Robaki u kota to niestety dość powszechny problem. Naszym domowym mruczkom zagraża wiele gatunków pasożytów, między innymi tęgoryjec dwunastnicy. Poznaj najczęstsze objawy, dowiedz się, jak dochodzi do zakażenia tęgoryjcem u kota i na czym polega leczenie!
O zakażenie pasożytami jelitowymi u kota jest niestety bardzo łatwo. Nawet niewychodzące futrzaki nie są w stanie całkiem się przed nimi ustrzec. Jednym z najczęściej diagnozowanych kocich pasożytów jest tęgoryjec. Ten niewielki nicień może znacznie osłabić organizm zwierzaka i wywołać wiele uciążliwych objawów. Chcąc ustrzec pupila przed przykrymi dolegliwościami, zadbaj o odpowiednią profilaktykę. Wyjaśniamy, czym właściwie jest tęgoryjec u kota i jak uchronić mruczka przed zakażeniem.
Kiedy mowa o pasożytach wewnętrznych, zwykle na myśl przychodzą nam glisty i tasiemce. Tymczasem nie są to jedyne robaki, jakie atakują nasze czworonogi. Duże zagrożenie stanowi także tęgoryjec u kota. Czym jest i skąd się bierze?
Tęgoryjec dwunastnicy to niewielki pasożyt z rodziny nicieni. Jest praktycznie niewidoczny gołym okiem, a jego obecność można zdiagnozować dopiero na podstawie próbki kału. Pasożyt kształtem przypomina nitkę. Wyposażony jest jednak w otwór gębowy z ząbkami, którymi przyczepia się do ścian jelita i pożywia się krwią swego „gospodarza”. Obecność tych robaków u kota to poważny problem, a ich długotrwałe żerowanie może doprowadzić do niedokrwistości i anemii.
Sprawdź, jakie inne pasożyty zagrażają Twojemu kotu
Jak już wspomnieliśmy, tęgoryjce bytują w jelitach zwierzęcia. Ich jaja wydalane są jednak wraz z kałem, w którym po kilku dniach przeistaczają się w larwy. Kocie pasożyty w tej postaci mogą trafić do organizmu mruczka 3 drogami:
Na przykład, kiedy kot zje odchody innego kota lub zwierzęcia.
Jeśli jaja lub larwy dostaną się na futro zwierzaka, a ten połknie je w trakcie wylizywania sierści.
Koty wychodzące często polują na myszy i szczury będące żywicielami tęgoryjców.
Obecność pasożytów u kota nie zawsze da się łatwo zaobserwować. Czasem dopiero badanie próbki kału potwierdza, że mamy do czynienia z robaczycą. Podobne problemy sprawia tęgoryjec. Objawy zakażenia nie są charakterystyczne, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w wyniku znacznego pogłębienia infekcji. Objawy sugerujące zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy, to między innymi:
Objawy zakażenia robakami u kota nie są charakterystyczne, więc nie należy diagnozować ani leczyć pupila na własną rękę. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące oznaki, warto przede wszystkim zabrać mruczka do weterynarza. Lekarz wykona niezbędne badanie kału i na jego podstawie postawi diagnozę. Leczenie polega na podawaniu preparatów odrobaczających w postaci tabletek lub kropli. Wybór preparatu oraz dawki zależy od rodzaju pasożytów, jakie pojawiły się u kota.
Aby uchronić pupila przed przykrymi konsekwencjami zarobaczenia, pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce. Koty wychodzące należy odrobaczać ok. 4 razy do roku, czyli raz na 3 miesiące. Dzięki temu Twój pupil uniknie inwazji niechcianych gości.
Przeczytaj też o 5 sposobach na podanie kotu tabletki
(c) copyright 2023 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.