Czym karmić kota? Karma sucha kontra mokra

/data/original/filemanager/Nowości PL/Listopad/czym-karmic-kota.jpg

Czym karmić kota? Zasady kociej diety

Jeśli zastanawiasz się, co powinien jeść Twój kot, pamiętaj, że natura uczyniła z niego bezwzględnego mięsożercę. Białko zwierzęce musi być stałym elementem diety kota, niezależnie od tego, czy pochodzi ono z karmy suchej, czy mokrej. Poza tym istotna jest także zawartość innych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. W karmie mruczka nie może zabraknąć elementów, takich jak tauryna czy kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6.

Wybierając konkretną karmę, weź pod uwagę:

  • wiek kota,
  • jego tryb życia,
  • stan zdrowia.

Wiadomo, na przykład, że kocięta potrzebują pokarmu dużo bardziej kalorycznego niż starsze zwierzaki. Szczególne potrzeby żywieniowe wykazują też koty sterylizowane lub borykające się z nadwagą.

Unikaj produktów nafaszerowanych sztucznymi dodatkami, takimi jak konserwanty czy barwniki. Więcej o tym, co szkodzi kotom, przeczytasz w naszym artykule: „Co szkodzi kotom? Tego nigdy nie wkładaj do kociej miski”.

Zalety mokrej karmy dla kota. Kiedy warto ją podawać?

Ogromną zaletą mokrej karmy dla kota jest bez wątpienia jej smak i aromat. Takie posiłki składają się w większości z mięsa, przez co w pełni zaspokajają zapotrzebowanie kota na białko. Ich smak i konsystencja są też bardzo atrakcyjne dla kota, bo przypominają to, czym zwierzak żywiłby się w warunkach naturalnych.

Kolejną zaletą mokrych karm dla kota jest duża zawartość wody. Dodatkowa porcja płynów przemycona z pokarmem korzystnie wpływa na kondycję nerek zwierzaka. To rozwiązanie sprawdzi się świetnie, gdy Twój kot pije niewiele (a dotyczy to zdecydowanej większości mruczących czworonogów). Mokre karmy można serwować także kotom, które mają problemy z uzębieniem. Ich konsystencja znacznie ułatwia gryzienie mruczkom, które straciły zęby z wiekiem lub borykają się z chorobami dziąseł.

Warto wspomnieć też, że karmy mokre, podobnie jak suche specjały, mogą dostarczać kotom cennych składników odżywczych, takich jak:

  • tauryna,
  • witamina D,
  • witamina E.

Karma sucha dla kota: jaką wybrać?

Wielu opiekunów decyduje się na żywienie kota karmą suchą. To zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ karmy suche są co do zasady tańsze, a także wystarczają na wiele tygodni i mają dłuższy termin przydatności.

Wielką zaletą suchych pokarmów jest również wiele rodzajów karm. Do wyboru masz nie tylko podstawowe karmy bytowe, ale też propozycje dla zwierzaków o specjalnych potrzebach, jakie wynikają z ich stanu zdrowia, rodzaju sierści albo trybu życia. Znajdziesz tu na przykład karmy odpowiednie dla kota z chorobami nerek i dróg moczowych, kota długowłosego albo mało aktywnego mruczka niewychodzącego.

Dobrej jakości karmy suche są doskonale zbilansowane, co znaczy, że wszystkie składniki dobrano w proporcjach najbardziej odpowiadających potrzebom mruczka. Głównym składnikiem pokarmu jest mięso, z czego co najmniej 25% stanowi mięso świeże, a resztę mięso suszone oraz podroby. Białko stanowi zaś minimum 30% całkowitego składu, a tłuszcze i oleje kolejne 20%.

Suche specjały dla kotów są też pełne pożywnych dodatków, takich jak oleje rybne lub zioła oraz bogatsze pod względem zawartości witamin i substancji odżywczych. Twój pupil znajdzie w nich między innymi:

  • witaminę A,
  • witaminę C,
  • witaminy z grupy B (B1, B2, B6 i B12),
  • biotynę,
  • chlorek choliny,
  • kwas foliowy,
  • kwasy Omega-3 i 6.

Czy można mieszać karmę suchą z mokrą?

Planując jadłospis pupila, możesz oczywiście postawić na jeden typ pokarmu i trzymać się go konsekwentnie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć oba rozwiązania i skorzystać z tak zwanego mieszanego modelu żywienia. Z uwagi na liczne zalety obydwu pokarmów będzie to wyjście najlepsze dla mruczka. Co zyskuje kot na diecie mieszanej:

  • Bogaty, urozmaicany jadłospis

Koty to wybredne zwierzaki, które nie lubią monotonii. Posiłki o różnych smakach, aromatach i konsystencjach to gwarancja atrakcyjnego jadłospisu, który nieprędko znudzi się mruczkowi.

  • Zróżnicowana, pełnowartościowa dieta

Nie da się ukryć, że mokre karmy dla kotów zawierają więcej mięsa niż te suche. Z kolei posiłki w formie granulek przeważają nad mokrymi pod względem zawartości składników odżywczych. Stosując dietę mieszaną, zagwarantujesz pupilowi dietę bogatą we wszystkie te elementy.

  • Więcej wody

Przynajmniej jeden mokry posiłek w ciągu dnia zagwarantuje lepsze nawodnienie organizmu pupila i obniży ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Karma sucha czy mokra dla kota. Jak wybrać właściwą?

Wybierając suchą czy mokrą karmę dla kota, zwróć uwagę przede wszystkim na ich skład. Pokarm musi zawierać jak najwięcej mięsa określonego pochodzenia. Na etykiecie powinna więc znaleźć się informacja, jakie dokładnie mięso wchodzi w skład karmy i ile wynosi procentowa zawartość mięsa świeżego oraz suchego.

Zawsze sięgaj też po produkty pozbawione szkodliwych konserwantów, barwników i polepszaczy smaku.

Warto stawiać na produkty, których recepturę wzbogacają zioła i warzywa. Dobrej jakości pokarmy zawierają, na przykład melisę, rumianek czy wyciąg z rozmarynu. Takie dodatki nie tylko poprawiają smak karmy, ale też stanowią źródło cennych witamin i minerałów. Więcej o znaczeniu ziół w diecie kota dowiesz się z naszego bloga.

 



Udostępnij na Facebooku
74 848 56 59 Po–Pt 09:00–15:00
info@fitmin.pl Chętnie Ci pomożemy.
Bramka płatnicza – metody płatności

(c) copyright 2024 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.