Ryba w kocim menu

Dlaczego od czasu do czasu warto zafundować kotu mięso ryb? Powodów jest wiele.  Ryby zawierają mnóstwo cennych substancji - byłoby szkoda nie podać ich twojemu pupilowi. Jest jednak jedna rzecz, na którą należy uważać.

ryba na kocici jidelnicek patri vim cim krmim fitmin foto clanek

Świeżej rybie rzadko który kot się oprze. I dobrze, bo jej mięso zawiera wiele substancji, które są korzystne dla kociego organizmu. Na przykład kwasy tłuszczowe omega 3 i 6 wzmacniają odporność oraz prawidłowe funkcje organizmu. Służą też jako profilaktyka zapaleń stawów i skóry. Ryba jest źródłem witamin A, D, grupy B oraz substancji mineralnych – fosforu, fluoru, a przede wszystkim jodu, który reguluje pracę tarczycy. Niemniej jednak należy uważać na formę, w jakiej ryba jest kotu podawana.

Ryba surowa może wyrządzić więcej szkody niż pożytku

Surowe mięso ryb niezbyt nadaje się do karmienia. Zawiera bowiem enzym tiaminazę. Enzym ten rozkłada witaminę B (tiaminę), powodując, że organizm kota nie może wykorzystać tego związku. Niedobory tej witaminy mogą mieć poważne konsekwencje dla kota. Jest ona niezbędna do normalnej pracy układu nerwowego, mięśni i serca.

Aby kotu smakowało i był zdrowy

Podczas produkcji karm Fitmin dodajemy surowe mięso do mieszanki w procesie ekstruzji. Na tym etapie mięso poddane jest przez krótki czas bardzo dużemu ciśnieniu w temperaturze maks. 130°C. Dzięki temu tiaminaza w ogóle się nie uaktywnia. Z kolei białka ulegają degradacji dopiero w temperaturze 150°C, więc ich wartość odżywcza zostaje zachowana, tak samo jak smakowitość gotowej karmy. Oznacza to, że granulki zawierają wszystkie korzystne substancje z ryby, a znajdujące się w nich mięso jest świeże, lecz nie surowe.

Aż miło patrzeć, jak kot omiatając pyszczek językiem, zjada smakowity kąsek, który właśnie podano mu w misce :) Pamiętajmy jednak, że tak samo ważne jak smakowitość  jest to, aby karma kotu nie szkodziła i była korzystna dla jego rozwoju.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL