Urodzone, by tańczyć

Taniec z psem, czyli z angielskiego - dogdancing, to jeden z najmłodszych sportów kynologicznych. O tym, jak można tańczyć ze swoimi pupilami, opowiedziała nam Monika Olšovská ze Słowacji. Monika, wraz z dwoma border collie, poświęca się tej dyscyplinie już od jedenastu lat. Do jej największych sukcesów należy zajęcie 3-go miejsca na Mistrzostwach Europy, dwukrotne zajęcie 3-go miejsca na najbardziej prestiżowej, międzynarodowej wystawie psów rasowych Crufts, a także dotarcie do finału ogólnokrajowego, telewizyjnego konkursu talentów. (czeska wersja programu Mam Talent).

Zrozeni k tanci vim cim krmim Fitmin clanek04Dogdancing, zwany również Heelwork to Music lub Canine Freestyle, to sport kynologiczny, gdzie pies, prowadzony przez przewodnika, wykonuje jego polecenia składające się na sekwencję ćwiczeń i trików, a wszystko oczywiście w rytm muzyki. Im większa harmonia i koordynacja ruchów przewodnika i jego psa, tym bardziej efekt przypomina prawdziwy taniec!

Nie istnieją ograniczenia co do wykonywanych ćwiczeń i trików. Możliwe jest praktycznie wszystko – od chodzenia przy nodze krokiem defiladowym, czy na tylnych lub przednich łapach, slalomu, wszelkich obrotów, poprzez toczenie beczki, aport, czołganie się, aż po skoki przez akcesoria, czy odbicia od części ciała przewodnika. Wykonywania wszystkich tych elementów pies musi się najpierw nauczyć „na sucho”, a dopiero później następuje połączenie ich w układ taneczny. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia przewodnika!

Układanie choreografii to część, którą Monika lubi najbardziej! To nadanie figurom spójnego kształtu, płynne wpisanie ich w opowieść, która ma swój początek, punkt kulminacyjny i zakończenie, a to wszystko w rytm starannie dobranej kompozycji muzycznej! Ogólne wrażenie, stopień trudności oraz precyzja wykonywanych trików decydują o miejscu zajętym przez zespół w zawodach. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to nic trudnego, lecz w rzeczywistości przygotowanie dobrej choreografii to bardzo trudny proces. Poprzedzony intensywnymi treningami, wieloma godzinami żmudnych ćwiczeń oraz niekończącym się szlifowaniem najdrobniejszych szczegółów. Przygotowania do poziomu zawodowego, czego nieodłączną częścią jest oczywiście również wybór i uszycie kostiumu, trwają nawet kilka miesięcy!

 

Dogdancing można uprawiać w dowolnym miejscu i momencie, zawsze kiedy tylko jest kilka wolnych chwil oraz wystarczająco dużo miejsca na wykonanie danego triku – jest to możliwe nawet w mieszkaniu. Nie wymaga także specjalnych nakładów finansowych. Należy jednak mieć na uwadze, że konieczne jest prawidłowe i precyzyjne wykonanie przez psa poszczególnych elementów choreografii, jednocześnie pies musi być właściwie motywowany i nagradzany. W tym celu Monika Olšovská stosuje półmiękkie granulki z serii Fitmin Solution, które nie zaburzają planu żywienia jej psów, są bardzo smakowite i aromatyczne, ponieważ nie są suche jak zwykłe granulki. Psy je kochają i gotowe są zrobić dla nich wszystko!

Wystarczy rzut oka na roztańczoną parę podczas zawodów w dyscyplinie dogdancing i staje się oczywiste, że ten sport poza wymogami w zakresie psychiki, wymaga również nieskazitelnej kondycji 

mediummaintenance15kg 3Dfizycznej psa. Niektóre z ćwiczeń stanowią spore obciążenie dla psiego ciała np. szybkie zwroty, salta i podobne zaawansowane elementy choreografii.

Podstawą żywienia psich sportowców Moniki jest karma Fitmin Medium Maintenance, do której dodaje suplement diety Fitmin Stawy, który wspomaga aparat ruchu narażony na przeciążenia podczas ćwiczeń.

Dla Moniki Olšovskiej jej psy - Arsi i Dream, to przede wszystkim partnerzy. Dogdancing stał się wspólną zabawą, która przerodziła się w niezwykłą więź. Już na pierwszy rzut oka widać ich zgranie,  miłość i radość z bycia razem.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>