Informujemy, że od 29.04 do 03.05 biuro będzie nieczynne. Wszystkie zamówienia będziemy realizować po 6 maja. Życzymy ciepłej, słoneczej majówki i dużo odpoczynku.

Przychodzi kot do lekarza, a lekarz wysyła go na… badanie moczu

/data/original/filemanager/Nowości PL/Kwiecień 2022/badanie-moczu-u-kota.jpg

Jeśli zauważysz, że Twój kot siusia poza kuwetą, znaczy miejsca takie jak kanapy czy fotele, a ponadto pije więcej wody niż zwykle, powinieneś udać się z nim do weterynarza, który prawdopodobnie zleci badanie moczu u kota. Pozwoli ono na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Co lekarz może stwierdzić na podstawie otrzymanych z laboratorium wyników?

Badanie moczu kota – na co mogą wskazywać wyniki?

Badanie moczu kota, obok morfologii krwi, jest pierwszym krokiem diagnostycznym w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek dolegliwości. Na podstawie właściwości cech fizycznych i biochemicznych moczu, można stwierdzić cały szereg chorób i nieprawidłowości, w tym m.in.:

  • choroby nerek,
  • ropomacicze,
  • zapalenie trzustki,
  • odwodnienie,
  • zakażenie bakteryjne,
  • stany zapalne dróg moczowych.

Dokładną diagnozę lekarz weterynarii stawia, biorąc pod uwagę parametry moczu, takie jak:

  • ciężar właściwy (u kotów wynosi 1,025-1,060),
  • odczyn pH (poniżej 6),
  • barwa (odpowiednia jest słomkowa lub żółta),
  • przejrzystość (mocz powinien być klarowny).

Duże znaczenie ma również obecność takich nieprawidłowych substancji, jak:

  • białko,
  • krew (krwinki czerwone),
  • bilirubiny,
  • glukoza,
  • związki ketonowe,
  • nabłonki i wałeczki.

Warto pamiętać o tym, że samo badanie moczu może być niewystarczające dla postawienia diagnozy. Celem potwierdzenia lub wykluczenia choroby lekarz może zlecić np. rozszerzoną morfologię krwi z uwzględnieniem badań biochemicznych.

Jak pobrać mocz kota do badania?

W większości przypadków mocz możesz pobrać samodzielnie. Ważne jest jednak to, aby dostarczyć go do przychodni weterynaryjnej możliwie jak najszybciej – czas od pobrania moczu do zlecenia jego badania nie powinien przekroczyć 3 godzin.

Jak zatem pobrać mocz kota do badania, aby wszystko odbyło się bez stresu dla pupila? Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie moczu z kuwety. Aby mieć pewność, że jest on świeży, można zamknąć mruczka w oddzielnym pomieszczeniu i co jakiś do niego zaglądać. Separacja mruczka jest wskazana także wtedy, gdy w domu zamieszkuje więcej kotów. Mocz najłatwiej zebrać strzykawką – warto ją zakupić w aptece razem z pojemnikiem na mocz. Zarówno jeden, jak i drugi przedmiot powinny być sterylne. Niedopuszczalne jest używanie ich po raz drugi.

Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób przechowujesz próbkę. Jeśli nie jesteś w stanie pobrać i dostarczyć moczu kota do badania natychmiast, możesz włożyć pojemnik do lodówki – pamiętaj jednak, że zbyt długie przechowywanie próbki w takich warunkach może przyczynić się do zmiany parametrów moczu. W konsekwencji wyniki badań będą przekłamane i nierzetelne.

Jeśli Twój kot ma problemy z załatwieniem się, możesz spróbować mu pomóc. Często praktykowanym przez właścicieli rozwiązaniem jest delikatny masaż okolic pęcherza. Jeśli ten sposób nie podziała, konieczne może okazać się cewnikowanie.

Jaka jest cena badania moczu?

Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie moczu kota? Cena zależy od miasta i konkretnej lecznicy, przy czym uśredniony koszt podstawowej analizy nie przekracza 30 zł.  Cena może być wyższa w zależności od tego, czy będzie konieczna ingerencja chirurgiczna celem pobrania materiału lub wykonanie bardziej kompleksowej diagnostyki.

P jak profilaktyka!

Niezależnie od tego, czy Twój mruczek ma problemy z pęcherzem, czy też nie, badanie moczu u kota w ramach profilaktyki to obowiązek każdego właściciela. W tym celu odwiedzaj weterynarza przynajmniej raz do roku. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wcześnie wykryta na podstawie badań moczu choroba może być łatwiejsza do wyleczenia.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeśli tak, sprawdź listę najczęstszych kocich chorób i dowiedz się, jak im zapobiegać!

 



Udostępnij na Facebooku
74 848 56 59 Po–Pt 09:00–15:00
info@fitmin.pl Chętnie Ci pomożemy.
Bramka płatnicza – metody płatności

(c) copyright 2024 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.