Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Jak dbać o kota wychodzącego?

Jak-dbac-o-kota-wychodzacego

Czy wypuszczać kota z domu? Zalety

Koty to zwierzęta z natury ruchliwe i ciekawe świata. W zależności od rasy mają w sobie większe lub mniejsze pokłady energii.  Zaletą wypuszczania kota na zewnątrz jest przede wszystkim danie im wolności.

Twój pupil może wtedy poczuć swobodę wpisaną w naturę swojego gatunku – eksplorować i znakować teren, wchodzić w interakcje, polować, skakać po drzewach itd. Jednym słowem: robić wszystko to, co stanowi o jego niezależnej naturze.

 

Przeczytaj też: Jak widzą psy i koty? Zobacz świat oczami swojego pupila

 

Koty wychodzące: co im grozi?

Koty chodzą własnymi ścieżkami. Trudno więc przewidzieć, dokąd pójdą.  Jeśli Twoja okolica jest spokojna, prawdopodobnie nie musisz się martwić, że kot zostanie potrącony przez samochód, jednak ryzyko zawsze istnieje. Jeśli otoczenie jest ruchliwe, ryzyko to znacznie wzrasta. Zanim podejmiesz decyzję o wypuszczaniu pupila, weź to pod uwagę.

Niebezpieczeństwo czeka nie tylko na drodze

Zagrożeniem są także choroby, począwszy od wirusowych chorób zakaźnych, takich jak:

  • FIV,
  • kocia białaczka (FelV),
  • koci katar,
  • wściekliznę,
  • choroby odkleszczowe.

Oczywiście na wiele z nich możesz kota zaszczepić, jednak nie przed wszystkimi dasz radę go uchronić. Twój pupil może także zostać zaatakowany przez psa bądź inne koty i doznać poważnych obrażeń. Kot może zatruć się także trutką na gryzonie, owady i ślimaki, chemicznymi środkami ochrony roślin. Jak widzisz, zagrożeń jest całkiem sporo.

Jak dbać o kota wychodzącego?

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Zabezpiecz kota wychodzącego na zewnątrz przed pasożytami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Raz na 3 miesiące podaj mu tabletkę na odrobaczenie.

Co do  pasożytów zewnętrznych: są dwa sposoby na zapobieganie pojawieniu się ich w organizmie zwierzęcia. Możesz wybrać krople i raz w miesiącu zaaplikować kotu na kark bądź włożyć obrożę. Te ostatnie należy raz na kilka miesięcy wymieniać. Pamiętaj o tym, by miały one łatwo otwierający się zatrzask, co ograniczy ryzyko zawiśnięcia pupila na gałęzi.

Jeśli chcesz uchronić pupila przed zaginięciem, najskuteczniejsza metoda to jego zachipowanie i wprowadzenie danych kota do odpowiedniej bazy. Rozważ także zakup adresówki.

kot-wychodzacy-o-czym-pamietac

Czy kastrować/sterylizować kota wychodzącego?

Jak dbać o kota wychodzącego? Należy go wykastrować i zaszczepić. Na co? Najlepiej zdać się w tej kwestii na opinię weterynarza. Koty wychodzące trzeba koniecznie zaszczepić na koci katar i panleukopenię. Zaleca się również szczepionkę przeciwko wściekliźnie i kociej białaczce (FelV).

Jak karmić kota wychodzącego?

Koty wychodzące na dwór wymagają diety dostosowanej do ich specyficznych potrzeb. Mysz, którą kot jadłby, żyjąc swobodnie, składa się w około 85% z mięsa i jedynie w ok. 5% z komponentów roślinnych, znajdujących się w jej przewodzie pokarmowym. Skład myszy może więc stanowić model dla optymalnego żywienia kota.

Najważniejsza zasada żywienia kotów wychodzących to wysoka zawartość mięsa w diecie. Składniki roślinne te czworonogi mogą trawić i przyswajać jedynie w niewielkim stopniu. Jeśli Twój kot wychodzi z domu, optymalnym rozwiązaniem będzie karma Castrate — pełnoporcjowa karma dla dorosłych i sterylizowanych kotów.

Pełną ofertę kociej karmy Fitmin znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Woda, woda i jeszcze raz woda

Koty zbyt często nie czują pragnienia, gdyż przyjmują znaczną część płynów, których potrzebują, w pokarmie. Jeśli karmisz kota wychodzącego karmą suchą, pamiętaj, że powinien on przyjąć określoną ilość płynów w ciągu dnia. Suche karmy składają się do 8% z wody, podczas gdy mokre zwierają jej ponad 80%.

Jak dbać o kota wychodzącego? Koci odkrywca powinien spożywać 45 mililitrów płynu na kilogram swojej wagi. Racja wody dla kota ważącego 5 kg powinna więc wynosić dziennie 225 ml płynów. Przypilnuj, by Twój kot pił wystarczającą ilość wody i staraj się motywować go do picia! Jeśli nie działają namowy do picia z miski, możesz rozważyć zakup kociej fontanny.

Wypuszczać czy nie? To ty decydujesz o zdrowiu swojego pupila. Kot wychodzący na spacery wymaga więcej uwagi i odpowiedzialności. Jeśli zdecydujesz się dać mu tę wolność, zadbaj o bezpieczeństwo i monitoruj jego stan po każdym powrocie do domu.