Gęsta, lśniąca i zdrowa – jak dbać o sierść psa

Po czym na pierwszy rzut oka poznasz, że twój pies jest zdrowy i nic mu nie dolega? Po lśniącej i aksamitnie gładkiej sierści. Przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji i odżywiania, dzięki którym sierść twojego psa będzie piękna i zadbana.

white dog grooming pet pet grooming salon groomer

Na wiosnę spadek, jesienią wzrost

Wymiana sierści to naturalny proces. Zazwyczaj przebiega dwa razy w roku. Na wiosnę psom wypada sierść zimowa, a jesienią znów wyrasta nowa. Najlepiej jest to widoczne na przykładzie psów, które większość czasu spędzają na zewnątrz domu. Psy przebywające głównie w mieszkaniach mogą linieć nawet przez cały rok. Wymiana sierści zależy również od tego, czy mamy w domu psa rasy długo- czy krótkowłosej.

Proces linienia składa się z trzech etapów: włosy rosną na pewną długość, potem stopniowo obumierają i w końcu w ich miejsce wyrasta nowa sierść.

Regularne szczotkowanie jest konieczne nie tylko w przypadku ras długowłosych. Pomaga w usuwaniu martwych włosów, co zapobiega filcowaniu się sierści. Wyczesywanie zaniedbanej sierści wymaga dużo siły fizycznej, a dla psa jest nieprzyjemne i bolesne. Podczas szczotkowania można też zauważyć pasożyty lub zmiany na skórze.

Gdy sierść wypada zbyt intensywnie

Na bardziej nasilone linienie wpływa nie tylko pora roku. U suczek najintensywniejsze zmiany sierści występują wraz ze zbliżającym się porodem i laktacją. Na sierść psa negatywnie wpływa również stres (np. z powodu przeprowadzki). Jeśli pies cierpi także na inne dolegliwości (traci apetyt, wymiotuje, ma biegunkę, jest zmęczony), które utrzymują się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza weterynarii. Gorsza jakość sierści oraz jej wypadanie mogą być objawem wielu chorób pochodzenia bakteryjnego, wirusowego, grzybicznego lub pasożytniczego.

Pies w mieście

Cena, jaką płacimy za wygodne życie w cywilizowanym społeczeństwie, to ślady odciśnięte na zdrowiu naszych pupili. Zanieczyszczone powietrze, przegrzane pomieszczenia, otaczające nas tkaniny i dywany z włókien sztucznych – to wszystko prowadzi do zaburzeń wydzielania naturalnej warstwy łoju skórnego, który jest niezbędny dla zdrowia i pięknego wyglądu sierści.

Zbilansowana dieta

Matowa i szorstka sierść występuje często u psów, które spożywają za dużo mięsa, a za mało innych niezbędnych składników. Zwykle dzieje się tak na skutek przygotowywania pokarmu w domu przez właściciela, bez odpowiedniej wiedzy na temat żywienia zwierząt.

Gotowe karmy Fitmin są odpowiednio zrównoważone i zawierają dodatki w postaci witamin i minerałów, które są psu potrzebne. Oprócz białek zwierzęcych ważna jest odpowiednia ilość węglowodanów (płatki owsiane, ryż, ziemniaki) oraz tłuszczów (olej z łososia, łój wołowy).

Olej z łososia

Powodem wypadania włosów, czasami prowadzącego nawet do wyłysień, może być stres, zmiany hormonalne lub długotrwałe choroby. Części z nich można zapobiec, stosując dobrej jakości dietę oraz właściwe suplementy. Olej z łososia odżywia sierść, sprawia, że staje się ona gęsta i lśniąca, a dodatkowo wzmacnia odporność. Wystarczy spryskać nim granulki. Prawie żaden pies nie oprze się aromatycznemu zapachowi ryby.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL