Szczepienie kota – czy, kiedy i na co zaszczepić mruczka?

/data/original/filemanager/Nowości PL/kiedy -zczepic-kota.jpeg

Na szczepienie w szczególności powinni zdecydować się właściciele kotów spacerujących na zewnątrz. Twój pupil przez cały czas przebywa w domu? Nie czuj się bezpiecznie. Chyba niemal każdy koci opiekun choć raz miał do czynienia z niekontrolowaną ucieczką podopiecznego.

Domowe kociaki nie mają wykształconej odporności. Nawet jednorazowy kontakt ze zwierzęciem zakażonym może być dla nich bardzo niebezpieczny. Jakie szczepienia dla kotakanapowca” są wskazane?

Szczepienie dla kota: czy są jakieś przeciwwskazania?

Nie zaleca się szczepienia kotów osłabionych, chorych, jak również samiczek będących w ciąży.  

Szczepienie na wirusową kocią białaczkę powinno być poprzedzone wykonaniem testu FeLV/FIV. U kota, który już jest nosicielem tej choroby, podanie wakcyny może wywołać jej rozwój.

Kiedy zalecane jest pierwsze szczepienie kota?

Pierwsza dawka powinna być podana kociakom pomiędzy 8, a 9 tygodniem życia. Początkowo dysponują one przeciwciałami podanymi wraz z mlekiem matki.  Wraz z każdym kolejnym tygodniem ta naturalna ochrona będzie coraz słabsza.

Podstawowe szczepienia dla kota

Szczepienia podstawowe to takie, których wykonanie zaleca się w odniesieniu do wszystkich kotów – bez względu na prowadzony przez nich tryb życia.  

Tego typu szczepienia mają za zadanie nie dopuścić do rozwoju następujących chorób:

  1. Panleukopenia zwana także nosówką kotów lub kocim tyfusem – choroba z zapaleniem jelit w przebiegu objawiająca się wymiotami, biegunką, apatią, niechęcią do jedzenia.

Tyfus jest chorobą śmiertelną, szczególnie groźną dla kociąt, choć dotyka także dorosłych osobników.

  1. Herpeswiroza, czyli wirusowe zapalenie nosa i tchawicy zwane kocim katarem – choroba objawiająca się katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, gorączką i osłabieniem.

Zarażone osobniki będą nosicielami wirusa przez całe życie. W momentach osłabienia będzie on wywoływał u nich nawrót choroby.

  1. Kaliciwiroza, czyli zakażenie górnych dróg oddechowych – choroba objawiająca się występowaniem wydzieliny z nosa, jamy ustnej i spojówek.

Może wywołać ona zapalenie dziąseł, płuc, a także doprowadzić do uszkodzenia nerek i innych narządów wewnętrznych. To schorzenie z dużą śmiertelnością, szczególnie niebezpieczne dla dorosłych kotów.

Wyżej wymienione szczepienia dla kotów powinny być powtórzone w 12 i 16 tygodniu życia. Po upływie roku zaleca się podanie kolejnej, przypominającej dawki.

Co rok w ten sposób powinny być szczepione koty wychodzące na zewnątrz oraz te przebywające w hotelach zwierzęcych, domach tymczasowych, pozostające w bliskim kontakcie z innymi zwierzętami.

Dodatkowe szczepienie kota: kiedy jest wskazane?

Szczepienia dodatkowe należy rozpatrywać ściśle w odniesieniu do sytuacji danego kota. Chronią one koty m.in. przed następującymi chorobami:

  1. Chlamydioza – choroba o podłożu bakteryjnym wywołująca zapalenie spojówek, katar, a nawet zapalenie płuc. Szczególnie podatne na nią są koty rasowe.
  2. Dermatofitozy – choroby o podłożu grzybiczym objawiające się świądem, łysieniem, obecnością rumienia i suchych łusek na skórze. W podwyższonej grupie ryzyka są koty przebywające w dużych skupiskach zwierząt.

Szczepienie kota na wściekliznę jest rekomendowane w przypadku osobników wychodzących na zewnątrz lub mieszkających przy gospodarstwie domowym. Są one narażone na kontakt z innymi kotami, dzikimi zwierzętami, a także nietoperzami.

Więcej informacji na temat kocich dolegliwości znajdziesz w artykule: „Na co chorują koty – najczęstsze choroby i jak im zapobiegać?”.

Czy szczepić kota niewychodzącego?

Koty pozostające w domu powinny odbyć podstawowe szczepienia. Biorąc pod uwagę ich niewielkie szanse na kontakt z chorymi osobnikami, można zmniejszyć częstotliwość podawania im kolejnych dawek. Dorosłe osobniki z tej grupy można szczepić raz na 2-3 lata.

Zachowanie kota po szczepieniu: co powinno wzbudzić Twój niepokój?

Większość kotów odczuwa w takiej sytuacji niepokój. Bądź przy swoim pupilu, przytul go, pogłaskaj. Możesz zaoferować mu w nagrodę przysmak. Mogą to być smakowite paski z mięsa jagnięcego, drobiu lub wołowiny, za to bez dodatku chemii, cukru, soli oraz skrobi.

Występujący w miejscu ukłucia ból, obrzęk, zaczerwienienie, stan zapalny nie powinny Cię martwić, o ile ustąpią po 2-3 dniach od momentu przyjęcia szczepionki. Podobnie przedstawia się kwestia apatii, osłabienia i gorączki.

Jeśli zaobserwujesz u swojego kociaka wymioty, biegunkę oraz inne objawy poza tymi wyżej wymienionymi, udaj z nim do lecznicy.

 

                      



Udostępnij na Facebooku
74 848 56 59 Po–Pt 09:00–15:00
info@fitmin.pl Chętnie Ci pomożemy.
Bramka płatnicza – metody płatności

(c) copyright 2024 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.