Maltańczyk

/data/original/filemanager/treddy-chen--e89c0jcyww-unsplash.jpg

Dokładna historia powstania rasy nie jest znana, sięga jednak czasów starożytnych, co czyni ją jedną z najstarszych na świecie. Wzmianki o przodkach dzisiejszych maltańczyków można znaleźć w zapiskach Arystotelesa, znane były też w Starożytnym Rzymie.

Jak wiadomo, psy dopiero od niedawna mają w ludzkiej rodzinie status jej członka. Na przestrzeni tysięcy lat ich obecność w ludzkim stadzie zwykle czemuś służyła. Również śliczny, śnieżnobiały maltańczyk musiał zapracować na swój chleb. Czy już domyślacie się jak? :) Otóż polował na gryzonie w portach i nadmorskich miasteczkach.

Trudno to sobie wyobrazić, spoglądając na tego wypielęgnowanego pieska, który wypoczywa na atłasowej podusi, ale zaiste tak było :)

Obecnie obowiązujący wzorzec rasy został zaktualizowany i opublikowany w 1989 roku. Ponieważ linia grzbietu, stosunek długości kufy i czaszki, kątowanie kończyn i wiele innych "parametrów" nie wpływa na codzienne życie z psem, pomijam szczegółowy opis rasy, skupiając się bardziej na cechach osobowości oraz wymogach żywieniowych i pielęgnacyjnych. Dla zainteresowanych - szczegółowy wzorzec rasy można znaleźć na stronach ZKwP. Poniżej najważniejsze informacje.

Maltańczyk to niewielki piesek, osiąga następujące rozmiary:

21-25cm w kłębie dla piesków, 20-23cm w kłębie dla suczek, waga 2-4kg.

Cechą charakterystyczną rasy jest długi, prosty, jedwabisty śnieżnobiały włos (bez podszerstka). Dopuszcza się też umaszczenie w odcieniu kości słoniowej.  Nos i obwódki powiek powinny być zawsze czarne, podobnie opuszki i pazury. Uszy mają trójkątny kształt i są wysoko osadzone. Ogon bardzo obficie owłosiony. Zgryz powinien być nożycowy, a uzębienie kompletne.

Usposobienie: bardzo łagodny, inteligentny, pozbawiony typowej dla ras mini nadpobudliwości. Doskonale dogaduje się z innymi psami oraz z kotami.

Jest bardzo przywiązany do właściciela i źle znosi jego dłuższą nieobecność.

Uwielbia wygody, noszenie na rękach, spanie w łóżku - doskonale sprawdza się w  roli psa maskotki i tak też jest klasyfikowany przez FCI (grupa IX - psy do towarzystwa i ozdobne).

Maltańczyki nadają się na psa rodzinnego, wspaniale odnoszą się do dzieci. Ich miłe usposobienie i wrodzona łagodność czynią je doskonałymi towarzyszami dla ludzi starszych lub niedoświadczonych. Poza pielęgnacją szaty nie są zbyt wymagające, cieszą się też dobrym zdrowiem i są długowieczne.

Pielęgnacja:

Jeśli chcemy utrzymać maltańczyka w "pełnej szacie" to należy liczyć się z koniecznością ochrony delikatnego włosa przed uszkodzeniem. Zwykle oznacza to, że nasz pupil będzie musiał nosić specjalne papiloty. Będziemy też musieli zaopatrzyć się w różnej gęstości grzebienie, szczotki, szampony i odżywki. Już od szczeniaka warto przyzwyczajać maltańczyka do częstego czesania i pracować nad pozytywnymi skojarzeniami związanymi z tą czynnością. Rozczesywanie zaniedbanego i skołtunionego włosa jest dla psa bardzo nieprzyjemne i bolesne, może też skutkować "awersją do grzebienia" na wiele tygodni.

Maltańczyka kąpiemy w zależności od potrzeb. Zwykle zaleca się 1 do 2 kąpieli w miesiącu, czasem rzadziej. Pieski wystawowe kąpane są co tydzień. Do kąpieli używamy specjalnego szamponu do białej sierści, warto użyć odżywki ułatwiającej rozczesywanie  włosa. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa suszarką, z którą oswajamy psiaka od małego.

Jeśli pielęgnacja śnieżnobiałej szaty maltańczyka nas przerasta, można skorzystać z usług psiego salonu piękności. Gdy nie planujemy występów na ringach wystawowych to warto maltańczyka ostrzyc - dla wygody naszej i samego psa. Przy okazji wizyty u groomera (psi fryzjer) warto poprosić o przycięcie pazurków oraz depilację uszu - czyli zabieg usunięcia włosów rosnących w kanale słuchowym (zlepione woskowiną włosy potrafią zaczopować ucho, co może być przyczyną infekcji).

Szczególną uwagę trzeba poświęcić pielęgnacji oczu. U większości maltańczyków, nawet tych bardzo zadbanych, można zauważyć charakterystyczne brunatne zabarwienie włosów w okolicy kącików oczu. Spowodowane jest to nadmiernym łzawieniem. Jedynym sposobem, by temu zapobiec, jest codzienna higiena okolic oczu. Oczy przemywamy solą fizjologiczną, a jeszcze lepiej specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. Oprócz tego należy krótko przystrzyc włosy, które "wpadają" do oczu silnie je przy tym drażniąc. Gdy nasze zabiegi nie przynoszą efektu, warto wybrać się do lekarza weterynarii. U maltańczyków dość często występuje niedrożność kanalików łzowych. Łzy, zamiast fizjologicznie trafiać do nosa, wypływają przez oko zostawiając brzydkie "zacieki". Udrażnianie kanalików łzowych to nieinwazyjny i bezpieczny zabieg, ale wykonywany w znieczuleniu ogólnym, które może stanowić obciążenie dla organizmu psa.

Żywienie: maltańczyki na ogół nie są wybredne i nie stosują "strajków głodowych" gdy nie odpowiada im zakupiona przez nas karma. Mają jednak wrażliwy przewód pokarmowy i skłonność do alergii pokarmowych dlatego należy sięgać po karmę z najwyższej półki.

Popularność rasy ciągle wzrasta i nic dziwnego. Maltańczyk to uroczy mały piesek, wyjątkowej urody, który jest "gabarytów yorka", jednak pozbawiony jest typowej dla terrierów zadziorności.

autor: Liliana Bonk

74 848 56 59 Po–Pt 09:00–15:00
info@fitmin.pl Chętnie Ci pomożemy.
Bramka płatnicza – metody płatności

(c) copyright 2021 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.