Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak zmęczyć psa, czyli 4 najlepsze zabawy z psem na spacerze

zabawy-z-psem-na-spacerze

„Nie” dla nudy w czasie spacerów z psem

Psy uwielbiają eksplorować otoczenie i poznawać nowe miejsca. Przemierzanie raz po raz tej samej ścieżki sprawia, że przestają one czerpać przyjemność ze spacerów.  

Jeśli jesteś osobą zmotoryzowaną, możesz przywrócić psu radość i zabrać go czasem w nieznane mu, ustronne  miejsce np. do lasu lub nad rzekę. Nie masz takiej możliwości? Staraj się zmieniać trasę wspólnej wędrówki tak, by pies miał okazję doświadczyć nowych zapachów. Spacer z psem możesz też urozmaicić, bawiąc się z psem. Jak? Oto kilka propozycji!

Zabawy z psem na spacerze: jakie atrakcje zorganizować dla pupila?

1.      Węszenie i tropienie

W czasie przechadzki możesz upuścić ulubioną zabawkę swojego psa w trawę i zachęcić go do jej odnalezienia komendą „szukaj”. Zabawy węchowe dla psa nie powinny jednak przebiegać za każdym razem według tego samego schematu. Podczas kolejnej zabawy z psem na spacerze, dla urozmaicenia, przykryj przedmiot piaskiem czy liśćmi lub zawieś na gałęzi niskiego krzaczka. Pamiętaj, by zmieniać kryjówki, w których chowasz zabawki. Dzięki temu psiak nie będzie działać automatycznie, a użyje swojego jakże wrażliwego na zapachy nosa. Stopień trudności zabawy z psem na spacerze dopasuj do możliwości czworonoga, by porażki nie zniechęciły go do podejmowania kolejnych prób.

Chować możesz nie tylko zabawki. Świetnie sprawdzi się np. sucha karma lub różnego rodzaju przysmaki. Korzystając z nieuwagi pupila, ukryj kilka takich łakomych kąsków na niewielkim obszarze, a następnie zachęć go, by ich poszukał. Jeśli odniesie on sukces, w nagrodę będzie mógł schrupać swoje „znaleziska”.

Słynny psi trener Ian Dunbar stwierdził, że praca umysłowa bardziej męczy psy niż ćwiczenia sprawnościowe. Po takim spacerze Twój ulubieniec będzie długo i spokojnie odpoczywać i… wyczekiwać kolejnego spaceru.

2.      Aportowanie

Wielu behawiorystów jest zdania, że aportowanie prowadzi u psów do nadmiernej fiksacji, podekscytowania i może wzmacniać niepożądane zachowania, takie jak gonienie rowerzystów czy kotów. Jednak dla większości czworonogów ta rozrywka należy do ulubionych. Jak pogodzić interesy obu stron?

Aportowanie powinno ograniczyć się do kilku rzutów – w nadmiarze może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. W czasie spaceru przeplataj aportowanie z innymi zabawami. W ten sposób pies będzie miał szansę pobiegać, a zaraz potem trochę się wyciszyć.

jak-zmęczyc-psa

W przypadku niewielkich piesków podczas zabawy w aportowanie dobrze sprawdzi się miotacz piłek. Pamiętaj jednak, że w przypadku większych czworonogów istnieje również większe ryzyko zakrztuszenia się piłeczką o tak małych gabarytach. Lepiej sprawdzi się tu frisbee lub zabawka w postaci bawełnianego węzła — łatwa do rzucania i wygodna do złapania. Zabawki to dobry sposób na wprowadzenie atrakcyjnego urozmaicenia do zabawy z psem, o ile tylko używasz ich świadomie.

3.      Sprawnościowe sztuczki

Możesz nauczyć psa wykonywania slalomu pomiędzy Twoimi nogami lub kółeczka dookoła Ciebie. Nie wiesz jak to zrobić? Zacznij od przywołania psa, tak by stał przy Tobie. Następnie, za pomocą przysmaku, zachęć go do przejścia pod Twoją nogą na drugą stronę lub (w przypadku kółek) prowadź zwierzaka wokół siebie. Czynność powtórz kilka razy. Pamiętaj, żeby nagrodzić psa „rekwizytem” użytym do nauki. Twój pupil na pewno z dużą ochotą włączy się do takiej zabawy.

Frajdę sprawi mu też z pewnością pokonanie toru przeszkód, który mogą tworzyć pniaki, niskie murki czy połamane gałęzie. W ten sposób Twój ulubieniec będzie miał okazję, by popracować trochę nad swoją zwinnością.

4.      Trening posłuszeństwa

Ćwiczenie komend to przykład zabawy umysłowej z psem, która niesie ze sobą więcej korzyści niż zmęczenie zwierzaka. Posłuszeństwo zwierzaka nie tylko ułatwia życie opiekuna, ale przede wszystkim sprzyja zachowaniu bezpieczeństwa podczas spacerów — pozwala uniknąć ryzykownych dla psa sytuacji, np. konfrontacji z innym psem, ucieczki czy zderzeniu z samochodem.

Nie musisz uczyć swojego pupila skomplikowanych poleceń. W zupełności wystarczy znajomość podstawowych komend takich jak:

  • „siad”,
  • „do mnie”,
  • „zostaw”,
  • „waruj”.

Pamiętaj, by za każdym razem, gdy pies wykona zlecone mu zadanie, nagrodzić go pochwałą lub przysmakiem.

Zabawy z psem na spacerze – na co zwracać uwagę?

W przypadku każdej aktywności fizycznej najpierw należy dostosować ją do rasy, wieku i kondycji czworonoga. Przykładowo, silnego psa z dużą potrzebą ruchu możesz spróbować przysposobić do biegania razem z Tobą lub chodzeniem po górach. Być może stanie się on także Twoim kompanem podczas przejażdżek rowerem.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: „7 psich sportów, które zapewnią dobrą kondycję Twojemu pupilowi”.

Wyjście z czworonogiem nie powinno sprowadzać się jedynie do załatwiania przez niego potrzeb fizjologicznych. Teraz wiesz już jak zmęczyć psa na spacerze, a tym samym zapewnić mu niezbędną „dawkę” ruchu i dobrej zabawy. Przynajmniej kilka razy w tygodniu staraj się przeznaczać na to nieco więcej czasu.