Czy pies może spać w łóżku?

Ludzie dzielą się na tych, których psy śpią w łóżku, i na tych, którzy się do tego nie przyznają. A jak jest w przypadku Waszych pupili? Pakują się bezceremonialnie na kanapę czy czekają, aż zaśniecie lub wyjdziecie z domu? Psy czują się świetnie na miękkim, pachnącym właścicielem łóżku i zawsze chętniej wybiorą Twoją kołdrę niż swoje legowisko. Ale czy tak można?

Projekt bez tytułu

Względy higieniczne

Jeśli pies jest odpowiednio pielęgnowany i zadbany oraz regularnie odrobaczany i zabezpieczony przed inwazją ektopasożytów (pchły, kleszcze), to nie ma przeciwwskazań, by spał z właścicielem w łóżku.  Konieczne jest też dokładne mycie łap i okolic brzucha po każdym spacerze (zwłaszcza w przypadku psów długowłosych), gdyż wszystko to, co znajduje się na wielkomiejskich chodnikach, może trafić do naszej pościeli.

Zezwalając na to, że pies będzie regularnym gościem naszej sypialni, trzeba nastawić się na wszechobecną sierść, zabrudzoną pościel i psi zapach… który będzie „dominował” nad aromatem płynu do płukania. Ale co tam! Możliwość wsłuchania się w spokojny, rytmiczny oddech kudłatego termoforu – bezcenne! A ten zimny nos i gorący język na twoim policzku o poranku – czy może być lepszy początek dnia? 

golden

Względy wychowawcze

Istnieje wiele odmiennych poglądów na ten temat. Jedna szkoła twierdzi, że wspólny sen wzmacnia więź między psem i człowiekiem, co korzystnie przekłada się na codzienne relacje, postępy w szkoleniu itd. Spotyka się też opinię, że na ludzkim legowisku może spać tylko „alfa” – czyli człowiek, a psu nie wolno nawet zbyt blisko podchodzić. To radykalne podejście, oparte na teorii dominacji, ma jasno określać pozycję psa w rodzinie i zapobiegać problemom behawioralnym.

Tak naprawdę decyzja należy do nas. Jeśli chcemy spać z psem i oglądać z nim film, leżąc na kanapie – jak najbardziej możemy to robić. Psy potrzebują naszej czułości i potrafią ją cudownie odwzajemniać.

Należy jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: bez względu na to, czy pies znalazł się na łóżku za naszym przyzwoleniem, czy wszedł na nie po kryjomu, gdy każemy mu zejść – powinien  wykonać nasze polecenie. Wtedy wszystko jest w porządku. Gdy pies na nas warczy, ignoruje nasze komendy – od razu przywołujemy go do porządku!

Jeśli nasz pupil stawia opór lub próbuje coś na nas wymusić, to sygnał, że relacje w stadzie są zaburzone. W takiej sytuacji zabraniamy psu wchodzenia na łóżko, a przede wszystkim pracujemy nad jego dobrymi manierami, dyscypliną i wzmocnieniem naszego autorytetu – najlepiej wybrać się z pupilem na szkolenie. W skrajnych sytuacjach, z którymi nie potrafimy poradzić sobie sami, należy zwrócić się z problemem do behawiorysty.

top

2YoutubeL

logo instagram

2FaceBookL

?>