9 zasad dotyczących psa, które powinno znać twoje dziecko

Chcesz nauczyć swoje dziecko, jak odpowiedzialnie opiekować się psem? Zapoznaj je z poniższymi regułami zachowania, a na pewno zostaną najlepszymi przyjaciółmi! Dla ciebie te punkty są oczywiste, a dla twojego dziecka?

levi saunders 41963

1) Pies nie jest zabawką

Pluszowy piesek nie zawarczy, kiedy dziecko ciągnie go za uszy. Ten żywy jednak śmiało się sprzeciwi, kiedy intensywnego pieszczenia i ciągłego przenoszenia z miejsca na miejsce będzie mieć już dość. Wyjaśnij dzieciom, że czworonożny przyjaciel jest żywą istotą.

2) Legowisko jest dla psa

Każdy psiak potrzebuje spokojnego miejsca, które należy tylko do niego. Takiego, gdzie nikt mu nie przeszkadza i gdzie może się zawsze schować. Nie pozwól dzieciom, aby naruszały jego bezpieczną przestrzeń – szczególnie gdy futrzak drzemie.

3) Nie bawimy się podczas karmienia

Dzieci powinny pamiętać, że kiedy pies pochyla się nad miską, należy mu pozwolić spokojnie jeść. Zdecydowanie nie pozwalajmy dzieciom sięgać do miski – niektóre psy to zachowanie stresuje i będą bronić swojej karmy. Upewnij swoje dzieci, że na gry i przyjemności znajdą inny czas niż podczas karmienia.

4) Spaceru z psem nie można przełożyć

Niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest upał czy mróz, należy wyjść z pieskiem na spacer. Ucz dzieci odpowiedzialności i pomóż im zrozumieć, że spacery to nie tylko zabawa w słoneczne popołudnie. Pies potrzebuje go regularnie, a nie tylko wtedy, gdy ma na to ochotę mały pańcio.

5) Co należy do psa, jest psa

Psy, jak również dzieci, powinny mieć jasny podział tego, co do kogo należy – zabawki, miski, karma… Nie każdy piesek chętnie dzieli się swoim mieniem. Wyznaczając granice najłatwiej unikniesz ewentualnych konfliktów.

6) Przysmaki dla ludzi futrzakom nie służą

Nawet jeśli twój pies dostanie od ciebie czasami coś z talerza, od dzieci nie powinien. Maluchy nie są świadome, że na przykład czekoladą mogą pupila nawet otruć. Naucz je, że jeśli chcą dać coś pieskowi do zjedzenia, to mogą to zrobić tylko w twojej obecności. Starszym dzieciom pomóż zapamiętać, jakie przysmaki z jadłospisu ludzi nie służą zdrowiu psa.

7) Pies jest partnerem

Dzieci często fascynują się tym, że pies słucha poleceń i chcą sprawdzić, jak to jest, kiedy mogą komuś rozkazywać. Wytłumacz im, że wszystko ma swoje granice. Piesek nie jest ich „poddanym”, a dziecko nie powinno dowodzić.

8) Szczekanie to nie tylko zabawny dźwięk

Naucz dzieci rozpoznawać, kiedy piesek jest szczęśliwy, a kiedy mu się coś nie podoba. Powinni wiedzieć, co oznacza, gdy pies podczas ciągnięcia za ogon szczeka lub warczy…

9) Pies nie jest tylko na chwilę

Zapoznaj dzieci z faktem, że pupil nie przyjechał do was na wakacje i nie można go zwrócić, gdy się znudzi. Przeciwnie, będzie w waszym domu jeszcze bardzo długo i przez lata należy się nim zajmować każdego dnia.

Rada dla rodziców

W czasie, gdy twój pies i dziecko są razem, zawsze miej na nich oko – tę zasadę powinien stosować każdy dorosły. Wyznaczaj im granice, bądź im wsparciem podczas wzajemnego poznawania się, a zobaczysz, że staną się nierozłącznymi przyjaciółmi.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>