Mistrz tropienia

Mistrzowie tropienia wybierają Fitmin.

 W malowniczej miejscowości Zbečno w środkowych Czechach, znajduje się stary dom, w którym liczba łap daleko przekracza ilość nóg. Wszystko dlatego, że właściciele zakochali się w pięknej i szlachetnej rasie psów - bloodhound. Małżeństwo Państwa Beneš stworzyło tu hodowlę Křivoklátské Hvozdy, w której przez trzynaście lat z powodzeniem odchowali wiele miotów gończych psów myśliwskich. Na pierwszy rzut oka widać, że to przede wszystkim raj dla czworonogów, a nie hodowla założona z chęci zysku. Państwo Beneš mają bowiem wyjątkowy szacunek do natury, co także ma odzwierciedlenie w ich metodach szkolenia psów myśliwskich.

Mistr stopar vim cim krmim Fitmin clanek01Przez te trzynaście lat i siedem pokoleń bloodhoundów, udało im się gruntownie poznać charakter tej rasy. To bardzo ważne, żeby do każdego psa podchodzić z odpowiednią wrażliwością i delikatnością, aby stworzyć silną więź, która jest niezbędna w treningu. Pies wychowany w ten sposób z łatwością odnajduje swoje miejsce w sforze, a dojrzewając, przekazuje swoje umiejętności potomstwu. Państwo Beneš posuwają się jednak w treningu o krok dalej. Każdemu psu starają się przede wszystkim pozwolić samodzielnie odkryć, jakie ma możliwości. W ten sposób powstaje głęboka więź między psem a hodowcą. Swoje psy znają tak doskonale, że dosłownie rozumieją to, co one chcą im przekazać. Mają świadomość, że każdy pies to indywidualista, który ma swoje charakterystyczne ruchy i sygnały, pojawiające się w określonych sytuacjach. Dlatego to bardzo ważne, aby być z psem w ścisłym kontakcie i ciągle go obserwować. Ta harmonia prowadzi do doskonałości. Sami mówią, że ten stan bardzo trudno opisać. Można go porównać do euforii spowodowanej krążącą w żyłach adrenaliną, gdzie w efekcie końcowym pojawia się uczucie wyjątkowego zadowolenia z tej jedności.

Bloodhound to belgijska rasa, która została udomowiona już w VII wieku w Ardenach przez mnichów z opactwa św. Huberta. W XI wieku pojedyncze okazy tej rasy zostały przywiezione do Anglii przez Guillauma le Conquéranta i stały się podstawą hodowli linii angielskiej. Ich właścicielami mogli być wyłącznie królowie i wysoka szlachta. Otrzymały nazwę „bloodhound” (tropiący pies myśliwski), która powstała od słowa „blooded hound“ w znaczeniu „czystej krwi”. W kolejnych wiekach rasa rozpowszechniła się w Stanach Zjednoczonych. W stanach południowych psy te były wykorzystywane do poszukiwania zbiegłych niewolników. Rasa zdobyła popularność ze względu na swój doskonały, legendarny wręcz węch, wykorzystywany również w czasie procesów sądowych jako tzw. niemy świadek.

Mistr stopar vim cim krmim Fitmin clanek02 1Bloodhoundy to psy o nadzwyczaj czułym węchu i niesamowitej pasji poszukiwawczej. Ich zdolności węchowe oceniane są najwyżej spośród wszystkich ras. Wobec ich pracy na śladzie każda inny pies jest jak amator wśród zawodowców.

Dzisiaj psy tej rasy wykorzystywane są głownie w myślistwie do tropienia rannej zwierzyny (tzw. chodzenie „po farbie”, czyli śladami krwi rannego zwierzęcia), ale także w czasie poszukiwania zaginionych lub zbiegłych osób. Dzięki swojemu fenomenalnego powonieniu często pracują w policji i służbach ratunkowych.

Bloodhoundy to psy o spokojnym i zrównoważonym charakterze. Mimo, iż w stosunku do obcych są nieufne, wobec domowników są niezwykle przyjacielskie i łagodne. Z pewnością z powodu swojego miłego usposobienia i nizwykle przyjaznego wyglądu, psy tej rasy były inspiracją dla Walta Disneya do stworzenia postaci psów Pluto i Goofy.

skupina maxiBloodhoundy zaliczane są do ras dużych. Dorosły pies osiąga wagę powyżej 40kg. Dlatego, aby utrzymać je w doskonałej kondycji, ważny jest nie tylko częsty ruch, ale przede wszystkim zbilansowana dieta. Każdy odpowiedzialny właściciel hodowli jest pod tym względem maksymalnie wymagający, co potwierdza pani Beneš: „Ogromnie ważne, o ile nie najważniejsze, jest utrzymywanie wspaniałej kondycji zdrowotnej dla stałej gotowości naszych psów do pracy. Pomaga nam w tym program żywieniowy Fitmin – pełnowartościowe karmy oraz dodatki żywieniowe. Ze względu na zróżnicowanie wiekowe naszych psów stosujemy całą gamę karm dla ras olbrzymich - od mleka dla szczeniąt, po karmy dla seniorów, a także produkty serii Fitmin Solution dla psów wrażliwych. Nasze psy karmione są dwa razy dziennie, a podczas przygotowywania psich posiłków nasi podopieczni zachowują się tak samo radośnie jak w momentach, kiedy zbieramy się do wyjścia na spacer. Nie mam wątpliwości. Jedno i drugie darzą wielką miłością, wiedząc, że przynosi im to wiele korzyści. One całymi sobą potwierdzają, że to doskonały wybór!”.

Mistr stopar vim cim krmim Fitmin clanek03

Innym niezmiernie ważnym czynnikiem w utrzymaniu tak dużych psów w dobrym zdrowiu jest okres odpoczynku po karmieniu i obserwacja ich zachowań w trakcie sjesty. Hodowcom psów z szeroką klatką piersiową sen z powiek spędza skręt żołądka, który w przypadku nierozpoznania objawów bywa śmiertelny. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dużym psom podawać karmę z misek na stojakach. Podwyższenie powoduje, że pies podczas jedzenia nie musi się schylać. Dodatkowo po każdym posiłku należy psu zapewnić co najmniej dwie godziny odpoczynku. Z tego powodu Państwo Beneš karmieniu swoich psów poświęcają dużo uwagi, a patrząc na ich szczęśliwą sforę podczas posiłków nie można nie pomyśleć, że nawet popularni telewizyjni szefowie kuchni mogliby się od nich czegoś nauczyć.

Zapraszamy do poznania tych cudownych psów oraz ich właścicieli. 

 

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>