Chroń swojego kota przed chorobami dróg moczowych

Jeśli masz w domu kota kastrowanego lub ze skłonnością do nadwagi, to czytaj dalej uważnie. Zwierzęta te mają bowiem największą skłonność do chorób dróg moczowych. W naszym artykule dowiesz się, dlaczego tak jest oraz jak zapobiegać tym problemom.

 MG 0310

Na co zwrócić uwagę

Dolegliwości te zagrażają przede wszystkim kotom kastrowanym. Najczęściej cierpią one z powodu piasku i kamicy w drogach moczowych, niedrożności lub zwężenia cewki moczowej, bądź infekcji. Jeśli twój kot zaczyna często oddawać mocz poza miejscem do tego przeznaczonym (zostawiając tylko kilka kropli), miauczy boleśnie albo w moczu pojawi się krew, należy udać się do lekarza weterynarii.

Kastracja

Z kastracją nie ma się co spieszyć. Koty osiągają dorosłość zwykle między 6 a 12 miesiącem życia. Zależy to również od konkretnej rasy oraz od tego, czy w domu żyje więcej kotów. Ponadto u każdego kota sprawa jest jak najbardziej indywidualna. Przedwczesna kastracja może zaburzyć prawidłowy rozwój układu moczowego i spowodować późniejsze problemy zdrowotne.

Po czym poznać chorobę nerek?

W organizmie nerki mają niezastąpione zadanie podczas oczyszczania krwi. A zatem ich niewydolności zawsze towarzyszą objawy zatrucia. W organizmie natychmiast zaczynają gromadzić się substancje toksyczne. Kot z ostrą niewydolnością nerek nie przyjmuje pokarmu, wymiotuje, ma biegunkę (często zawierającą krew), w pysku mogą pojawić się owrzodzenia.

Jeśli twój kot cierpi na chorobę nerek, to prawdopodobnie chodzi często pić, zaś oddawany przez niego mocz jest przezroczysty i bardzo rozcieńczony. Z upływem czasu dołączają kolejne objawy. Sierść jest matowa i złej jakości, pojawia się zmęczenie, apatia oraz przykry zapach z pyska. Kot chudnie i traci apetyt.

Gdy masz podejrzenia

Jeśli zauważysz u swojego kota objawy choroby czy wręcz niewydolności nerek, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Lekarz na podstawie badań krwi postawi diagnozę i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Zwierzaka warto zabierać na okresowe badania profilaktyczne do weterynarza. Dzięki temu możliwe będzie wczesne wykrycie ewentualnych infekcji, co pozwoli rozprawić się z nimi, zanim wyrządzą większe szkody.

Opieka nad kotem seniorem

Wraz z kocią starością pojawia się niestety nieuniknione pogorszenie funkcji układu moczowego. Następuje gromadzenie kamieni moczowych. Układ moczowy jest osłabiany przez przebyte infekcje. Nerki tracą zdolność efektywnego oczyszczania organizmu, co może prowadzić do ich niewydolności. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego pupila, to nie obciążać niepotrzebnie jego organizmu ciężkostrawnym i niezrównoważonym pokarmem.

Należy uważać, aby go nie przekarmiać. Konieczna jest też motywacja do ruchu, na przykład postawienie ulubionego przysmaku w miejscu wyżej położonym, w które będzie musiał się wspiąć.

Dużo pić, dobrze jeść

Pierwotne koty były zwierzętami pustynnymi. Piją niedużo, a ich mocz jest naturalnie bardziej stężony. Dlatego należy im pomagać w piciu. Jeśli twój kot jest niespecjalnie zainteresowany miską z wodą, skorzystaj z fontanny albo wypróbuj po prostu odkręcić mu kran w zlewie.

Czasami koty bywają zagubione, nie wiedząc, gdzie oddać mocz. Raz nie podoba im się miejsce, innym razem rodzaj żwirku. Jeśli masz możliwość zaoferowania im większej liczby kuwet, zrób to. Zalecane są dwie toalety dla jednego kota.

Jeśli dajesz swojemu kotu karmę o wysokiej zawartości niestrawnych substancji mineralnych, to ryzyko wystąpienia kamicy moczowej wzrasta jeszcze bardziej. Informacje o tych substancjach znajdziesz na opakowaniu pod pojęciem popiół surowy. Jego wartości są podawane w procentach. Idealna objętość popiołu w karmie mieści się w granicach od 6 do 8%. Dla kotów z chorymi nerkami zalecane są karmy o obniżonej zawartości fosforu i wapnia oraz zwiększonej zawartości niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Pracę nerek można dodatkowo wesprzeć, dodając olej z łososia bezpośrednio do granulek.

Myśl z wyprzedzeniem

Schorzenia układu moczowego zwykle pojawiają się między 5 a 7 rokiem życia. Jednak o profilaktykę zawsze warto zadbać wcześniej. Niemiłych i bolesnych dolegliwości można uniknąć, albo ich przebieg złagodzić, stosując zasady zrównoważonego odżywiania i zapewniając zwierzętom odpowiednią ilość wody. Nie zapomnij o profilaktycznej wizycie u lekarza weterynarii przynajmniej raz w roku. W zamian twój pupil będzie zdrowy i zadowolony.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL