Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Dlaczego pies merda ogonem?

Merdanie-ogonem-u-psa

Dlaczego pies merda ogonem – czy zawsze oznacza to radość?

Być może zastanawiałeś się kiedyś, po co psu ogon. Tak naprawdę ta z pozoru nieistotna część ciała jest swoistym barometrem psiego stanu emocjonalnego.

Służy on przede wszystkim okazywaniu emocji, manifestowaniu ich zarówno pozostałym czworonogom, jak i człowiekowi. Sygnały, jakie wysyła za pomocą tej części ciała Twój pupil, mogą wydawać Ci się oczywiste. Nic bardziej mylnego! Przyjęło się uważać, że psiak machający ogonem jest przyjaźnie nastawiony. Być może, jednak mimo to może Cię ugryźć!

Podobnie jak Twój uśmiech, tak i merdający ogon może nie przesądzać o odczuwanym szczęściu. Oceniając samopoczucie zwierzęcia, należy brać pod uwagę nie tylko ruchy ogona, ale i jego położenie, a wreszcie i wygląd całego ciała, sposób, w jaki ułożona jest jego sierść.

Bezsprzecznie pies, który macha ogonem, jest pobudzony. Podniecenie jednak niekoniecznie musi być wywołane pozytywnymi odczuciami. Po czym poznać, czy pies jest do Ciebie przychylnie nastawiony?

Ogon psa – rozpoznaj po nim pozytywne nastawienie czworonoga

Z pewnością nieraz zaobserwowałeś u swojego pupila na tyle intensywne machanie ogonem, że w ruch wprawiony był niemal cały jego tułów. Zwierzę zachowuje się w ten sposób, gdy wracasz po dłuższej nieobecności do domu, częstujesz psimi smakołykami czy inicjujesz zabawę.  Poza merdającym ogonem, możesz zauważyć rozluźnione ciało, lekko otwarty pysk i błyszczące oczy. Wszystko to niezaprzeczalnie świadczy o odczuwanej radości, odprężeniu lub szczęściu.

Wychwyć  strach i niepewność, obserwując ogon psa

Niestety nie zawsze wprawiony w ruch ogon oznacza zadowolenie. Jeśli jest on sztywny i wyprostowany, a samo ciało jest napięte, zwierzę może być silnie pobudzone na skutek widoku innego psa lub suczki. Naprężony ogon jest jednym z najczęstszych manifestów zbliżającego się ataku. Jeśli natomiast pies wachluje nisko opuszczonym ogonem, być może odczuwa on strach.

Czy kierunek, w jakim pies macha ogonem, jest istotny?

Co ciekawe, nie tylko sposób merdania ogonem ma znaczenie. Jak wskazują badacze, równie ważny jest kierunek wykonywanego ruchu. Włoscy naukowcy doszli do wniosku, że w zależności od strony, w którą pies porusza ogonem, wysyła innym przedstawicielom swojego gatunku różny komunikat.

  • Czworonogi, które oglądały materiały wideo przedstawiające psy merdające ogonem w lewą stronę, zaczynały zachowywać się nieswojo, rósł ich niepokój, a także tętno.
  • Odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku materiałów wideo z ogonami poruszającymi się w prawą stronę – obserwujące je psy stawały się bardziej spokojne i zrelaksowane.

Ogon psa – co jeszcze może nam przekazać?

Jak już wiesz, zachowanie czworonoga należy odczytywać całościowo. W przypadku ogona ważny jest nie tylko ruch i kierunek jego wykonywania, ale także pozycja. Co mówi ogon psa w zależności od ułożenia?

·         Wysoko uniesiony ogon

Przyjmuje się, że im wyżej podniesiony ogon, tym bardziej asertywny i pewny siebie jest jego czworonożny właściciel. Pies z wysoko zawieszonym w powietrzu ogonem jest gotowy stawić czoła nadchodzącym sytuacjom. Tego typu pozycja sprzyja lepszemu rozprzestrzenianiu się zapachów ze zlokalizowanych w tym rejonie gruczołów, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia międzyzwierzęcej komunikacji.

·         Ogon w neutralnej pozycji

Gdy ogon znajduje się mniej więcej na wysokości grzbietu, pies jest spokojny i zrelaksowany. Neutralna pozycja i sztywny ogon mogą świadczyć natomiast o podwyższonej czujności – pies być może coś zobaczył, usłyszał lub wyczuł – zachowanie to jest charakterystyczne dla momentów zabawy czy tropienia.

·         Nisko opuszczony ogon

Im niżej pies trzyma ogon, tym jest mniej pewny siebie i bardziej wystraszony.  Podwijając i chowając go między tylne łapy, wydaje się być mniejszy niż w rzeczywistości i przestaje tak intensywnie roznosić swój zapach; zachowuje się jak najbardziej defensywnie. Jeśli pies ponadto kładzie po sobie uszy, warczy i pokazuje zęby, lepiej się do niego nie zbliżać – strach może wyzwolić w nim agresję.

po-co-psu-ogon

By lepiej zrozumieć psa…

Jak w wielu przypadkach, tak i w tym, warto znać mowę ciała czworonogów, jednak nie ufać jej bezgranicznie. Powyższe reguły mogą się niekiedy okazać mylące. Lata ewolucji i ludzkiej ingerencji sprawiły, że mamy do czynienia z psami o różnym wyglądzie i zachowaniu. Niektóre z nich (np. beagle) lubią nosić wysoko naprężone ogony. Inne (np. charty) zazwyczaj je opuszczają. Nie oznacza to jednak, że pierwsze z nich wyróżnia pewność siebie, a drugie strachliwość.

Nie znając różnic pomiędzy przedstawicielami poszczególnych ras, łatwo popełnić błąd przy odczytywaniu wysyłanych przez nie sygnałów. Z tego względu podstawą jest dokładna obserwacja zwierzęcia i edukacja (np. lektura książek o danej rasie).

Chcesz wiedzieć więcej na temat psiego zachowania? Jesteś ciekaw, jak głaskać psa, by wyzwolić w nim jedynie pozytywne emocje? Te i wiele innych ciekawych porad znajdziesz w naszym poprzednim artykule - zapraszamy na nasz blog!