Na czele stada / pasterstwo

V cele stada vim cim krmim Fitmin clanek03

Niewielu jest na świecie ludzi, którzy są w stanie połączyć tak odległe sprawy, jak niesienie pomocy i miłość do natury z jednoczesnym absolutnym poświęceniem nauce. Takim człowiekiem jest Ing. Radko Loučka, CSc., specjalista w następujących dziedzinach: żywienie zwierząt, technologia produkcji i konserwacji karm, dogoterapia i pasienie.

Ing. Loučka od ponad 30 lat poświęca niemalże cały swój czas zgłębianiu niezwykle szerokiego zagadnienia, jakim jest żywienie zwierząt. Był obecny przy narodzinach i testowaniu technologii, która pozwoliła na produkcję pierwszych karm granulowanych dla psów w Czechach. Na swoim koncie ma wiele publikacji zarówno naukowych, jak i popularno-naukowych, z zakresu hodowli i żywienia zwierząt gospodarskich i towarzyszących.

Firma Dibaq a.s., czeski producent karm marki Fitmin, także od wielu lat korzysta z jego eksperckiej wiedzy i wszechstronnego doświadczenia. Ing. Loučka opiekuje się, między innymi, poradnią żywieniową przy Centrum Badań i Rozwoju Fitmin, gdzie próbuje dotrzeć do genezy powstawania alergii pokarmowych, doskonali sposoby podawania suplementów diety, witamin, substancji mineralnych i poszukuje odpowiedzi na wiele innych pytań z zakresu żywienia.

Pod jego specjalistycznym nadzorem powstała, również przy Centrum Badań i Rozwoju Fitmin, stacja hodowlana pod tą samą nazwą, która działa już od ponad 12 lat. Tu odbywają się testy produktów marki Fitmin, ponieważ bacznie obserwując grupę zwierząt, można najlepiej ocenić jakość karmy i rezultaty, jakie przynosi jej podawanie. Jak to się odbywa?  Na przykład poprzez podawanie psom podzielonym na grupy, różnych wariantów jednej karmy w tym samym czasie. Następnie porównuje się osiągnięte wyniki. Test na smakowitość opiera się na badaniu chęci pobierania konkretnego rodzaju karmy. Wartość odżywczą, energetyczną i strawność substancji odżywczych, ocenia się obserwując kondycję psów oraz  badając ich odchody. Ważne jest, że psy nie są zamknięte w kojcach, jak to bywa w innych stacjach testujących, ale są utrzymywane podobnie jak w domach: mają swoich opiekunów, codzienną porcję czułości i aktywności (spacery, agility, frisbee i to do czego zostały stworzone, czyli pasienie).

V cele stada vim cim krmim Fitmin clanek01

Dla prawidłowego żywienia psów bardzo ważne jest, aby karma była zbilansowana, czyli mówiąc krótko - aby zawierała odpowiednie ilości składników odżywczych w jak najlepszym wzajemnym stosunku. Oczywiście na różnych etapach życia oraz w zależności od poziomu aktywności, psy mają różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię: inne będzie ono u suki w ciąży, inne u młodego psa, który pomaga na farmie pasąc owce, a jeszcze inne u seniora spędzającego dni na kanapie. Ing. Loučka jest w tym mistrzem! Karmi swoje psy, mieszając granulki z kilku worków, w zależności od aktualnych potrzeb każdego psa. Worki po każdym karmieniu starannie zamyka, aby cenne składniki odżywcze nie uległy utlenieniu w wyniku długotrwałej ekspozycji na powietrze i światło, aby nie ulotnił się wyjątkowy aromat granulek, oraz by do worków nie dostały się zanieczyszczenia z zewnątrz. Taki sposób podawania karmy jest możliwy, ponieważ karmy z Programu Żywieniowego Fitmin mają ten sam skład surowcowy w danej grupie, co pozwala łatwo przechodzić z jednej karmy na drugą i łączyć je zgodnie z zapotrzebowaniem psa. Niektórzy hodowcy ciągle tego nie doceniają! Nie powinni się jednak dziwić, że ich psy miewają problemy zdrowotne lub cierpią z powodu spadku formy przy nieco większym wysiłku.

Aktualna tendencja w produkcji psich karm to zwiększanie zawartości świeżego mięsa w granulkach. Marka Fitmin, ze swoją innowacyjną technologią produkcji, jest pionierem i liderem w tym zakresie! W związku z dużą, bo aż 50% zawartością prawdziwego świeżego mięsa w każdej granulce, rosną wymogi w zakresie odpowiedniego przechowywania karmy. Ing. Loučka potwierdza, że przechowywanie karmy z zachowaniem zaleceń producenta (przechowywanie w suchym i chodnym miejscu, brak dostępu światła, izolacja od środowiska zewnętrznego) to podstawowe warunki utrzymania ich pierwotnej jakości, a co za tym idzie stabilności składu i efektywniejszego wykorzystania zawartych w niej składników odżywczych.

W świecie testów sprawności psów pasterskich i zaciętej rywalizacji w pasieniu owiec Loučka żyje już od ładnych paru lat. Wówczas też w jego domu pojawił się pierwszy pies razy border collie. Z biegiem czasu zdobył cenne doświadczenia, które wykorzystuje również w innych obszarach życia zawodowego. Jest nie tylko trenerem dyscypliny sportowej, jaką jest pasienie, ale jednocześnie międzynarodowym sędzią, członkiem międzynarodowej komisji pasienia FCI oraz organizatorem szkoleń, testów i zawodów. Pasienie stało się jego wielką pasją, a teraz stara się przekazać innym swoje doświadczenia.

