Dlaczego koty odczuwają stres? Przyczyn tego stanu może być wiele – część związana jest z okresem dzieciństwa i wczesnym oddzieleniem kocięcia od matki, traumatycznymi dla zwierzęcia przeżyciami czy z nabytymi doświadczeniami. Nierzadko źródłem stresu jest sam człowiek. Najczęstsze powody kociego stresu to:
Jak uspokoić kota, który w danej chwili odczuwa silny stres? Przede wszystkim ważne jest określenie źródła tych emocji. Koci stres, podobnie jak ludzki, może być krótkotrwały lub chroniczny. W pierwszym przypadku bodziec wywołujący zdenerwowanie szybko znika, a zwierzę potrafi samodzielnie się uspokoić. Druga sytuacja związana jest z ciągłą obecnością stresującego czynnika w otoczeniu czworonoga. Wówczas bez pomocy świadomego i empatycznego opiekuna pupil nie będzie w stanie opanować strachu i nerwów.
Szczególnie w przypadku zwierzęcia o wyjątkowo wrażliwym charakterze właściciel powinien wiedzieć, jak uspokoić przestraszonego kota i pomóc mu zwalczyć negatywne emocje.
A oto kilka sposobów na to, jak uspokoić kota. W nocy czy za dnia, kiedy Twój pupil się czegoś przestraszy lub coś go zdenerwuje, spróbuj postępować według poniższych wskazówek. W ten sposób zapewnisz czworonogowi wyciszenie i sprawisz, że zapomni o przykrym doświadczeniu.
To podstawowa zasada – jeśli chcesz uspokoić zwierzę, nie możesz okazywać zdenerwowania. Kot szybko to wyczuje i z pewnością udzieli mu się niepokój opiekuna.
Obniżony, łagodny i lekko ściszony głos opiekuna może pomóc zmniejszyć stres. Kot słucha przyjemnego dźwięku, a jego strach i zdenerwowanie powoli mijają. Mój do swojego pupila spokojnie, często wspominaj jego imię, a zwierzę szybko odzyska emocjonalną równowagę.
Jeśli Twój pupil jest z Tobą silnie związany emocjonalnie i lubi kontakt fizyczny z człowiekiem, możesz spróbować go pogłaskać w ulubionych miejscach i w ten sposób spróbować go wyciszyć.
A jak uspokoić agresywnego kota, którego dopiero chcesz oswoić? W takim przypadku nie zaczynaj od głaskania! Przestraszone zwierzę może Cię zaatakować, dlatego najlepiej skorzystaj z rad behawiorystów.
Jak oswoić dzikiego kota? 8 porad od behawiorystów
Jak uspokoić kota? Spraw, by skupił się na czymś innym niż przeżywanym właśnie stresie. Kiedy nawiążesz ze zwierzęciem kontakt werbalny i pogłaszczesz go, spróbuj się z nim pobawić. Pomoże Ci w tym np. jutowa myszka – ta mała zabawka to idealny gadżet do symulacji polowania. Gdy zwierzę skupi się na pościgu i odczuje radość ze złapania zdobyczy, szybko zapomni o stresie! Na koniec warto nagrodzić go także pysznym przysmakiem – Twój pupil na pewno poczuje się doceniony i kochany.
Nie ma to jak koci partner! Drugi kot w domu to doskonały pomysł – niektóre rasy wręcz potrzebują towarzysza, by prawidłowo się rozwijać. Pamiętaj, że zanim na dobre zaprosisz do domu drugie zwierzę, należy zadbać o socjalizację z izolacją, by koty mogły się poznać i zdecydować, czy będą w stanie się zaakceptować na jednym terenie.
Chroniczny, długotrwały stres, to zupełnie co innego niż jednorazowe zdenerwowanie zwierzaka, dlatego w tym przypadku należy skupić się na odnalezieniu i usunięciu jego źródła. Pomóc mogą:
Specjalista przeprowadzi z domownikami szczegółowy wywiad, będzie uważnie obserwować zwierzę i pomoże znaleźć przyczynę zdenerwowania.
Więcej ciekawych informacji i porad odnośnie do pielęgnacji, diety oraz rozwoju zwierząt, znajdziesz na blogu Fitmin.
(c) copyright 2023 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.