Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” z powodów technicznych jest chwilowo niedostępna. Pracujemy nad tym, aby ją przywrócić. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

7 psich sportów, które zapewnią dobrą kondycję Twojemu pupilowi

sport-z-psem-dogfriesbie,

Psie sporty – czy są odpowiednie dla wszystkich czworonogów?

Wspólne uprawianie sportu może być doskonałym sposobem na spożytkowanie energii Twojego pupila. Nowy rodzaj aktywności dostarczy psu kolejnych, nieznanych wcześniej bodźców, zaspokoi jego naturalne instynkty i świetnie wpłynie na jego psychikę. W końcu – który pies nie przepada za aktywnym spędzaniem czasu z właścicielem? Czy oznacza to zatem, że każdy czworonóg może zostać psim sportowcem?

Tak naprawdę nie istnieją żadne poważniejsze przeciwskazania – każdy zdrowy zwierzak może rozpocząć swoją przygodę z psim sportem. Mimo wszystko warto zachować umiar i dostosować rodzaj aktywności do możliwości czworonoga (a także Twoich własnych!).

Najpopularniejsze sporty kynologiczne

Wspólne aktywności z psem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z tego powodu pojawiają się wciąż kolejne dyscypliny psich sportów. Niektóre wymagają bardziej profesjonalnego podejścia – treningów ze specjalistą czy dedykowanego sprzętu. Inne będą odpowiednie nawet dla amatorów.

Jakie sporty dla psów są najpopularniejsze w Polsce? Które będą najlepsze na początku Waszej wspólnej przygody? Sprawdź, od czego powinniście zacząć!

1.      Obedience, czyli sport dla psa, od którego warto rozpocząć wszystkie treningi

Jest to tak zwane „sportowe posłuszeństwo”. Podstawą tej dyscypliny jest jak najlepsza współpraca pomiędzy opiekunem a jego psem. Od czworonoga wymaga się bezbłędnego wykonywania poleceń właściciela. Oceniana jest jakość i szybkość spełniania konkretnych komend, takich jak siad, warowanie, chodzenie przy nodze czy przeskakiwanie przez przeszkodę.

Równie istotna jest jednak motywacja i zaangażowanie psa – sędziowie zwracają uwagę na to, czy pies wykonuje polecenia właściciela z radością, czy aktywność sprawia mu przyjemność i czy dobrze radzi sobie ze stresem.

Z powyższych powodów uważa się, że obedience jest doskonałym sposobem na zapoznanie pupila z psim sportem. Jeśli zwierzę opanuje tego typu treningi i przyzwyczai się do wykonywania poleceń właściciela, z łatwością poradzi sobie z trudniejszymi zadaniami.

Zastanawiasz się, jak pracować z psem nad posłuszeństwem? Trenując z czworonogiem, wyposaż się w psie przysmaki. Nagradzaj pupila za każde pożądane zachowanie!

2.      Dogfrisbee – zabawa w aportowanie

Rzucanie psu dysku, znanego jako frisbee, to dyscyplina sportowa, w której wyróżnia się kilka konkurencji. W zależności od ich rodzaju psy muszą złapać dysk w wyznaczonym do tego polu, w jak najkrótszym czasie czy na jak najdłuższym dystansie. Największą popularnością cieszy się tak zwany freestyle, w którym oceniany jest styl rzutu dyskiem, jak i sposób, w jakim zostaje on złapany przez psa.

Konkurencję tę ogranicza jedynie wyobraźnia i umiejętności zespołu. Prezentowane są niejednokrotnie rozmaite układy, salta i inne figury, a także aportowanie połączone z przeskakiwaniem psa przez różne części ciała człowieka. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki!

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś do dyscypliny psiego sportu, jakim jest dogfrisbee, podszedł bardziej amatorsko. Pies z pewnością będzie zachwycony możliwością treningu aportowania w parku czy przydomowym ogródku.

3.      Agility – najlepszy trening zwinności

W przypadku agility mamy do czynienia z pokonywaniem przez psa konkretnego toru przeszkód. Dyscyplina ta wymaga nie tylko posłuszeństwa i świetnej komunikacji między właścicielem a jego czworonogiem, ale i doskonałej sprawności fizycznej. Wśród przeszkód wymienić można chociażby:

  • slalomy,
  • pochylnie,
  • tunele,
  • hopki.

Tak naprawdę każdy zdrowy pies może bez trudności trenować agility. Tory przeszkód dostosowane są bowiem do ras i fizycznych możliwości psów. Uważa się jednak, że najlepsze wyniki osiągają border collie, teriery i golden retrievery.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Jesteś ciekaw, jak samodzielnie stworzyć tor przeszkód agility dla psa? Zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu!

4.      Canicross, czyli jogging z psem

Jest to jeden ze sportów należących do grupy psich zaprzęgów. Canicross jest doskonałą aktywnością dla psów, które słyną z dobrej kondycji i dużej wytrzymałości, to jest między innymi dla husky, malamutów, samojedów czy wyżłów. Wbrew pozorom nie jest to jednak standardowe bieganie z psem.

Canicross wymaga odpowiedniej uprzęży – opiekun jest połączony z psem specjalną linką z amortyzatorem, którą mocuje na swoich biodrach. Pies nie biegnie obok właściciela, ale przed nim, pomagając mu w szybszym pokonaniu założonego dystansu.

Dla poszukiwaczy jeszcze mocniejszych wrażeń odpowiedni będzie bikejoring, w którym pies ciągnie nie tylko właściciela, ale i jego rower. Zaprzęgi bikejoringowe osiągają prędkości nawet 40 km/h (a na zjazdach do 60 km/h!), dlatego sport ten uważany jest za jeden z bardziej ekstremalnych.

5.      Dogtrekking – coś więcej niż wspólny spacer z psem

Jeśli ani Ty, ani Twój pies nie przepadacie za bieganiem, wybierzcie dogtrekking. Jest to dyscyplina bardzo podobna do canicrossu – jednak zamiast biegać połączeni specjalną linką, będziecie pokonywać długie spacery.

Ten psi sport polega zazwyczaj na długodystansowych wyprawach w tereny górzyste, podczas których liczy się nie tylko aktywność na świeżym powietrzu, ale i umiejętności nawigacyjne. Zawodnicy (tj. opiekunowie czworonogów) wyposażeni zostają w kompasy i mapy, które mają im ułatwić pokonanie określonej wcześniej trasy.

Dogtrekking uważany jest za jeden z najmniej wymagających sportów kynologicznych. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku mniej aktywnych czy starszych psów i ich opiekunów, i on może się okazać nieodpowiedni. Co wtedy?

psie-sporty-dogtrekking

6.      Nordic dogging, czyli psi sport dla amatorów chodzenia z kijkami

Z pewnością słyszałeś o nordic walkingu, spacerze z kijkami, który zyskuje coraz więcej miłośników, zwłaszcza wśród osób w starszym wieku. Popularność tej dyscypliny przyczyniła się do narodzin jej psiego odpowiednika, czyli nordic doggingu.

Sport ten polega na spacerach z kijkami i psem przypiętym do odpowiednio długiej smyczy. Ostatnimi czasy powstaje coraz więcej specjalnych szkół, w których opiekunowie mogą wyposażyć się we właściwy sprzęt i nauczyć prawidłowych technik marszu.

7.      A może… taniec z psem? Dog dancing coraz popularniejszą dyscypliną sportową

Ta psia dyscyplina przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Polega, jak łatwo się domyślić, na tańcu. Pies i właściciel uczą się konkretnych układów tanecznych. Co istotne, sport ten nie wymaga żadnych akcesoriów, a jedynie jak najlepszej współpracy i komunikacji pomiędzy opiekunem a czworonogiem, dlatego cieszy się on coraz większą popularnością. Być może i Ty zaprosisz swojego pupila do tańca?

Zanim zdecydujesz się na aktywności z psem – o tym pamiętaj!

Rodzaj aktywności fizycznej zawsze powinieneś dopasować do możliwości fizycznych swoich i psa. Nigdy nie powinieneś zmuszać swojego pupila do treningów – psie sporty mają być powodem do radości, a nie przykrym obowiązkiem!

Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu jakichkolwiek aktywności, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii i sprawdź stan zdrowia czworonoga. Sport to zdrowie, ale pod warunkiem, że jest uprawiany w odpowiedzialny sposób!