Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Ile lat żyją koty i od czego zależy długość ich życia?

ile-lat-zyja-koty

Ile lat żyją koty i od czego zależy długość kociego życia?

Koty od wieków były uważane za zwierzęta magiczne, boskie, czy nawet diabelskie. Przez to, narosło wokół nich mnóstwo mitów oraz legend – najczęściej powtarzanymi do dziś są te o ilości kocich żyć. Szczególną czcią otoczone były czworonogi w Starożytnym Egipcie – wiązało się to z kultem bogini Bastet. Prawdopodobnie to właśnie z tego miejsca pochodzi mit o wielu życiach każdego kota.

Obecnie, każdy koci opiekun wie, że jego pupil ma tylko jedno życie, dlatego należy odpowiednio o niego dbać. To, ile lat żyją koty, zależy od wielu czynników. Poszerzanie wiedzy o zdrowiu i rozwoju tych zwierząt, postępy w dziedzinie weterynarii pozwoliły znacznie przedłużyć średnią długość kociego życia, która obecnie wynosi 14 – 17 lat. Warto wiedzieć, że niektóre osobniki długowiecznych ras mogą dożyć nawet 20 lat. Rekordzistką w tej dziedzinie jest wpisana do Księgi Rekordów Guinessa kotka Cream Puff, której długość życia wynosiła dokładnie 38 lat i 3 dni!

Choć takie rekordy nie zdarzają się codziennie, to każdy opiekun pragnie jak najdłużej mieć przy sobie swojego pupila. To, ile lat żyją koty, a właściwie, jak długo może żyć dane zwierzę, zależy od:

  • jego stanu zdrowia,
  • opieki, jaką jest otoczone,
  • codziennej diety,
  • czynników genetycznych.

Ile lat żyją koty dachowce, a ile osobniki rasowe?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. To, jak długo żyją koty rasowe, zależy w dużej mierze od rasy i hodowli, z której pochodzą. Wyniki niektórych badań zaskakują opiekunów, ponieważ dowodzą, że koty dachowe czasem mogą żyć dłużej, niż osobniki rasowe. Dzieje się tak, gdyż tzw. dachowce często mogą pochwalić się „zdrowszą” mieszanką genów, niż ich rasowi kuzyni.

Za długowieczne zwierzęta uznawane są krótkowłose „brytyjczyki”. Ile żyją koty brytyjskie? W dobrych warunkach, pod odpowiednią opieką mogą dożyć nawet dwudziestu lat!

ile-zyja-koty-po-sterylizacji

Podobnie wygląda długość życia kotów syberyjskich, birnamskich oraz syjamskich. To, ile żyją koty syberyjskie oraz przedstawiciele pozostałych ras, określanych jako długowieczne, także zależy w dużej mierze od genów, stanu zdrowia i zaangażowania opiekuna.

Z kolei bengale nie przeżywają zwykle nawet dekady. Ile lat żyją koty tej rasy? Najczęściej jest to 8 – 9 lat – warto o tym wiedzieć, decydując się na adopcję kota bengalskiego.

Jak maksymalnie przedłużyć życie swojego pupila?

Zamiast zastanawiać się, ile lat żyją koty dachowce, a ile przedstawiciele najczęściej wybieranych do adopcji ras, lepiej pomyśleć o tym, jak zadbać o swojego pupila, by mieć go przy sobie jak najdłużej.

Co może zrobić opiekun, by przedłużyć życie ukochanego czworonoga? Podstawą kociej długowieczności i czynnikiem, na który właściciel ma wpływ jest bez wątpienia zdrowa, zbilansowana dieta. Dzięki dobrze skomponowanym posiłkom z karmy mokrej kot codziennie otrzymuje optymalną ilość niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Kolejnym czynnikiem jest kastracja zwierzęcia. Ile żyją koty po sterylizacji? Według danych z gabinetów weterynaryjnych wykastrowane kocury żyją o 50% dłużej, niż niekastrowane. W przypadku kotek jest to 33%, dlatego warto zadbać o swojego czworonoga także w tej kwestii. Jeśli masz jakieś wątpliwości, na pewno rozwieje je lekarz weterynarii.

Sprawdź również – "Kastracja kota, sterylizacja kotki. Jak dbać o ich zdrowie po zabiegu?"

Zapewniając swojemu pupilowi najlepszą opiekę, dajesz mu nie tylko to, na co zasługuje, ale także dbasz o jego długowieczność. Wysokiej jakości karmy i akcesoria niezbędne do pielęgnacji Twojego kota znajdziesz w sklepie Fitmin.pl.

Więcej ciekawych artykułów na temat zdrowia i rozwoju kotów przeczytasz na naszym blogu.