Jakie warzywa może jeść pies?

/data/original/filemanager/Nowości PL/Luty 2022/jakie-warzywa-dla-psa.jpg

Codzienna dieta czworonoga – jakie warzywa dla psa?

Czy pies może jeść warzywa? Jako właściciel czworonoga prawdopodobnie wiele razy zadawałeś sobie to pytanie.  Choć odpowiedź na nie jest jednoznacznie twierdząca wiedz, że nie wszystkie jarzyny są bezpieczne dla psów. Co więcej, warzywa nie powinny być podawane jako podstawowy składnik diety, a jedynie jako jej urozmaicenie. Psy to w końcu względni mięsożercy.

Jakie warzywa dla psa będą zdrowe? Wśród produktów, które możesz podać swojemu pupilowi, można wymienić między innymi:

  • marchew – surowa doskonale sprawdza się jako gryzak, a ponadto stanowi bogate źródło błonnika;
  • pietruszka – ma działanie rozkurczające mięśnie i wspomaga procesy trawienne. Zaleca się podawać ją psom z problemami żołądkowymi – zwłaszcza zaparciami czy wzdęciami;
  • ziemniaki – zawierają błonnik, a także sporo witamin i minerałów. Przed podaniem należy je jednak ugotować (bez dodatku soli), pamiętając o tym, aby wcześniej ostygły – zbyt ciepłe mogą podrażnić żołądek zwierzęcia;
  • brokuły – są zdrowe, pożywne i zawierają sporo błonnika, a także witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze. Możesz podawać je psu zarówno na surowo, jak i ugotowane;
  • buraki – niewielkie ilości tych warzyw w diecie (surowe lub ugotowane) mogą korzystnie wpłynąć na psi organizm, wzmacniając odporność oraz regulując pracę układów: nerwowego i krwiotwórczego.

Jakie warzywa dla szczeniaka?

Zastanawiasz się, jakie warzywa dla szczeniaka będą odpowiednie? Zasada dotycząca żywienia młodych psów jest dokładnie taka sama jak w przypadku starszych czworonogów. Oczywiście do diety szczeniaka warto wprowadzać warzywa stopniowo, nie zapominając o tym, że powinna ona zawierać przede wszystkim mięso (najlepiej w stosunku 80% do 20%).

Oprócz wyżej wymienionych jarzyn szczeniakowi możesz podawać również:

  • fasolkę szparagową (ugotowaną),
  • zioła stosowane w kuchni (np. bazylia, oregano, mięta, tymianek),
  • rzepę,
  • bataty,
  • cukinię,
  • ogórek (szklarniowy, gruntowy).

Pamiętaj, że gotowane warzywa dla psa nie mogą być doprawiane (unikaj soli!) ani przetworzone (pasteryzowane, kiszone czy grillowane).

Wprowadzenie warzyw do psiej diety, warto wcześniej skonsultować z lekarzem weterynarii. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków z problemami trawiennymi czy innymi schorzeniami (np. alergią na niektóre składniki zawarte w pożywieniu).

Jakich warzyw nie może jeść pies? O tym pamiętaj!

Okazuje się, że nie wszystkie surowe warzywa dla psa są zdrowe. Wynika to przede wszystkim z innej niż u człowieka budowy układu pokarmowego. Jakich warzyw nie może jeść pies? Dla przykładu, surowe ziemniaki zawierają solaninę – truciznę niebezpieczną zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Na liście warzyw, które mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi (w każdej formie), znajdują się również:

  • czosnek,
  • cebula,
  • szczypiorek i por,
  • szpinak,
  • szczaw.

Wymienione produkty roślinne są dla psów w większości toksyczne, mogą wywołać niepożądane skutki uboczne, a w skrajnych przypadkach – stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ich życia. Jeśli chcesz mieć pewność, jakie warzywa dla psa będą zdrowe, zaufaj ekspertom ds. żywienia – wybieraj wyłącznie karmy przebadane weterynaryjnie, które zawierają odpowiednio zbilansowane składniki, dostosowane do układu pokarmowego czworonogów.

Wiesz już, jakie warzywa może jeść pies, a których powinien unikać. Ich przestrzeganie jest konieczne, by nie narazić psa na problemy zdrowotne.

Więcej informacji dotyczących niebezpiecznych produktów spożywczych znajdziesz w artykule „Czego nie może jeść pies?”

Zapoznaj się również z bogatą ofertą bezpiecznych karm marki Fitmin przeznaczonych do codziennego żywienia psów (również tych z różnego rodzaju problemami gastrycznymi).

 

                

Fitmin dog Medium Maxi Lamb&Rice Fitmin dog Mini Lamb&Rice


Udostępnij na Facebooku
74 848 56 59 Po–Pt 09:00–15:00
info@fitmin.pl Chętnie Ci pomożemy.
Bramka płatnicza – metody płatności

(c) copyright 2024 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.