GOLDEN RETRIEVER

Golden retriever to idelany pies rodzinny. Łatwo dostosowuje się do trybu życia właścicieli i nie sprawia praktycznie żadnych problemów w wychowaniu,  a przy tym akceptuje inne psy i zwierzęta.

FB post duzy 3

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładniej ze Szkocji. W celu wyhodowania doskonałego psa aportującego ptactwo krzyżowano ze sobą angielskie spaniele dowodne, setery z St. John`s, nowofundlandy i water spaniele. Za przodka wszystkich goldenów uważa się psa o imieniu Nous, a za twórcę rasy lorda Tweedmouth (XIX w.).

Pierwszy zarejestrowany w Polsce miot goldenów przyszedł na świat w 1990 roku w toruńskim oddziale Związku Kynologicznego. Początkowo na wystawach można było zobaczyć pojedyncze egzemplarze, głównie importowane zza granicy. Obecnie są tak licznie reprezentowane, że ich oceny dokonuje się równolegle na dwóch ringach. Dziś już nikogo nie dziwi fakt, że cały świat zakochał się w psie o złotej sierści i o złotym sercu.

Golden retriever to pies o niezykle łagodnym usposobieniu, oddany, czuły i bardzo inteligentny. Posiada doskonale rozwinięty zmysł węchu i wybitne zdolności tropiące, co czyni go jednym z najczęściej wybieranych psów "do zadań specjalnych". Goldeny szukają narkotyków i substancji wybuchowych na lotniskach oraz podejmują trop zaginionych w lesie ludzi. Wspomagają też terapię osób niepełnosprawnych, pomagają im w codziennych czynnościach jako psy asystujące, są przewodnikami osób niewidomych.

Sprawdzą się w każdej dzidzinie i dyscyplinie poza sytuacjami, w których od psa wymaga się agresji. Możemy zatem trenować z goldenem posłuszeństwo, tropienie, skoki przez przeszkody (agility) i wiele innych, a nasz pies zawsze będzie wzorowym uczniem.

Goldeny to psy o mocnej, zwartej budowie. Psy osiągają wysokość 56-61cm w kłębie, suki 51-56cm w kłębie. Masa ciała jest proporcjonalna do wielkości psa i wynosi odpowiednio dla psów 30-36kg, dla suk 27-33kg. Sierść golden retrieverów składa się z gładkiego, miejscami falistego włosa okrywowego oraz bardzo gęstego i wodoodpornego podszerstka. Umaszczenie - to wszelkie odcienie kolorów złotego i kremowego.

Goldeny od zawsze były związane z pracą w wodzie (pomoc przy połowach i polowaniach na ptactwo wodne), dlatego nie przepuszczą żadnej okazji do wykąpania się w jeziorze, rzece czy cuchnącym bajorku. Woda to ich żywioł!

Popularność danej rasy wiąże się z pojawianiem się pewnych problemów zdrowotnych, często uwarunkowanych genetycznie i dziedziczonych. Nie ominęło to niestety goldenów. Dość często występuje u nich dysplazja stawu biodrowego. Nabywając psa, warto upewnić się, że jego rodzice i dziadkowie są wolni od dysplazji, a więc posiadają adnotację w rodowodzie "HD A0". Oprócz tego goldeny przejawiają skłonność do zaburzeń pracy tarczycy, a konkretnie jej niewydolności. Problem dotyka głównie psy w wieku 6-7 lat. Jeśli nasz pies stanie się wyraźnie mniej aktywny, zacznie przybierać na wadze, pojawią się u niego problemy dermatologiczne - warto skontrolować pracę tarczycy. W tym celu wykonuje się odpowiednie badania krwi. Jeśli u psa zostanie stwierdzona niewydolność tarczycy, będzie już do końca życia przyjmował leki, które przywrócą mu komfort życia.

Golden jest psem aktywnym i potrzebuje regularnych spacerów, jeśli jednak z jakiegoś powodu nie wyjdziemy z nim na  spacer, na którym mógłby się wybiegać, to raczej nie zniszczy naszej kanapy ani butów. Goldeny do późnej starości zachowują dobrą formę i radosną "mentalność szczeniaka".

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>