Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Alergia na kurczaka u psa: objawy, które warto znać

Alergia na kurczaka u psa objawy, które warto znać

Uczulenie na kurczaka u psa – czy to na pewno alergia?

Musisz wiedzieć, że alergia pokarmowa jest zaledwie jedną z wielu niepożądanych reakcji, jakie mogą wystąpić u psa po spożyciu danego rodzaju pożywienia. Nadwrażliwość na pokarm może mieć bowiem także podłoże niealergiczne.

Niekiedy wynika z zaburzeń metabolicznych, chociażby nietolerancji laktozy. W przypadku szczególnie wrażliwych psów możemy natomiast mówić o psychicznej nietolerancji pożywienia, która objawia się awersją i unikaniem konkretnego rodzaju jedzenia.

Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z uczuleniem?

Alergia pokarmowa u psa

Alergią nazywamy nieprawidłową reakcję układu odpornościowego na substancje zwane alergenami. W jej wyniku wytwarzane są przeciwciała klasy IgE i pobudzane limfocyty T. W przypadku kolejnego kontaktu organizmu psa z danym alergenem, dochodzi do reakcji zapalnej.

Na skutek uwolnienia różnych substancji chemicznych, rozwija się stan zapalny, który jest odpowiedzialny za pojawienie się szeregu objawów klinicznych.

Kluczowa jest w tym przypadku powtarzalność niepożądanych reakcji. O uczuleniu nie możemy bowiem mówić w sytuacji tymczasowej niestrawności czy odpowiedzi psiego organizmu na spożycie toksycznego dla niego produktu.

Które psy są najbardziej narażone na alergie?

Alergie mogą występować u psów bez względu na ich wiek, rasę czy płeć. Zazwyczaj jednak obserwuje się je u zwierząt młodych. Wrodzone skłonności do alergii ujawniają się jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Nie oznacza to jednak, że alergia pokarmowa nie może się pojawić u starszego psa. Podobnie jak w przypadku ludzi, uczulenia mogą się ujawniać nagle – niezależnie od wieku – i utrzymywać do końca życia lub samoistnie ustępować.

Poza czynnikami środowiskowymi możemy mówić o pewnych predyspozycjach rasowych. W przypadku niektórych psów uczulenia występują z większą częstotliwością. Do ras szczególnie narażonych na alergie pokarmowe należą:

 • buldogi angielskie,
 • boksery,
 • cocker spaniele,
 • dalmatyńczyki,
 • golden retrievery,
 • labrador retrievery,
 • sznaucery,
 • mopsy,
 • teriery.

Uczulenie na drób u psa – fakt czy mit?

Czy rzeczywiście niektóre składniki uczulają częściej niż inne? Wbrew powszechnej opinii kurczak nie jest głównym winowajcą alergii pokarmowych wśród psów. Tak naprawdę znaczna większość składników żywności ma potencjał wywoływania reakcji uczuleniowych.

Alergia na kurczaka u psa jest stosunkowo często spotykana, jednak nie dlatego, że drób jest silnym alergenem, ale z powodu jego dużej popularności. Kurczak (jego mięso lub tłuszcz) zazwyczaj stanowi podstawę gotowych suchych i mokrych karm dla czworonogów.

Jak objawia się alergia na kurczaka u psa

Procentowo najczęściej za alergie pokarmowe u psów odpowiada wołowina. Sprawcą uczuleń u zwierząt mogą być również produkty mleczne, jaja i zboża, a zwłaszcza pszenica, soja i kukurydza. Alergię mogą także wywoływać dodatki do żywności, takie jak barwniki, aromaty, zagęszczacze czy konserwanty.

Niekiedy psy bywają uczulone na więcej niż jeden składnik pożywienia. Po czym poznać, że Twój pupil cierpi z powodu alergii i jak sobie z nią radzić?

Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa?

W pierwszej fazie objawy uczulenia mogą być znikome lub niejednoznaczne. Zasadnicza jest zatem znajomość zachowania czworonoga, która pozwoli Ci wychwycić wszelkie odstępstwa od normy. Alergia pokarmowa może powodować niepokój, świąd i ból, bywa uciążliwa i męcząca dla psa.

Psy na skutek reakcji alergicznych zaczynają wylizywać, a nawet wygryzać łapy. Zazwyczaj dokucza im świąd w okolicach przestrzeni międzypalcowych i poduszek. Na ich ciele mogą się pojawiać zaczerwienienia – zwykle na pysku, uszach, łapach lub w pachwinach.

Z powodu częstego wylizywania, w miejscach tych może dojść do łysienia a nawet powstawania ran, które z kolei prowadzić mogą do wtórnych infekcji bakteryjnych. By przynieść sobie ulgę, pies w takich sytuacjach drapie się, ociera o różne przedmioty i ryje pyskiem w legowisku, dodatkowo podrażniając zajętą przez reakcje alergiczną skórę.

W przypadku ostrych alergii pokarmowych do symptomów skórnych dołączają te ze strony układu pokarmowego. Do najczęstszych należą:

 • wymioty,
 • biegunki lub zaparcia,
 • wzdęcia
 • czy nadmierne oddawanie gazów.

Objawy zazwyczaj pojawiają się grupowo. Mimo to, jeśli zaniepokoi Cię jakiekolwiek odbiegające od normy zachowanie, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dieta eliminacyjna, czyli sposób na psią alergię

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi z powodu alergii pokarmowej, przeanalizuj wszystkie elementy składowe jego diety. Kolejnym krokiem będzie ich stopniowa eliminacja z psiego jadłospisu. Przypuszczasz, że za uczulenie odpowiada drób? Zacznij podawać pupilowi karmę dla psa bez kurczaka.

Eliminacji konkretnych składników pokarmowych powinna towarzyszyć dokładna obserwacja formy i zachowania czworonoga. Jeśli przestaniesz zauważać niepokojące objawy, a stan skóry psa zacznie się poprawiać, możesz założyć, że prawidłowo zidentyfikowałeś składnik, który go uczulał.

Pamiętaj jednak, by nie działać zbyt pochopnie. Dieta eliminacyjna dla psa powinna trwać co najmniej kilka tygodni, najlepiej 2-3 miesiące. Tylko po takim czasie będziesz w stanie prawidłowo ocenić wpływ ewentualnych alergenów na zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela.