Bokser

/data/original/filemanager/bokser.jpg

Szczyt jego popularności w Polsce przypadał na lata 90. ubiegłego stulecia. Wtedy to obok innych równie popularnych niemieckich ras psów (doberman, sznaucer, owczarek niemiecki), bokser wybierany był na towarzysza rodziny i obrońcę domu. Jego przyjazny i przewidywalny charakter, łatwość w szkoleniu i brak wymogów pielęgnacyjnych sprawiają, że nadal rasa cieszy się dużą popularnością. Przecież boksera zna każdy.

Bokser to taki psi optymista - zawsze radosny, pełen entuzjazmu i energii do działania. Reaguje bardzo ekspresyjnie na wszelkie oznaki czułości ze strony człowieka, a jego wylewna "wzajemność" zdaje się nie mieć końca :)

 

Za przodków rasy uznaje się bullenbeissery - "psy na byki", które były również wykorzystywane do polowań na grubą zwierzynę. Bullenbeisser miał za zadanie przytrzymać zwierzynę, dlatego też praca hodowców opierała się na uzyskaniu psa o nieco skróconej, lecz wyraźnie szerokiej kufie i "cofniętym" nosie. I tak właśnie w średniowiecznych krajach germańskich pojawili się przodkowie dzisiejszego boksera. Ojczyzną rasy są Niemcy, gdzie w połowie XIX w. uzyskano psa o wyglądzie współczesnego boksera.

Wzorzec FCI opisuje boksera jako psa "średniej wielkości, krótkowłosego, krępego o kwadratowej budowie, mocnym kośćcu oraz suchym, silnie rozwiniętym i plastycznie uwidocznionym umięśnieniu. W ruchu jest żywy, pełen siły i szlachetności". Charakterystyczną cechą boksera jest kształt jego głowy. Posiada ona cechy budowy brachycefalicznej tzn. skrócenie kufy w stosunku do mózgoczaszki oraz znaczny przodozgryz. Cechy te nie występują w takim stopniu jak np. u buldożków francuskich czy mopsów, jednak boksery są wrażliwe na przegrzanie. Oprócz tego zdarza im się niemiłosiernie chrapać (zwłaszcza gdy śpią na grzbiecie). Bywa też tak, że próba zjedzenia obiadu w towarzystwie boksera kończy się widokiem ściekających po jego faflach "sznurówek" ze śliny... a jest to widok mało apetyczny ;-)

Bokser to pies o proporcjonalnej budowie i głębokiej klatce piersiowej. Psy osiągają 57-63cm w kłębie, suczki 53-59cm, waga to ok. 30kg dla psa i ok.25kg dla suczki.

Bokser jest psem krótkowłosym, nie posiada podszerstka i jest zmarzluchem :) Wzorcowe umaszczenie to żółte lub pręgowane przy czym "żółte" - oznacza wszelkie odcienie od jasnego do rudobrązowego. Dopuszczalne są białe znaczenia, jednak w ilości nieprzekraczającej 1/3 powierzchni ciała. Zdarza się, że w miocie pojawiają się szczenięta o białym umaszczeniu. Oczywiście, otrzymują one rodowód, jednak nie mogą być wystawiane ani używane do dalszej hodowli. Biały bokser posiada wszystkie cechy jego "wzorcowo" umaszczonych pobratymców. Może być jednak bardziej podatny na alergie. Jednolicie białe lub prawie jednolicie białe umaszczenie wiąże się też z ryzykiem wystąpienia u psa głuchoty.

Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku ustanowiła zakaz kopiowania psich uszu i ogonów. Jednak dopiero od 2012 został on realnie egzekwowany (pod karą grzywny). Wcześniejsze, jakże okrutne, skracanie bokserom ogona i uszu, miało na celu uzyskanie srogiego wyglądu psa użytkowego.

Naturalna długość ogona i uszu dała bokserom bardziej "molosowaty" wygląd, i dobrze - bo przecież właśnie do tej grupy psów należą.

Boksery to psy łagodne i przyjazne, jednocześnie w sytuacji zagrożenia staną w obronie opiekuna. Nadal widuje się je na kursach IPO (pies obronny), jednak te psy znacznie lepiej czują się w roli "ciepłej kluchy" niż agresora.

Bokserowi trzeba zapewnić codzienną dawkę aktywności, spacer trzy razy dziennie "na siku" to zdecydowanie za mało. Ten pies ma w sobie ogromne pokłady energii, które musi rozładować. Na ogół dogaduje się z innymi psami i posłusznie reaguje na wołanie opiekuna, więc zwykle można go spuszczać ze smyczy.

Boksery do późnej starości zachowują szczenięcy entuzjazm i chęć do zabawy. Można z nimi uprawiać praktycznie wszystkie "psie sporty", jednak podczas upałów nie należy ich przeciążać.

Pielęgnacja sierści boksera ogranicza się do czesania od czasu do czasu gumową rękawicą. Większej uwagi wymagają jego oczy. Dolna powieka nie zawsze przylega do oka i tym samym jest ono narażone na infekcje czy podrażnienie. Do pielęgnacji i przemywania oczu najlepiej używać specjalnie do tego przeznaczonych preparatów lub soli fizjologicznej.

Boksery są na ogół zdrowe. Jeśli już zostają pacjentami przychodni weterynaryjnej to zwykle z powodu dysplazji stawów biodrowych, spondylozy (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa) oraz problemów kardiologicznych.

 autor: Liliana Bonk

74 848 56 59 Po–Pt 09:00–15:00
info@fitmin.pl Chętnie Ci pomożemy.
Bramka płatnicza – metody płatności

(c) copyright 2021 by Dibaq a.s. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Developed by SEO optimalizace s.r.o.