Psi bohaterowie | dog heroes

Czy zdarzyło się Wam zostawić na środku hipermarketu kosz pełen zakupów? Wyszliście nagle ze spotkania biznesowego lub kina? A może zostawiliście bliskich przy świątecznym stole?

TAW9A6699akie sytuacje stały się codziennością dla  Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej – Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu. - Przyzwyczailiśmy się, że wezwania do działań ratowniczych przychodzą w najmniej oczekiwanych momentach – w pracy, w domu w trakcie wspólnego obiadu, na spacerze z psem, na zakupach czy w środku nocy.  Każdy wyjazd do akcji wiąże się przecież z ludzką tragedią – mówi Katarzyna Jakubowska, przewodnik psa ratowniczego Jadzia i Dyrektor Handlowy Dibaq Polska. Czworonożni ratownicy wraz ze swoimi przewodnikami specjalizują się w poszukiwaniu osób zaginionych w terenie otwartym oraz osób uwięzionych pod gruzami w wyniku katastrof budowlanych. 

Ochotnicza Straż Pożarna – Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu - działa od ponad 10 lat i jest jedną z największych tego typu organizacji w Polsce. Tylko w 2014 roku brała udział w kilkudziesięciu akcjach poszukiwawczych w terenie przeszukując łącznie obszar o powierzchni blisko 3000 ha. Obecnie w jednostce szkoli się 15 psów ratowniczych.

Wyszkolenie psa ratowniczego jest procesem ciągłym, rozpoczyna się już we wczesnym wieku szczenięcym i trwa aż do ratowniczej emerytury psa.  Oprócz kilku treningów tygodniowo przewodnicy psów ratowniczych pracują ze swoimi podopiecznymi na co dzień w domu, ucząc posłuszeństwa, socjalizując z otoczeniem i różnymi bodźcami, tak by przygotować psy na trudy działań ratowniczych.


Psy poszukiwawczo–ratownicze szkolone są do wykrywania zapachu osoby żywej, która została uwięziona pod gruzami lub może przebywać w terenie otwartym (lasy, pola, łąki, szlaki turystyczne itp.). Taki pies potrafi wykryć zapach człowieka i dotrzeć do źródła jego największej koncentracji, dzięki czemu może precyzyjnie wskazać przewodnikowi lokalizację osoby poszukiwanej. Dla psa nie ma znaczenia, ile czasu upłynęło od momentu zaginięcia. Nie ma także znaczenia w jakiej pozycji znajduje się zaginiony lub czy się porusza. Nieistotny jest też fakt, czy jest przytomny, czy nie. Liczy się wyłącznie jedno - jeśli tylko poszukiwany żyje, pies ratowniczy go wskaże.

AW9A7079Pies ratowniczy musi być niezawodny, gdyż w jego pracy stawką jest ludzkie życie. Zespół biorący udział w akcjach poszukiwawczych musi być w ciągłej dyspozycji psychicznej i fizycznej. Jego umiejętności i wyszkolenie weryfikowane są corocznie na egzaminach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Przygotowanie psa do pracy ratowniczej i do zdania pierwszego egzaminu zajmuje średnio około 2 – 3 lat. Dlatego tak ważne jest, aby szkolenie zacząć jak najwcześniej. A jak długo taki pies potrafi służyć człowiekowi? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników – od predyspozycji genetycznych psa, jego stanu zdrowia oraz kondycji fizycznej i psychicznej. Jednak przeważnie w wieku około 10 – 11 lat pies ratowniczy przechodzi na zasłużoną emeryturę.

AW9A6803

Dobre przygotowanie psa ratowniczego to nie tylko odpowiednie szkolenie, ale także właściwa dieta. Bardzo dbamy o to, aby nasze psy otrzymywały w pełni zbilansowane pożywienie, które dostarczy im odpowiedniej ilości energii do pracy i treningów. Nigdy nie wiemy ile będą trwały poszukiwania – godzinę, dwie czy może ponad dwanaście. Dlatego nasze psy muszą być zawsze w najlepszej kondycji i gotowe na długi i trudny wysiłek. Wiemy, że bez odpowiedniej karmy nie byłoby to możliwe.

Dzięki specjalnie opracowanemu Programowi Żywienia czworonożni ratownicy mogą już od pierwszych tygodni swojego życia być karmione Fitminem. Później istnieje możliwość dopasowania odpowiedniej karmy do aktualnej kondycji psa, w zależności od tego ile energii potrzebuje dostać. Ponieważ w tego typu pracy najlepiej sprawdzają 


się psy z grupy owczarków lub retrieverów najczęściej korzystamy z karm z linii medium i maxi. Psy uwielbiają Fitmina za dużą zawartość świeżego mięsa, przez co nie ma takiego, który odmówiłby sobie przyjemności zjedzenia dobrej kolacji po wyczerpującym treningu lub akcji.

AW9A7276Praca psa ratowniczego to nie schemat, dlatego bardzo ważne jest, aby pies, którego wybieramy do tego typu pracy posiadał określone cechy. Przede wszystkim musi być psem socjalnym, który ma ogromną chęć do pracy i zabawy z człowiekiem, a także lubi  przebywać w jego towarzystwie. Nie może wykazywać żadnych oznak agresji ani strachu wobec ludzi.  Powinien mieć wysoką sprawność fizyczną, mocny, stabilny charakter oraz odpowiednią osobowość. Odporność, odwaga, ciekawość, jak również samodzielność i chęć współpracy to niezbędne cechy dobrego psa ratowniczego. A to wszystko musi spinać motywacja do szukania człowieka.

Jak wygląda ratownictwo z punktu widzenia psa? Dla niego poszukiwanie osób zaginionych to nic innego jak zabawa w chowanego. To praca, która daje mu bardzo dużo satysfakcji, ale jest także źródłem stresu. Każda akcja, każdy trening jest inny: inne warunki, inne okoliczności, inna pogoda, inne podłoże. Ale jeden element zawsze pozostaje taki sam – świetna zabawa z tym, którego znalazł. Bo to jest najlepsza nagroda za trud, który nasz pies włożył w uratowanie człowieka.

Warto podkreślić, że członkowie OPS JRS Wrocław są wolontariuszami a psi ratownicy są ich prywatnymi psami. Za swoją pracę na rzecz stowarzyszenia oraz za udział w akcjach i treningach nie pobierają wynagrodzenia. Ponoszą również wszelkie koszty związane z utrzymaniem psa tj. karm czy opieki weterynaryjnej.  

Wiecej o pracy psów ratowniczych na stronie www.psyratownicze.pl oraz na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/JRS.Wroclaw

Psi bohaterowie | dog heroes

 

 

Psi bohaterowie | dog heroes: behind the scenes

 

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>