Psie łapy i ubranie: kiedy na zewnątrz trzeszczy mróz

Niektórym właścicielom psie ubranka wydają się zabawne, ale kiedy na zewnątrz jest wyjątkowo zimno, nie warto ryzykować zdrowia pupila. Szczególnie mniejsze i krótkowłose rasy nie cieszą się z zimowego spaceru – a niektóre ubranka wyglądają naprawdę bombowo ;)

pete bellis 453602

Któremu psu kupić „dodatkowe futro”?

Zimowego ubrania nie potrzebują oczywiście wszystkie rasy. Których więc problem dotyczy? Zazwyczaj nie obejdą się bez niego już wspomniane psy krótkowłose i małe, na co dzień mieszkające w mieszkaniu lub domu. Z kolei golden retriever, husky syberyjski czy berneński pies pasterski poradzą sobie bez ubranka, ponieważ są doskonale przygotowane na zimę przez naturę.

Kiedy wyciągnąć z szafy ubranka?

Odczuwanie temperatury przez zwierzęta, podobnie jak w przypadku ludzi, jest kwestią indywidualną. Znając swojego psa, sam poznasz, kiedy podczas spaceru jest mu zimno i nie może doczekać się powrotu do ciepłego mieszkania. Ogólnie nie zaleca się nadmiernego ubierania psów, dopóki temperatura nie spadnie poniżej zera.

Pies w przymierzalni

Zanim wybierzesz się na zakupy, dokładnie zmierz swojego psa. Musisz znać jego długość od karku do nasady ogona oraz obwód klatki piersiowej. To pomoże ci znaleźć takie ubranko, które będzie pasowało psu i nie będzie go uciskać w klatce piersiowej, co czasami się zdarza. Najlepiej byłoby, gdyby pies mógł je przymierzyć bezpośrednio w sklepie.

Jakie części ciała powinno chronić psie ubranko? Głównie plecy, biodra, klatkę piersiową i brzuch. Okrycie brzucha przed mrozem jest ważne w celu zapobiegania zapalenia dróg moczowych.

Materiał ubranka musi chronić psa przed mrozem, śniegiem i deszczem, a jednocześnie powinien być przewiewny. Nie zapomnij zapytać, jak należy je czyścić, aby zachowało swoje właściwości.

Łapki w zimie wymagają pielęgnacji

Zima jako pora roku zwykle psom nie przeszkadza, ale ich łapki narażone są na mróz. Pod jego wpływem pęka na nich skóra i łatwo ulegają zranieniu o ostre zmarznięte grudy. Sól stosowana na chodniki i drogi podrażnia delikatną skórę pomiędzy palcami. Dlatego przed spacerem warto posmarować psie łapy wazeliną z apteki. Na rynku są oczywiście specjalne balsamy dla psów, ale wystarczy nieperfumowany tłusty krem. Sól drogową pieski często przynoszą na łapkach do aż domu. W takim przypadku należy je starannie umyć i ponownie posmarować kremem.

Załóż psu buty

Jeżeli wychodzisz na długie spacery i boisz się, że smarowanie kremem nie wystarczy, spróbuj założyć pupilowi buty, które ochronią go przed zmarzniętymi grudami i żrącą solą. Wykonane są zwykle z neoprenu lub softshellu, z mocną podeszwą. Przydadzą się, zwłaszcza gdy wyjeżdżasz z psem zimą w góry. Nie każdemu psu buty pasują. Może minąć parę dni, zanim poczuje się w nich pewny siebie. Jeśli jednak zaczyna je gryźć i zrywać z nóg, należy z nich zrezygnować.

Śniegu po kolana

Nie musisz skracać spacerów ze względu na mroźne temperatury i śnieg. Większość psów kocha śnieg i nie ma nic lepszego dla nich, niż porządnie się w nim wytarzać. Pozwól więc psu się swobodnie bawić. Jeśli do sierści przykleją się kuleczki śniegu, nie staraj się ich na siłę usuwać. Kiedy wrócicie do ciepłego domu, pozostaw je do roztopienia i wysusz psa.

Rozkoszuj się wspólnym spacerem

Niezależnie od tego, czy wychodzisz na spacer z włochatym labradorem czy jamnikiem w twarzowej kamizelce, nie zapomnij również o właściwym ubraniu dla siebie. Najbardziej uszczęśliwisz swojego psa wspólną zabawą, a czasami oznacza to, że wytarzasz się w śniegu razem z nim ;) Widok zziębniętego opiekuna, który ciągnie naładowanego energią psa do domu, to niestety częsty obrazek.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>