V cele stada vim cim krmim Fitmin clanek02

Niewiele jest ras psów, które mogłyby konkurować z border collie w zakresie ich predyspozycji do pasienia. Podstawą sukcesu w tej dyscyplinie jest prawidłowy trening. Pies musi urodzić się z instynktem pasienia, nie może się tego nauczyć, a w czasie treningu te naturalne predyspozycje są przez pasterza doskonalone i sprowadzane na właściwe tory. Należy jednak działać w myśl zasady, że każdy pies to indywidualista, który, jak w świecie ludzi, ma zarówno słabe, jak i mocne strony. Niektórym psom może zająć nawet kilka lat, zanim pozwolą nad sobą zapanować na odległość kilkuset metrów. Przemianę przechodzi też sam owczarz, który uczy się, jak nawiązać porozumienie z psem. A ma przed sobą nie lada zadanie! Musi bardzo uważnie reagować na zachowanie stada i jednocześnie prowadzić je w kierunku, który sobie zamierzył, za pomocą instrukcji przekazywanych psu. Przy czym pies także musi mieć pewną dozę swobody w wykonywaniu pracy, aby w pełni mógł objawić się jego instynkt. Wierność takiej metodzie pozwala po pewnym czasie odczuć wyjątkową radość z harmonijnej współpracy z psem.

Loučka i jego border collie pasą również indyjskie kaczki biegusy (ang. indian runner). Są to kaczki stadne, które poruszają się niezwykle szybko dzięki niemalże pionowej postawie ciała, przy czym są niezwykle bystre, jak na drób. Pod wieloma względami wypasa się je podobnie jak owce, mogą z nimi pracować jednak tylko najbardziej doświadczone psy. To bardzo widowiskowy typ pasienia, często wykorzystywany do pokazów, również dlatego, że kaczki łatwiej jest przetransportować niż stado owiec.

Loučka zajmuje się także dogoterapią, do której poza psami border colie, wykorzystuje również rasę Cavallier King Charles Spaniel. Dogoterapia to uznana w świecie medycznym, bardzo skuteczna i efektywna metoda lecznicza oparta na kontakcie pacjenta ze specjalnie wytrenowanym psem. Niezastąpioną rolę pełnią psy przy „uruchamianiu” pacjentów. Psie ciało jest w tym przypadku wykorzystywane nie tylko jako motywator, lecz także jako termofor do rozgrzewania zastałych mięśni, ścięgien i wiązadeł. Pacjenci, a często są nimi dzieci, bardzo intensywnie odczuwają bliski kontakt z psem, jego miarowy oddech, miękkość sierści, spokój i ciepło. W efekcie dochodzi do ogólnego uspokojenia i ukojenia, a wszystko w bardzo pozytywnej, wesołej atmosferze, co jest szczególnie ważne, kiedy ćwiczenia są bolesne, czy w inny sposób wymagające dla pacjenta. Dogoterapia jest jednocześnie formą rehabilitacji socjalnej. Grupa osób, którym tak wytrenowane psy już pomogły, jest bardzo duża. Właściciel psa zajmujący się dogoterapią musi spełniać wysokie wymagania: musi mieć doświadczenie w niesieniu tego rodzaju pomocy oraz niezbędną wiedzę, musi odznaczać się dużym poziomem empatii i odpowiedzialności, ponieważ jest nie tylko przewodnikiem psa, ale jednocześnie terapeutą. Trening psów dogoterapeutycznych jest trudny, długotrwały i zaczyna się już w wieku szczenięcym. Istotne jest, aby szczeniak przejawiał predyspozycje do tego rodzaju pracy oraz aby niemalże od dnia narodzin był odpowiednio prowadzony i socjalizowany.

V cele stada vim cim krmim Fitmin clanek04

Aby trening przebiegał pomyślne, należy dbać o motywację i dobre skojarzenia z nim związane, czyli często chwalić i nagradzać przyszłego dogoterapeutę. W ten sposób pies będzie miał jedynie pozytywne skojarzenia z wykonywanymi zadaniami, a jednocześnie zrozumie, że zadanie wykonał prawidłowo. Ważne jest także, aby nagradzali go obcy ludzie, tak aby w przyszłości był otwarty na kontakty ze światem. Najpopularniejszą bo najprostszą i łatwo dostępną metodą jest nagradzanie przysmakami. Sprawia to niestety jednak, że psy otrzymują od trenerów, a także od pacjentów, spore ilości dodatkowego jedzenia. Aby nie dopuścić do pojawienia się nadwagi u psów, należy zawsze wynagradzać je smakołykami o obniżonej zawartości energii. Warto także zwrócić uwagę, czy smakołyki posiadają dodatek witamin i minerałów, wtedy nie są to jedynie „puste kalorie”. Loučka stosuje przysmaki Bonbons z oferty firmy Dibaq. Sięgając po nie ma pewność, że dodatkowa porcja smakołyków nie doprowadzi u jego psów do nadwagi, powikłań zdrowotnych oraz nie zaburzy planu żywieniowego. Te średniej wielkości, miękkie kuleczki, cechuje doskonały smak i aromat, któremu trudno się oprzeć, dzięki unikatowej technice produkcji granulek oraz  polewie o smaku wątróbki na ich powierzchni. Stanowią pożądaną nagrodę, a jednocześnie, dzięki temu, że są miękkie, są bezpieczne: pies się nimi nie zakrztusi i nie musi ich długo chrupać, co nie odrywa go od wykonywanych zadań. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie brudzą kieszeni ani ręki.

Nieocenionym wsparciem i partnerem w realizowaniu pasji związanej z hodowlą oraz treningiem psów, była żona Loučki. Po jej nagłym odejściu po przegranej walce z chorobą, Loučka oddaje jej cześć, nadal kontynuując wspólnie rozpoczętą pracę.

 

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>