Flyball - niezwykły psi sport

 

Dajavera flyball vim cim krmim Fitmin clanek01Podstawą jakiejkolwiek aktywności kynologicznej, jeśli ma sprawić radość i psu, i jego właścicielowi, musi być dobra znajomość rasy. Dodatkowo wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności, wytrwałości, pracowitości i, co ważne, doświadczenia. Więcej opowie nam o tym właścicielka hodowli, do której teraz zajrzymy. Na każdym kroku da się tu odczuć miłość do wspaniałych psów oraz radość z pracy z nimi. Witajcie w hodowli Dajavera!

Właścicielką tej odnoszącej sukcesy hodowli psów rasy border collie jest od wielu lat Daniela Rájová. Powiększająca się liczba psów zrodziła potrzebę znalezienia takiej aktywności, w którą mógłby się zaangażować każdy pies i którą jednocześnie mogłoby realizować kilka osób mając z tego frajdę. Wszystkie te warunki spełnił flyball!

Ten względnie młody psi sport powstał przed około 40 laty w Ameryce Północnej i szybko rozpowszechnił się na całym świecie. Jest odpowiedni praktycznie dla wszystkich zdrowych psów: obdarzonych temperamentem i bardziej flegmatycznych, rasowych i kundelków. Rywalizacja odbywa się na zamkniętej przestrzeni, w zespołach czteroosobowych, na dwóch identycznych torach do flyballa zlokalizowanych równolegle blisko siebie. Po torze, na którym ustawione są cztery przeszkody pies biegnie do tzw. boksu. W momencie kontaktu z boksem zostaje wystrzelona piłka do tenisa. Pies chwyta ją w locie i aportuje z powrotem, biegnąc przez przeszkody do swojego przewodnika. W momencie, kiedy przetnie linię mety, na tor wybiega kolejny pies z drużyny. Wygrywa drużyna, z której jako pierwsze na mecie znajdą się wszystkie cztery psy i piłki.

dajavera1W tym dynamicznym sporcie wszystko zależy od współpracy w drużynie i bezbłędnego wykonania wielu powiązanych czynności, których należy psy najpierw prawidłowo nauczyć, a następnie pilnie i regularnie trenować ich wykonanie. Ważna jest technika pokonywania przeszkód, podobnie jak prędkość nawrotu psa na boksie. Optymalna współpraca wszystkich członków drużyny, zarówno psów, jak i ludzi, decyduje o wyniku. Ogromne zaangażowanie i niezwykłe tempo, czyni z zawodów we flyballu bardzo ekscytujący, podnoszący poziom adrenaliny sport, gdzie decydują ułamki sekund, a rywale muszą dać z siebie naprawdę wszystko. Jak mówi Rájová, jest to jednak przede wszystkim wspólna zabawa i radość z aktywności fizycznej dla psów i ludzi.

Poza flyballem w hodowli Dajavera bardzo ważną aktywnością jest pasienie owiec, czyli pierwotny cel, dla którego uszlachetniono rasę border collie. W ten sposób, w duchu tradycji, najpełniej prezentuje się wszechstronność tej rasy psów, których cechy czynią z nich nie tylko aktywne psy towarzyszące, ale przede wszystkim niezastąpionych pomocników w prawdziwej i trudnej pracy.

skupina mediumBorder collie to wspaniałe, niestrudzone w służbie człowiekowi i niezwykle inteligentne psy. Można im zapewnić wspaniałe życie, jeśli tylko zadbamy o odpowiednią organizację i spełnienie specyficznych wymagań psów tej rasy. Nieskończone pokłady energii, z którą angażują się w różne aktywności, wymagają przede wszystkim najwyższej jakości pożywienia, które zapewni odpowiednią siłę nie tylko na czas wysiłku fizycznego, ale i intelektualnego i psychicznego. Mając to na uwadze, warto się zapoznać z programem żywienia, który wybrała dla psów ze swojej hodowli Rájová. Odstawianym szczeniętom podaje się tu mleko i kaszki Puppy, uzupełniające mleko matki i pozwalające łatwo przejść na pokarm stały. Border collie to rasa zaliczana do ras średnich. Podstawą żywienia dorosłych psów są więc karmy granulowane z serii Fitmin Medium. Na co dzień psy zajadają się granulkami Maintenance, ale gdy zbliża się czas zwiększonego wysiłku, właścicielka hodowli podaje karmę o większej zawartości energii - Performance (np. podczas linienia czy przed nadejściem zimy). Podczas zwiększonego wysiłku należy pamiętać o suplementacji, włascicielka Dajavery podaje witaminy: Fitmin Sport i Fitmin Stawy.

Ponieważ prawidłowe odżywianie jest kluczowe dla kondycji psów, trudno się dziwić, że profesjonalni hodowcy mają co do tek kwestii tak wysokie wymagania! Z wielką starannością Rájová wykorzystuje możliwości marki Fitmin. Zestawia optymalny, skrojony na miarę każdego psa plan żywienia, wybierając z oferty produkty, tak aby całkowicie zaspokoić indywidualne potrzeby każdego psa. Karmy Fitmin są doskonałą propozycją ze względu na różnorodność produktów dla ras średnich, które można łączyć w dowolny sposób. Istotna jest też ich gwarantowana doskonała jakość, świeżość i dostępność na rynku.

dajavera3Daniela Rájová i wszyscy, którzy są zaangażowani w rodzinne przedsięwzięcie, jakim jest Dajavera, powołali do życia wzorcową hodowlę. Panuje tu duch przyjacielskiej współpracy i świadomość, że wszystko osiągnięto wspólnymi siłami. Świadczą o tym liczne sukcesy, które odchowane tu zwierzęta tradycyjnie już osiągają również na arenie międzynarodowej. Skala psich rywalizacji i aktywności jest szeroka – od wystaw przez popularne agility, sportową kynologię, dog dancing, dogoterapię, pasienie owiec po próby psów w obronie sportowej.

Taka jest Dajavera!

 

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL