W locie | dogfrisbee

Pavel Kos i Pavla Nešetřilová

Kos s.400Najlepszym przykładem, że psy mogą być pełnoprawnymi członkami rodziny, a na dodatek, że mogą uprawiać tak widowiskowy sport, jak frisbee, jest stado Pavla Kosa i Pavli Nešetřilovej. Poświęcili się oni pięknej – w Czechach jeszcze dość młodej – dyscyplinie sportowej, jaką jest dog frisbee. Na swoim koncie mają już znaczne sukcesy! Jednym z nich jest III miejsce na Mistrzostwach Europy w Szwajcarii w 2013 roku. Pavel Kos otrzymał również wyróżnienie Kynolog roku 2013.

Skąd wzięło się dogfrisbee?

5 sierpnia 1974 Amerykanin, Alex Stein, skorzystał z przerwy w grze podczas meczu baseballa i na oczach tysięcy widzów zaczął bawić się ze swoim psem rasy whippet, o imieniu Ashley, rzucając dysk. Alex i Ashley wzbudzili ogromną sympatię i znaleźli wielu naśladowców. Tak  narodziło się dog frisbee! I szybko znalazło wielu zwolenników również w świecie.

W Czechach dogfrisbee pojawiło się około 8 lat temu, a jego popularność stale rośnie! Nic dziwnego, to sport dla  każdego, kto ma aportującego psa i ochotę na odrobinę aktywności na świeżym powietrzu. Oczywiście frisbee wymaga pewnych umiejętności i dla bezpieczeństwa dobrze jest poćwiczyć rzuty bez psa, włączając go do zabawy, kiedy już rzucony przez nas talerzyk leci stabilnie!

Dogfrisbee z bliska

Dogfrisbee dzieli się na dwie kategorie: dyscypliny dystansowe oraz freestyle.

Do dyscyplin dystansowych należy:

1. Quadruped – zawody w rzucie na odległość, osobno ocenia się kobiety i mężczyzn, a o wygranej decyduje długość rzutu.

2. Dog Dartbee – tu liczy się celność! Gra co do zasady podobna do gry w rzutki: 20 jardów od linii startowej jest umieszczony środek tarczy, która podzielona jest na pola 0,5 m – 2,5 m – 4,5 m – 6,5 m. Im bliżej środka tej tarczy pies złapie dysk, tym więcej punktów uzyska dany team.

3. Time Trial – zawody, gdzie o zwycięstwie decyduje prędkość. Celem jest jak najszybsze złapanie dwóch dysków za granicą 20 jardów i przyniesienie ich z powrotem przewodnikowi.

4. Super Pro Toss & Fetch – boisko jest podzielone na 5 pól o różnych wartościach punktowych. W trakcie 90 sekund trzeba uzyskać jak najwięcej punktów, a do punktacji zlicza się wyniki z 5 najlepszych rzutów. Liczy się czas i precyzja, a także taktyka – wiele bliższych, bardziej przewidywalnych rzutów, czy kilka naprawdę dalekich? Oto jest pytanie, przed którym staje każdy zawodnik!

Dogfrisbee vim cim krmim Fitmin aktualitapravysloupec01Freestyle to samodzielna dyscyplina, gdzie rywalizujące ze sobą zespoły (człowiek + pies), wykonują 2-minutowy układ różnych elementów, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki. Team jest bacznie obserwowany przez czterech sędziów, z których każdy ocenia inny element freestyle-owej układanki . Pierwszy ocenia psa –zainteresowanie dyskami, aport, ruch itd. Drugi sędzia ocenia człowieka – dokładność, płynność,  różnorodność rzutów, wykorzystanie powierzchni boiska itd. Trzeci sędzia ocenia zespół – figury obejmujące przeskoki psa przez przewodnika, odbicia, synchronizację ruchów psa i jego pana. Następnie czwarty sędzia liczy, ile dysków udało się psu złapać, a ile pies upuścił. Każdy sędzia może jednak przyznać maksymalnie 10 punktów, tj. razem zespół może otrzymać 40 punktów.

Freestyle jest prawdziwą wisienką na torcie zwanym dog frisbee! Jest bez wątpienia najbardziej atrakcyjną, a jednocześnie najtrudniejszą dyscypliną. Różnorodność i możliwość pokazania własnego charakteru to jest to, co Pavli i Pavlowi w tym sporcie sprawia największą radość.

Przygotowanie układu

Przygotowanie układu jest dość skomplikowane. Rozpoczyna się od wyboru poszczególnych elementów, następnie ich powiązania w spójną i płynną całość, a na wyborze odpowiedniego utworu kończąc. Każdy układ jest unikatowy. Podstawą dogfrisbee jest harmonia pomiędzy przewodnikiem i psem, ponieważ o efekcie końcowym, wykonaniu i w konsekwencji zdobytym miejscu, decydują drobiazgi. Niesłabnąca chęć psa do pracy, odpowiednia budowa ciała, skoczność, elastyczność to wszystko predysponuje psa do tego sportu. Pavla i Pavel dlatego wybrali rasę border collie. Jak sami mówią, bordery mają zamiast mózgu dysk i są najszczęśliwsze, gdy są na boisku.

Żywienie psich sportowców

Wyczerpujące fizycznie, nagłe zwroty i inne szczególne obciążające psi organizm elementy układu, wymagają prawidłowego i zbilansowanego odżywiania psiego sportowca. Pavel i Pavla wybrali Fitmin Performance. Ich psy ze smakiem zajadają się chrupiącymi kuleczkami, dzięki zwiększonej zawartości mięsa. Ze względu na obciążenie fizyczne psów, do karmy otrzymują one suplement Fitmin Stawy i Fitmin Sport. Fitmin zapewnia dobre samopoczucie i zdrowie czworonożnych członków rodziny, co z kolei przekłada się na zadowolenie tych dwunożnych! Zdrowie, radość z ruchu i wspólnie spędzony czasu razem – czego można chcieć więcej?

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>