PRZEZ PRZESZKODY | agility

Aneta Grygarová

Początki

Aneta Grygarová przygodę z agility zaczęła już we wczesnym dzieciństwie. Trenując pod kierunkiem swojego ojca, A. Grygara, bardzo szybko osiągnęła w tym popularnym sporcie doskonałe wyniki. Do najważniejszych należy tytuł Mistrza Republiki Czeskiej juniorów i młodzieży 2011, Mistrzostwo Czech w klasie drużynowej 2013, kilka kwalifikacji do Mistrzostw Europy, Mistrzostw Republiki, Mistrzostw Europy juniorów i start na Międzynarodowych Mistrzostwach Juniorów.

 Pres prekazky vim cim krmim Fitmin fotogalerie03

Agility od podstaw

Początki agility sięgają końca lat 70. Dzięki różnorodności i wyjątkowej dynamice sport ten bardzo szybko znalazł wielu sprzymierzeńców. Dzisiaj agility należy do najpopularniejszych psich sportów. Zasadniczo każdy może spróbować swoich sił na torze, o ile nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań. Przewodnik musi pokonać ze swoim psem trasę z przeszkodami w dokładnie określonej kolejności, w jak najkrótszym czasie i najlepiej bezbłędnie!

 

Parcour

Na torze występują 3 rodzaje przeszkód:

  • przeszkody do skakania: skok wysoki, skok daleki, mur, obręcz i wiadukt.
  • przeszkody strefowe: stół, kładka, palisada, huśtawka.
  • przeszkody do przebiegnięcia: tunel miękki i sztywny oraz slalom.

Oczywiście przeszkody muszą być zbudowane zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez FCI, a także być bezpieczne dla psów!

 Pres prekazky vim cim krmim Fitmin fotogalerie04Kategorie

Aby wszystko było absolutnie sprawiedliwe, psy są podzielone na grupy, w zależności od wysokości w kłębie. I tak wyróżnić możemy 3 kategorie: small – do 34,99 cm, medium – od 35-42,99 cm i large powyżej 43 cm. Każda kategoria ma swoją wysokość przeszkód.

 

Dwoje to już drużyna!

Agility to sport bezkontaktowy. Pies biega po parkurze bez smyczy, a przewodnik prowadzi go za pomocą komend głosowych i optycznych przez kolejne przeszkody. Na wynik zawodów składa się nie tylko prędkość, z jaką drużyna pokona parkur, ale także dokładność biegu. Dlatego bardzo ważne jest, aby pies był szybki, posłuszny, miał zapał do pracy i był związany ze swoim przewodnikiem. I właśnie ze względu na te cechy Aneta wybrała rasę border collie.

Dieta psiego sportowca

Obecnie Aneta ma  4 aktywne psy. Każdy z nich musi być oczywiście w doskonałej kondycji, aby mógł osiągnąć na trasie jak najlepszą wydajność, był w stanie skoncentrować się na komendach, a następnie je szybko i doskonale wykonać. Dlatego jako podstawę Aneta wybrała karmę Fitmin Medium Performance.

Fitmin Medium Performance dzięki swojemu składowi dostarcza odpowiednią ilość energii nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, ale i efektywnej pracy mózgu. Dodatkowo wspomaga także stawowy, które w trakcie dynamicznych skoków i nagłych zwrotów jest mocno eksploatowany i narażony na kontuzje. Z tego powodu Aneta podaje swoim psom także suplement diety Fitmin Stawy.

Pres prekazky vim cim krmim Fitmin fotogalerie02

 

Symbioza

W agility nie chodzi wyłącznie o szybkość, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ważna jest doskonała równowaga między przewodnikiem, a psem. Dlatego tak istotne jest właściwe motywowanie do pracy i wynagradzanie psa za jego wysiłek. Poza różnymi zabawkami, czy apotem, nieodzowne są kuszące przysmaki. Aneta bardzo chwali sobie półmiękkie, naturalne, mięsne przysmaki – Fitmin For Life Well Done z kurczakiem i kaczką. Są wyjątkowo apetyczne, a dodatkowo nie kruszą się, a miękkie, drobne kawałeczki są łatwe do połknięcia, więc nie zajmują psa na zbyt długo.

Aneta

Połączenie niezwykłej dynamiki i jednoczesnej, zupełnej symbiozy człowieka z psem to to, co najbardziej w agility pociąga Anetę. Jednak dla niej psy są przede wszystkim czworonożnymi przyjaciółmi i ta niezwykła więź jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Spędza z nimi bardzo dużo czasu, nie tylko na treningach i zawodach, ale także w wolnych chwilach. Życie z psami to po prostu styl życia. Jak sama mówi – mam psy, ponieważ potrzebuję ich, stanowimy jedność. Wywołują uśmiech na mojej twarzy, a ja w zamian staram się zawsze uczynić je szczęśliwymi.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>