Siła zaprzęgu | mushing

Mushing wymaga doskonałej harmonii między człowiekiem i jego psami. Opanowanie złożonych i stresujących sytuacji wymaga zaufania i polegania na sobie. Silna więź nie jest zbudowana tylko podczas treningu i zawodów, co doskonale wie Jiří Mencák. Psy są częścią jego życia i jego wiernymi kompanami, którzy stale dotrzymają mu towarzystwa w pracy i podczas swoich codziennych zajęć.

Mencak s.400

Mushing. Czy wiecie co oznacza ten tajemniczy termin? To nic innego, jak wykorzystanie psów w charakterze siły pociągowej. Kolebką tej dyscypliny jest Alaska, gdzie jej popularność jest tak ogromna, że urosła do rangi sportu narodowego!  Wśród aktywności, które zaliczają się do grupy sportów zaprzęgowych, można wymienić wiele, mniej lub bardziej znanych dyscyplin. Z pewnością łączy je jedno -wszystkie są niezwykle widowiskowe i wymagają wzorowej współpracy pomiędzy przewodnikiem, a jego czworonożnymi przyjaciółmi. Najbardziej popularną u nas jest klasyczny zaprzęg z saniami lub wózkiem, który jest niezastąpiony na treningi w okresie, kiedy nie ma śniegu. Coraz większą grupę miłośników zdobywa skijouring i canicross, który rozpowszechnia się także wśród „tradycyjnej kynologii”. Skijouring to dyscyplina, w której narciarz biegowy jest ciągnięty przez jednego lub dwa psy. W warunkach bezśnieżnych mamy zaś do czynienia z canisrossem, czyli po prostu bieganie z psem. Jeśli natomiast maszer porusza się za psem na rowerze to jest to bikejoring.

Przewodnik zaprzęgu

Jiří Mencák poświęca się psim sportom zaprzęgowym od 4 lat. Jego ulubioną kategorią jest klasyczny zaprzęg z czterema psami na dystansie sprint. Tu liczy się szybkość. Zaprzęg, na ok. 12-kilometrowej trasie, osiąga średnią prędkość powyżej 30 km/godzinę! To już sport ekstremalny!

Jiří wybrał do swojego zaprzęgu europejskie psy zaprzęgowe, tzw. eurodogi i w dość krótkim czasie osiągnął imponujące wyniki, z których  najlepsze to 1 miejsce na Mistrzostwach Regionu 2013 i 5 miejsce w jesiennej edycji Mistrzostwach Świata we Włoszech. Aktualnie Jiří trenuje 6 zawodowych psów i opiekuje się 3 innymi, które są już na zasłużonej sportowej emeryturze.

Europejski pies zaprzęgowy znany jako eurodog  to rasa, która wymaga nieco wyjaśnienia, ponieważ nie znajdziecie jej w żadnym zestawieniu. Są to bowiem mieszance! Maszerzy w każdym kraju tworzą swoje linie, krzyżując ze sobą psy różnych ras, wybierane pod kątem pożądanych cech: szybkości, wytrzymałości, czy cech psychicznych. Te „niepokonane” w sporcie zaprzęgowym psy powstały na skutek skrzyżowania takich ras jak greyhound, wyżeł niemiecki, pionter oraz alaskan husky a ich ojczyzną jest Skandynawia.

Z życia maszera

Organizacja zawodów psich zaprzęgów jest całkowicie uzależniona od pogody, a konkretnie od pojawienia się obfitych opadów śniegu, których w naszym regionie w ostatnich latach jest coraz mniej. W śnieżnymsezonie Jiří uczestniczy w około 4 zawodach w Czechach oraz  w innych w sąsiednich państwach. Główny sezon stanowią oczywiście miesiące zimowe. Po  nich przychodzi czas odpoczynku i regeneracji, który zazwyczaj trwa od maja do sierpnia. Jednak trening i przygotowanie psów to niemal całoroczne wyzwanie. Kiedy nie ma śniegu psy biegają i startują w indywidualnych zawodach na rowerze oraz hulajnodze. Takich startów w sezonie jesiennym jest około ośmiu.  

Mushing vim cim krmim Fitmin aktualitapravysloupec01

Trening czyni mistrza

Mushing bez wątpienia należy pod względem fizycznym do jednego z najtrudniejszych psich sportów. Dlatego podstawowe założenie sukcesu to kondycja, przygotowanie psa i utrzymanie jego zapału do pracy. Trening obejmuje nie tylko zaprzęgi. Kondycję fizyczną psy zyskują również dzięki swobodnemu biegowi przy rowerze, czy… pływaniu! Niektóre treningi są zorientowane na wytrzymałość, inne na prędkość. Przed samymi zawodami zaprzęg trenuje nawet 5 razy w tygodniu.

Podstawą jest żywienie

skupina medium

Zawody i 100% zaangażowania włożone w bieg bezlitośnie weryfikuje przygotowanie zespołu. Trudno się dziwić, że wielki nacisk kładzie się, obok niezwykle wymagającego treningu, na prawidłowe żywienie psich sportowców. Jiřego Mencáka wybrał  karmę Fitmin Maxi Performance. W trakcie intensywnych przygotowań i w sezonie psy otrzymują dodatkowo suplementy diety Fitmin Stawy i Fitmin Sport. Ważnym składnikiem diety jest także olej z łososia, z zawartością kwasów tłuszczowych omega 3, który wspomaga odporność, układ sercowo-naczyniowy i nerwowy jego czworonożnych zawodników.

Życie z psami zaprzęgowymi jest wspaniałe, emocjonujące, ale jednocześnie niezwykle wymagające i trudne. Ktoś kiedyś powiedział, że zaangażowanie w psie zaprzęgi to jak krok w przepaść. Jak go wykonasz, już nie ma dla Ciebie odwrotu i po prostu musisz lecieć... 

 

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>