BULDOG FRANCUSKI

Buldog francuski rozczula, bawi, śmieszy, budzi zainteresowanie, a czasem wywołuje dokładnie przeciwstawne emocje. Ładny czy brzydki? Od zawsze to sprawa sporna :) Jednak nie można mu odmówić jednego – uroku osobistego połączonego z przyjaznym i radosnym usposobieniem, co powoduje, że naprawdę trudno oprzeć się chęci pogłaskania tego cudnego, chrumkającego stworzenia, które całym ciałem okazuje, jak bardzo się cieszy. Czasem sprawia wrażenie, jakby miał eksplodować z tej wielkiej miłości i radości.

FB post 02

Rasa od jakiegoś czasu stała się bardzo modna. Jeśli chcemy dołączyć do grona właścicieli i miłośników buldożków francuskich, musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń oraz dodatkowych wymogów związanych z anatomią tych psów. Decyzja o adopcji/kupnie psa zawsze powinna być przemyślana i odpowiedzialna. Emocje, impuls, moda to nie są właściwe powody, zwłaszcza gdy mowa o buldogach francuskich.

Historia

Buldog francuski to pies z grupy IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa). Jest krewniakiem buldoga angielskiego, a pieski w znanym nam obecnie typie rasy pojawiły się w robotniczych dzielnicach Paryża pod koniec XIX wieku. Początkowo właścicielami buldogów byli tragarze i rzeźnicy. Z czasem pieski te wzbudziły zainteresowanie i sympatię arystokracji. Pierwszy Klub Buldoga Francuskiego został założony w 1880 roku w Paryżu.

Wzorzec rasy

Buldog francuski jest psem krępej i zwartej budowy, ogon krótki lub szczątkowy występuje u niego naturalnie (nie jest efektem kopiowania). Jest to piesek o głębokiej klatce piersiowej.

Osiąga następujące rozmiary: 27-35cm wys., 9-14kg dla psów; oraz 24-32cm wys., 8-13kg dla suczek.

Włos buldożka jest krótki, gładki, lśniący, bez podszerstka. Najbardziej pożądane umaszczenie to płowe lub pręgowane (również z niewielką ilością bieli). Osobniki jednolicie białe są dopuszczane, ale występuje u nich ryzyko głuchoty.

Cechą charakterystyczną rasy jest oczywiście budowa czaszki – silnie brachycefaliczna. We wzorcu czytamy: „głowę buldoga francuskiego charakteryzuje skrócenie części szczękowo-nosowej oraz nieznaczne do umiarkowanego nachylenie grzbietu nosa ku tyłowi, przez co nos jest nieco cofnięty i zadarty”. Właśnie ta cecha jest niestety przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Buldożek u weterynarza

Właściciele buldogów bywają w przychodni weterynaryjnej zwykle częściej niż opiekunowie innych ras. Samo przyjście na świat buldożków jest rozwiązywane zabiegiem chirurgicznym, poród naturalny jest dla psiej mamy zbyt ryzykowny i zwykle niemożliwy.

Buldogi francuskie mają skłonność do występowania alergii – zarówno pokarmowej, jak i kontaktowej. Mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy. Niektóre przez większość życia muszą jeść karmy hypoalergiczne. Zdarzają się przypadki, że piesek kilka razy w roku przechodzi terapię sterydową. Skóra buldoga tworzy na głowie liczne fałdy i zmarszczki, a gromadzące się tam alergeny, brud, resztki jedzenia wywołują stany zapalne skóry. Trzeba więc pamiętać o codziennej higienie tych okolic.

Osobny temat to oczy. Jak łatwo zauważyć, są one nieco wyłupiaste i tym samym narażone na uszkodzenie i działanie szkodliwych czynników środowiska. Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki to również nierzadki przypadek i zwykle kończy się na stole operacyjnym.

Buldogi francuskie chrapią. Wraz z wdechem i wydechem wydają też całą gamę dźwięków pomiędzy chrapaniem a chrumkaniem. Niejednokrotnie jest to po prostu charczenie. Niestety, ta rasa psów ma problemy z oddychaniem. Objawiają się one szczególnie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury oraz gdy nasz buldożek jest poddawany wysiłkowi fizycznemu. Ostatnio dość często wykonuje się u nich chirurgiczną korektę nosa i podniebienia, co ma zapewnić swobodny przepływ powietrza. Dotyka je cała gama zaburzeń oddechowych zwanych syndromem brachycefalicznym. Najczęstsze z nich to nawracające stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych, bezdech nocny, krztuszenie się podczas posiłku. Buldożki są też bardzo podatne na przegrzanie i udar.

Powyższe informacje nie mają na celu nikogo odstraszyć. Przyszły właściciel buldoga francuskiego powinien być świadomy pewnych problemów, które mogą spotkać jego psa. Miejmy też nadzieję, że wzorzec rasy zmieni się na korzyść buldogów, aby wreszcie mogły wziąć głęboki oddech.

Na koniec kilka słów o usposobieniu buldogów francuskich. Słowo „przekochane” będzie jak najbardziej na miejscu. Są to psy radosne, reagujące wielkim entuzjazmem na kontakt z człowiekiem, ciekawe świata, wszędobylskie i aktywne.

 

Liliana Kardas-Bonk - od ponad dwudziestu lat moją pasją jest kynologia. Jestem współtwórczynią Pucharu Polski w Dogtrekkingu. Na codzień zawodowo jestem związana z weterynaria. Największą sympatią darzę rasy psów pierwotnych i w typie szpica, a miłością mego życia są akity.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL