Kleszcz u psa

Sezon aktywności kleszczy rozpoczyna się mniej więcej od połowy marca i trwa aż do listopada. Pasożyty te są nosicielami m.in. boreliozy i babeszjozy – chorób, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia psa. Co robić, gdy mimo zastosowania odpowiednich preparatów pies wróci ze spaceru z „pasażerem na gapę”?

anoir chafik 37957

MITY

Najlepiej usunąć kleszcza od razu, gdy tylko go zauważymy. Niestety, nadal funkcjonuje wiele mitów na ten temat.

Kleszcza nie należy niczym smarować ani tym bardziej przypalać! Opowieści, że posmarowany masłem, naftą czy spirytusem kleszcz u psa wyjdzie sam, należy włożyć między bajki. Mało tego, takie postępowanie może znacznie zwiększyć ryzyko transmisji chorób do organizmu psa, ponieważ „duszący się” kleszcz przestaje ssać krew i zaczyna ją zwracać (a z nią toksyny i chorobotwórcze bakterie i pierwotniaki).

Aparat gębowy tych pasożytów pozwala na „zakleszczenie się” w skórze, dlatego nie wyrywamy kleszcza! W przeciwnym razie usuniemy jedynie odwłok, a głowa pozostanie w skórze psa.

Fotolia 61886032 Subscription Monthly XXL

CO ROBIĆ?

Kleszcza powoli wykręcamy (w dowolną stronę), trzymając za wystający ze skóry odwłok. Czynność tę najlepiej wykonywać w jednorazowych rękawiczkach. Gdy kleszcz jest już trochę najedzony, jego usunięcie nie stanowi problemu. Gorzej, gdy kleszcz u psa jest mały i jeszcze całkiem płaski. Trudno go wtedy ująć palcami. Świetnym rozwiązaniem są tzw. kleszczołapki, w które wsuwa się odwłok pasożyta, a następnie wykręca się go jak żarówkę.

Miejsce po ukąszeniu kleszcza smarujemy spirytusem lub innym preparatem dezynfekującym. Obserwujemy też, czy nie tworzy się obrzęk lub rumień. W razie niepokojących objawów udajemy się z psem do lecznicy.

Czasem pies sam wydrapuje kleszcza, jednak zawsze w takiej sytuacji fragment pasożyta pozostaje w skórze. Gdy tak się stanie, należy zgłosić się z psem do lekarza weterynarii, który przy pomocy specjalnych narzędzi usunie resztki pasożyta.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>