Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak karmić szczeniaka? Dobre praktyki przy karmieniu szczeniąt

jak-czesto-karmic-szczeniaka

Karmienie szczeniąt w pierwszych tygodniach życia

W pierwszych tygodniach życia mleko matki jest dla szczeniaka jedynym źródłem niezbędnych składników odżywczych, enzymów i przeciwciał obronnych. Do ok. 4 tygodnia życia szczeniaki są karmione wyłącznie przez sukę i nie należy tego procesu skracać (oczywiście z uwzględnieniem sytuacji absolutnie wyjątkowych).

Jeśli nie możesz zapewnić pieskowi naturalnego mleka psiej mamy, zastosuj specjalnie spreparowane mleko zastępcze dla szczeniąt. Pod żadnym pozorem nie podawaj im krowiego mleka, gdyż znajduje się w nim kazeina, której maluchy nie potrafią strawić (wywoła u nich biegunkę).

Jak karmić szczeniaka od 4 tygodnia?

Po ok. 4 tygodniach zaczyna się etap przejściowy, czyli tzw. odsadzenie. Piesek zaczyna interesować się innymi pokarmami, a dodatkowo – mniej więcej w tym okresie suka traci pokarm lub zaczyna produkować go coraz mniej. Natura więc całkiem dobrze to wymyśliła.

Czym karmić szczeniaka, który ma miesiąc? Zacznij przyzwyczajać go do stałego pokarmu, ale rób to stopniowo i stosuj rozdrobnione papki, np. z lekkostrawnego mięsa lub rozmiękczoną wodą karmę. Możesz także kupić gotowe produkty dla szczeniąt przeznaczone do podawania w tym właśnie okresie. Czas przejścia na pokarm stały powinien trwać ok. 2 tygodni.

Co dalej? Czym karmić szczeniaka od 8 tygodnia?

Gdy układ trawienny psa przyzwyczai się do stałego pokarmu, można przestać rozmiękczać jedzenie. Około 8 tygodnia życia spokojnie możesz zacząć karmienie szczeniaka przeznaczoną dla niego karmą.

Jaką karmę wybrać? Czy będzie to karma sucha, czy mokra  – to kwestia Twoich indywidualnych preferencji. Ważne, by była ona dostosowana do potrzeb pieska w okresie intensywnego rozwoju, kiedy kształtują się jego kości, mięśnie i stawy. Warto więc wybrać gotowy, właściwie zbilansowany pokarm.

Czy szczeniak może jeść mięso?   

W żywieniu szczeniąt warto pamiętać, iż to nadal psy… tyle, że małe. Mogą jeść te same gatunki mięsa co dorosłe zwierzęta, pod warunkiem, że są one ugotowane (szczenię ma delikatny żołądek) i odpowiednio rozdrobnione. Twarde chrząstki mogą okazać się „mission impossible” dla słabych jeszcze zębów pieska.

Do karmienia szczeniąt polecane są:

 • drób;
 • wołowina;
 • jagnięcina;
 • ryby (koniecznie pozbawione ości!);
 • podroby;
 • dziczyznę.

Jak często karmić szczeniaka?

Godziny karmienia szczeniaka i jego częstotliwość będą zależały od wieku psa. Ważne, by był on karmiony w równych odstępach czasowych, odpowiednio:

 • 6-8 tydzień życia – 4-5 posiłków dziennie;
 • 8-6 miesiąc życia – 3-4 posiłki dziennie;
 • 7 miesiąc życia i wzwyż – przechodzimy na częstotliwość dopasowaną do potrzeb psa dorosłego (najczęściej 2 posiłki dziennie, przy wymagających aktywnościach 3-4).

 karmienie-szczeniaka

Żywienie szczeniaka: czy miejsce podania posiłku ma znaczenie?

Kwestia może wydawać się niepozorna, jednak jest ważna. Szczeniak powinien dostawać jedzenie w spokojnym i cichym miejscu, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Najlepiej niech nie przeszkadzają mu jego mama, ani inne psy. Ich obecność może pieska zestresować.

Jeśli masz inne czworonogi, karm je oddzielnie – pozwoli to uniknąć rywalizacji. Dzieciom natomiast wytłumacz, że piesek będzie teraz jadł i nie należy mu przerywać ani się z nim bawić. Szczeniak w ten sposób wyrobi sobie dobre nawyki i szybciej przyzwyczai się do nowego pokarmu.

Czym nie karmić szczeniaka?

Szczeniaki mają nauczyć się jeść wszystko – ale wyłącznie to, co dla nich przeznaczone i bezpieczne. Nie powinny jeść przede wszystkim:

 • resztek z Twojego talerza – smażone czy przetworzone jedzenie może zaszkodzić ich delikatnemu żołądkowi wywołując zatrucie;
 • surowego mięsa;
 • kości – szczególnie łamliwych kości kurczaka, które uszkadzają zęby i mogą przyczynić się do niedrożności układu pokarmowego (np. utknąć wbite w żołądku malucha, co może zakończyć się nawet śmiercią);
 • czekolady;
 • winogron, orzechów, awokado, owoców cytrusowych – zawierają substancje toksyczne dla szczeniąt, jak i dorosłych osobników.

 

Wiesz już, jak karmić szczenięta, by zapewnić im odpowiedni rozwój. Jednak pamiętaj: żywienie psa to zawsze odpowiedzialne zadanie dla opiekuna. Prawidłowe karmienie szczeniąt jest szczególnie ważne, gdyż – jak to mówią – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Zadbaj więc o zbilansowaną dietę i odpowiednie pory karmienia pieska, by rozwijał się prawidłowo i wykształcił dobre nawyki na całe życie.