Jak wychować szczeniaka?

Każdy miłośnik psów chciałby, żeby jego pupil był ucieleśnieniem posłuszeństwa. Często jednak nie mamy pojęcia, jak wychować  psa. Boimy się, żeby nie skrzywdzić naszego ulubieńca, brak nam konsekwencji i stanowczości. Czy istnieje metoda dobrego wychowania psa? Oczywiście, że tak. I wbrew pozorom nie jest to umiejętność, którą opanować może jedynie dobry behawiorysta. Sami zobaczcie, że nie jest to takie trudne.

szczeniak

 

Podstawowe zasady wychowania psa:

 1. Zadbaj o legowisko dla szczeniaka – każdy pies powinien posiadać swoje własne, bezpieczne miejsce. Psy lubią spędzać czas na przytulnych, ciepłych legowiskach, lekko oddalonych od całego domowego ruchu, ale usytuowanych tak, by pies mógł wszystko obserwować. Dzięki temu zabiegowi Twój pupil będzie spał w jednym miejscu i nauczy się dyscypliny. Legowisko lub klatka kennelowa to niezbędne akcesoria do nauki komendy "do siebie", zostawania na miejscu czy samodzielnego spędzania czasu bez właściciela. Ważne, by nie zmieniać raz ustalonej lokalizacji  i nie przestawiać legowiska z miejsca na miejsce.
 2. Kup odpowiednią smycz i używaj jej podczas spacerów – dobrze dobrana smycz to jedno z podstawowych akcesoriów ułatwiających wychowanie psa. Smycz powinna być mocna, a jej grubość dopasowana do wielkości i wagi zwierzęcia. Karabińczyki powinny być na tyle wytrzymałe, żeby pies nie mógł ich rozgiąć. Należy pamiętać, żeby w fazie wzrostu psa wymieniać mu szelki i obrożę. Ważne jest, żeby szczeniak miał możliwość pobiegać podczas spaceru oraz socjalizować się z innymi psami. Powinno się jednak uczyć go również spokojnego chodzenia obok człowieka, dlatego nauka chodzenia na smyczy jest niezwykle ważna. Początki zawsze są trudne. Jeśli zmienisz kierunek marszu, gdy pies ciagnie, lub zatrzymasz się, aż się uspokoi i wtedy ruszysz dalej, piesek szybko zrozumie reguły gry. W przeciwnym razie przejmie inicjatywę w wyprowadzaniu Cię na spacer.
 3. Wynoś szczeniaka na dwór po spaniu, posiłku lub zabawie – takie działanie nauczy psa załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. Początkowo, gdy piesek nie kontroluje dobrze swoich potrzeb, warto nauczyć go załatwiania się na podkład higieniczny zostawiony na noc przy drzwiach. Nie karć malucha, jeżeli nie potrafi sprostać Twoim oczekiwaniom.
 4. Dawaj psu zajęcie – małe pieski uwielbiają obgryzać różne przedmioty, szczególnie gdy ząbkują lub zostają same w domu i tęsknią za opiekunem. Staraj się zostawiać pupilowi jakąś zabawkę, naturalne gryzaki, kongi, kule-smakule, kiedy zostaje sam w domu. Rzucie i lizanie uspokaja szczeniaka. Szeroki wybór tego typu gadżetów znajdziesz w sklepach zoologicznych.
 5.  Chwal swojego pupila – zawsze, gdy na to zasługuje, np. gdy wykona Twoje polecenie, załatwi potrzeby fizjologiczne na dworze, pozwoli Ci się wykąpać lub uczesać. Nagrodą mogą być granulki karmy, głaskanie lub nagroda słowna, a nawet zabawa (np. szarpakiem lub piłką).
 6. Bądź konsekwentny - chcesz, żeby maluch spał na legowisku, ale jest tak słodki, że ulegasz jego błagalnym oczom i pozwalasz mu wskoczyć na Twoją pościel? Nie chcesz, żeby psiak wymuszał przy stole jedzenie, a chwilę później dokarmiasz go ze swojego talerza? Tą metodą psa nie wychowasz, za to możesz zupełnie stracić kontrolę nad jego zachowaniem.
 7. Zapewnij szczenięciu szeroki wachlarz doświadczeń - auta, tramwaje, ludzie i hałas na dworcu, inne psy? Jeśli nie chcesz, żeby Twój pies miał w przyszłości problem z zachowaniem w nowych, nietypowych sytuacjach, oswajaj go z różnymi bodźcami od małego. Skąd biorą się psiaki szczekające na ludzi w kapeluszach? Po prostu nie miały okazji oswoić się z nimi, gdy były małe. Pamiętaj, że okienko socjalizacyjne u psa to zaledwie kilkanaście pierwszych tygodni życia.
 8. Zapisz się z maluchem do psiego przedszkola - nawet kilka lekcji z trenerem może ułatwić Ci życie i nauczyć dobrych praktyk w postępowaniu ze szczenięciem. Na tego typu zajęciach dowiesz się wielu potrzebnych rzeczy, prowadzący wyjaśni wszystkie Twoje wątpliwości, a szczeniak będzie miał okazję na socjalizujące spacery, które są niezwykle ważne, by w przyszłości prawidłowo zachowywał się w stosunku do innych psów i ludzi. Sprawdź dokładnie, jaką szkołę wybierasz - przeczytaj opinie, pójdź na lekcję próbną.
 9. Behawiorysta - jeżeli podczas wychowania psiaka pojawią się nietypowe problemy lub będziesz mieć wrażenie, że coś idzie nie tak, skontaktuj się z behawiorystą. Najlepiej, aby był certyfikowanym szkoleniowcem COAPE.

Można wyróżnić cztery metody wychowania psa:

 1. POZYTYWNĄ – za każde prawidłowo wykonane polecenie pies otrzymuje nagrodę w postaci ulubionego smakołyku. Dobrym sposobem jest też nagroda w postaci pochwały lub zabawy. Metoda ta wymaga od właściciela wiele cierpliwości i wytrwałości, ale pozwala zbudować głęboką relację między psem a jego opiekunem.
 2. MECHANICZNĄ – polega na wyrabianiu u psa nawyków za pomocą  zabiegów, które przymuszają go w sposób bezpośredni. Kiedy wydajemy komendę „siad”, po krótkiej chwili zmuszamy psa, by wykonał zadanie. Jeżeli powtórzymy to ćwiczenie kilkakrotnie, wywołamy u psa odruch.
 3.  KONTRASTOWĄ – polega na łączeniu mechanicznej nauki psa z nagradzaniem. Dzięki tej metodzie pies kojarzy prawidłowe zachowanie z czymś przyjemnym.
 4.  NAŚLADOWNICTWA – pies często naśladuje zachowanie swojego pana, dlatego warto wykorzystać ten fakt w procesie szkolenia. Kiedy wykonujemy daną czynność, pies to obserwuje i ufając nam reaguje na nasze zachęty do działania.

Z powyższych metod najbardziej wskazana jest metoda pozytywna.

Mamy nadzieję, że rady okażą się pomocne i sprawią, że wychowanie stanie się dla Was i Waszego pupila czystą przyjemnością. Powodzenia!

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>