Buldog francuski

/data/original/filemanager/buldog francuski.jpg

Buldog francuski rozczula, bawi, śmieszy, budzi zainteresowanie, a czasem wywołuje dokładnie przeciwstawne emocje. Ładny czy brzydki? Od zawsze to sprawa sporna :) Jednak nie można mu odmówić jednego - uroku osobistego połączonego z przyjaznym i radosnym usposobieniem co powoduje, że naprawdę trudno oprzeć się chęci pogłaskania tego cudnego chrumkającego stworzenia, które całym ciałem okazuje, jak bardzo się cieszy. Czasem sprawia wrażenie, jakby miał eksplodować z tej wielkiej miłości i radości.

Rasa od jakiegoś czasu jest modna, stała się wyrazem pewnego stylu i statusu.

Jeśli chcemy dołączyć do grona właścicieli i miłośników buldożków francuskich - musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń oraz dodatkowych wymogów związanych z taką, a nie inną anatomią tych psów. Decyzja o adopcji/kupnie psa zawsze powinna być przemyślana i odpowiedzialna. Emocje, impuls, moda to nie są właściwe powody, zwłaszcza gdy mowa o buldogach francuskich.

Rzecz w tym, że rasa ta jet obarczona pewnymi problemami zdrowotnymi i wizyty w przychodni weterynaryjnej na pewno nie będą się jedynie ograniczać do profilaktyki (szczepienia, odrobaczanie).

Buldog francuski to pies z grupy IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa). Jest krewniakiem buldoga angielskiego, a pieski w znanym nam obecnie typie rasy pojawiły się w robotniczych dzielnicach Paryża pod koniec XIXw. Początkowo właścicielami buldogów byli tragarze i rzeźnicy. Z czasem pieski te wzbudziły zainteresowanie i sympatię arystokracji. Pierwszy Klub Buldoga Francuskiego został założony w 1880 roku w Paryżu.

Buldog francuski jest psem krępej i zwartej budowy, ogon krótki lub szczątkowy występuje u niego naturalnie (nie jest efektem kopiowania). Jest to piesek o głębokiej klatce piersiowej. Osiąga następujące rozmiary: 27-35cm wys. i 9-14kg dla psów oraz 24-32cm wys. i 8-13kg dla suczek. Włos buldożka jest krótki, gładki, lśniący, bez podszerstka. Najbardziej pożądane umaszczenie to płowe lub pręgowane (również z niewielką ilością bieli). Osobniki jednolicie białe są dopuszczane, ale występuje u nich ryzyko głuchoty.

Cechą charakterystyczną rasy jest oczywiście budowa czaszki - silnie brachycefaliczna. We wzorcu czytamy: "głowę buldoga francuskiego charakteryzuje skrócenie części szczękowo-nosowej oraz nieznaczne do umiarkowanego nachylenie grzbietu nosa ku tyłowi, przez co nos jest nieco cofnięty i zadarty."  I to właśnie jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, o których za chwilę.

Buldożek u weterynarza.

Właściciele buldogów bywają w przychodni weterynaryjnej na tyle często, że nie muszą nawet podchodzić do rejestracji - są od razu rozpoznawani :)

Samo przyjście na świat buldożków jest najczęściej rozwiązywane zabiegiem chirurgicznym, poród naturalny jest dla psiej mamy zbyt ryzykowny i zwykle niemożliwy.

Buldogi francuskie mają skłonność do występowania alergii - zarówno pokarmowej jak i kontaktowej. Mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. Często przez większość życia muszą jeść hipoalergiczne karmy weterynaryjne i kilka razy w roku przechodzić terapię sterydową. Skóra buldoga tworzy na głowie liczne fałdy i zmarszczki, gromadzące się tam alergeny, brud, resztki jedzenia wywołują stany zapalne skóry. Trzeba więc pamiętać o codziennej higienie tych okolic. Osobny temat to oczy. Jak łatwo zauważyć są one nieco "wystające" i tym samym narażone na uszkodzenie i działanie szkodliwych czynników środowiska. Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki to również nierzadki przypadek i zwykle kończy się... na stole operacyjnym.

Buldogi francuskie chrapią. Wraz z wdechem i wydechem wydają też całą gamę dźwięków pomiędzy chrapaniem a "chrumkaniem". Niejednokrotnie jest to po prostu charczenie :(

Niestety, ta rasa psów ma problemy z oddychaniem. Widać to szczególnie gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury oraz gdy nasz buldożek jest poddawany wysiłkowi fizycznemu. Ostatnio dość często wykonuje się u nich chirurgiczną korektę nosa i podniebienia co ma zapewnić swobodny przepływ powietrza. Niestety, te psy dotyczy cała gama zaburzeń oddechowych zwanych syndromem brachycefalicznym. Najczęstsze z nich do nawracające stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych, bezdech nocny, krztuszenie się podczas posiłku. Buldożki są też bardzo podatne na przegrzanie i udar.

Powyższe informacje nie mają na celu nikogo odstraszyć. Chodzi o to, by przyszły właściciel buldoga francuskiego był świadomy pewnych problemów, które go czekają. Miejmy też nadzieję, że hodowcy (od których tak wiele zależy) zaczną pracować nad tym, żeby buldogi wreszcie mogły "wziąć głęboki oddech" i proporcje głowy tych psów będą bardziej... zdrowe.

Na koniec kilka słów o usposobieniu buldogów francuskich. Słowo "przekochane" będzie jak najbardziej na miejscu. Są to psy radosne, reagujące wielkim entuzjazmem na kontakt z człowiekiem. Ciekawe świata, wszędobylskie i aktywne.

autor: Liliana Bonk

74 848 56 59 Po–Pt 09:00–15:00
info@fitmin.pl Chętnie Ci pomożemy.
Bramka płatnicza – metody płatności

(c) copyright 2021 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.