Podawanie psom kości wzbudza sporo kontrowersji wśród opiekunów. Jedni uważają, że kość dla psa to doskonały sposób na urozmaicenie codziennej diety. Inni zaś uznają je za pokarm małowartościowy, a nawet szkodliwy. Jak jest naprawdę? Sprawdź, czy pies może jeść kości i w jakiej formie są one dla niego bezpieczne!
Kości dla psa to popularny przysmak i jeden z podstawowych składników diety BARF. Pamiętaj jednak, że nie każda kość będzie odpowiednia dla psa. Niektóre z nich mogą spowodować wiele poważnych problemów, takich jak uszkodzenie przewodu pokarmowego czy zaczopowanie jelit. Jeśli chcesz podawać kości zwierzakom, musisz przestrzegać pewnych zasad związanych z ich wielkością oraz obróbką. Jakie kości dla psa będą odpowiednie? Wyjaśniamy w artykule!
To pytanie nurtuje wielu opiekunów, zwłaszcza tych eksperymentujących z dietą BARF. A zatem, czy pies może jeść kości? Owszem, może. Sęk w tym, że nie wszystkie.
Kość dla psa może być źródłem cennych składników odżywczych, takich jak:
Ogryzanie kości stanowi również niemałą rozrywkę, ponieważ zaspokaja naturalną u psa potrzebę przeżuwania. Kości dla psów świetnie sprawdzają się w roli gryzaków, ponadto redukują płytkę nazębną i poprawiają higienę jamy ustnej. Problem w tym, że nie wszystkie kości są dla psów bezpieczne. Których unikać?
Zobacz też 4 powody, dlaczego psu śmierdzi z pyska
Warto wiedzieć, że kości zmieniają swoją strukturę pod wpływem obróbki termicznej. Gotowanie, pieczenie czy smażenie sprawia, że tracą one swą elastyczność i strawność. Co więcej, ugotowane lub upieczone kości dla psa łamią się na ostre kawałki, które mogą poważnie uszkodzić przewód pokarmowy.
Dodajmy jeszcze, że substancje mineralne w kościach gotowanych zbijają się w twardą masę, będącą częstą przyczyną zaparć. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do zablokowania psich jelit. A zatem odpowiedź na pytanie, jakie kości dla psa są odpowiednie, może być tylko jedna – surowe z mięsem.
Psu warto podawać surowe kości, na których są jeszcze kawałki mięsa. Ważne, by dopasować wielkość kości do gabarytów samego zwierzaka. Duży pies mógłby połknąć drobną kosteczkę w całości, a drobne szczęki mniejszego psiaka nie poradzą sobie ze zbyt dużą kością.
Za najlepsze dla psa uważa się kości:
Odpowiednią przekąskę stanowią również suszone kości dla psa lub specjalne gryzaki w kształcie kości wykonane z preparowanej skóry zwierzęcej. Wielu opiekunów zastanawia się też, czy pies może jeść kości z żeberek. Owszem, pies może jeść żeberka wołowe, pod warunkiem że będą one surowe. Psom nie należy podawać jedynie:
Surowa kość to ulubiony przysmak wielu czworonogów. Jednak aby jej podawanie było bezpieczne dla zwierzaka, koniecznie pamiętaj o wspomnianych kilku zasadach. Jedną z najważniejszych jest to, że kości dla psa zawsze powinny być surowe i otoczone mięsem. W razie wątpliwości możesz poprosić o radę weterynarza lub zastąpić kości naturalnymi gryzakami z wędzonej skóry.
Przeczytaj więcej o zdrowym jedzeniu dla psa!
(c) copyright 2023 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.