maltańczyk, choć występuje w naturze, nie jest dopuszczany przez Związek Kynologiczny i ma niewiele wspólnego z pierwotną rasą.

Nos i obwódki powiek u maltańczyków powinny być zawsze czarne, podobnie jak opuszki i pazury. Uszy mają trójkątny kształt i są wysoko osadzone. Ogon bardzo obficie owłosiony. Zgryz powinien być nożycowy, a uzębienie kompletne. Maltańczyki to psy zaliczane do ras małych. Wysokość maksymalna w kłębie nie przekracza 25 centymetrów (dotyczy to zarówno samców, jak i suk). Dorosły maltańczyk waży nie więcej niż 4 kg.

Pies maltańczyk jest energiczny, jednak pozbawiony typowej dla ras mini nadpobudliwości. Jest też bardzo łagodny w stosunku do ludzi czy innych zwierząt (świetnie dogada się nawet z kotem).  Ponadto uwielbia wygody, noszenie na rękach, spanie w łóżku – doskonale sprawdza się w roli psa maskotki i tak też jest klasyfikowany przez FCI (grupa IX – psy do towarzystwa i ozdobne).

Maltańczyki nadają się na psa rodzinnego, wspaniale odnoszą się do dzieci. Ich miłe usposobienie i wrodzona łagodność czynią je doskonałymi towarzyszami dla ludzi starszych lub niedoświadczonych. Poza pielęgnacją szaty nie są zbyt wymagające, cieszą się też dobrym zdrowiem i są długowieczne.

Rasa ta źle znosi dłuższą rozłąkę z właścicielami, dlatego nie jest rekomendowana osobom zabieganym i zapracowanym, które większość czasu spędzają poza domem.  Jeśli jednak psu zapewni się dużo uwagi i odpowiednie warunki życia, maltańczyk odpłaci się lojalnością i bezgraniczną miłością.

strzyzenie-maltanczyka

W jaki sposób pielęgnować i jak często kąpać maltańczyka?

Jeśli chcesz utrzymać maltańczyka w dobrej kondycji, musisz liczyć się z koniecznością ochrony delikatnego włosa przed uszkodzeniem. Zwykle oznacza to konieczność noszenia przez pupila specjalnych papilotów. Gdy zdecydujesz się na zakup maltańczyka, będziesz musiał zaopatrzyć się w różnej gęstości grzebienie, szczotki, szampony i odżywki. Już od szczeniaka warto przyzwyczajać psiaka do częstego czesania i pracować nad pozytywnymi skojarzeniami związanymi z tą czynnością.

Rozczesywanie zaniedbanego i skołtunionego włosa jest dla psa bardzo nieprzyjemne i bolesne, może też skutkować awersją do grzebienia na wiele tygodni. Pies maltańczyk powinien być kąpany raz na tydzień, nie rzadziej niż 3 razy w miesiącu. Do pielęgnacji rekomenduje się używanie specjalnego szamponu do białej sierści, warto również zakupić odżywkę ułatwiającą rozczesywanie włosa. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa suszarką, z którą warto oswajać psiaka już od małego.

Jeżeli strzyżenie maltańczyka Cię przerośnie, możesz skorzystać z usług psiego salonu piękności. Jeśli nie planujesz wystawiania psa na ringach, warto maltańczyka ostrzyc nieco krócej – dla wygody naszej i samego psa. Przy okazji wizyty u groomera (czyli psiego fryzjera), możesz poprosić dodatkowo o przycięcie pazurków oraz depilację uszu – zabieg ten polega na usunięciu włosów rosnących w kanale słuchowym (zlepione woskowiną włosy potrafią zaczopować ucho, co może być przyczyną infekcji).

Szczególną uwagę trzeba poświęcić pielęgnacji oczu. U większości maltańczyków, nawet tych bardzo zadbanych, można zauważyć charakterystyczne brunatne zabarwienie włosów w okolicy kącików oczu. Spowodowane jest to nadmiernym łzawieniem. Jedynym sposobem, by temu zapobiec, jest codzienna higiena okolic oczu. Oczy przemywamy solą fizjologiczną, a jeszcze lepiej – specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. Oprócz tego należy krótko przystrzyc włosy, które "wpadają" do oczu silnie je przy tym drażniąc.

 

Gdy nasze zabiegi nie przynoszą efektu, warto wybrać się do lekarza weterynarii. U maltańczyków dość często występuje niedrożność kanalików łzowych. Łzy, zamiast fizjologicznie trafiać do nosa, wypływają przez oko, powodując łzawienie. Udrażnianie kanalików łzowych to nieinwazyjny i bezpieczny zabieg, ale najczęściej wykonywany w znieczuleniu ogólnym, które może stanowić obciążenie dla organizmu psa.

maltanczyk-mini

Ile żyją maltańczyki?

Jak wiadomo, wielkość psa ma wpływ na długość jego życia. Maltańczyki, należące do grupy małych psów, żyją średnio od 12 do 15 lat. Osobniki o dobrej kondycji i stanie zdrowia są w stanie przeżyć znacznie dłużej. Znaczenie mają oczywiście takie aspekty jak m.in.: jakość diety, predyspozycje genetyczne, warunki bytowe, a także sposób pielęgnacji.

Ile powinien jeść maltańczyk?

Maltańczyki na ogół nie są wybredne i nie stosują strajków głodowych, gdy nie odpowiada im zakupiona karma. Mają jednak wrażliwy przewód pokarmowy i skłonność do alergii, dlatego należy sięgać po karmę do codziennego żywienia z najwyższej półki. Zakup najlepiej skonsultować ze swoim lekarzem weterynarii, które pomoże dobrać właściwą mieszankę, dopasowaną do warunków bytowych i wieku danego psa.

 

Ile kosztuje pies maltańczyk?

Dorosły pies maltańczyk potrzebuje około 200 kcal dziennie (szczeniaki mają dwukrotnie większe zapotrzebowanie energetyczne). Jednorazowa porcja jedzenia nie powinna przekraczać 75 g. Zwierzę należy karmić dwa razy dziennie – duża pojedyncza porcja może obciążyć jego żołądek.

Zastanawiasz się, jaka jest cena maltańczyka z rodowodem? Szczeniak tej rasy, pochodzący z certyfikowanej hodowli (zarejestrowanej w ZKwP), kosztuje od 1,5 do 4 tys. złotych. Cena zależeć będzie od tytułów, jakie uzyskał pies reproduktor oraz przeznaczenia. Maltańczyki hodowlane są tańsze od wystawowych, czyli tych posiadających odpowiednie uprawnienia. Osoby, które nie planują rozrodu zwierzęcia i brania udziału w zawodach, nie muszą zwracać szczególnej uwagi na renomę hodowli.

Uwaga! Wielu pseudohodowców oferuje ogłoszenia dotyczące sprzedaży miniaturowych maltańczyków. To bardzo niepokojący trend, za którym stoją eksperymenty genetyczne. Maltańczyk mini nie jest uznawany przez Związek Kynologiczny. Gdy zauważysz taką ofertę, możesz mieć pewność, że sprzedawany pies nie jest czystej rasy.

Przeczytaj też artykuł na temat rasy „Akita Inu i amerykańska”